Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد
نام کتاب: زمین زمان انسان 

نویسنده: مزدافر

از انتشارات معین

فهرست مطالب:

گرمایش جهانی،
ارتباط رژیم غذایی حیوانی با
سرطان و سیستم ایمنی، با بیماری ام اس و پوکی استخوان با ناتوانی جنسی ،
از دیدگاه ورزشی،
از دیدگاه متون مقدس،
از دیدگاه تاریخی و فلسفی،
از دیدگاه فیزیک کوانتوم و ارتعاشات،
چگونه خوراک تبدیل به رفتار میشود،
سخنان تاریخی مشاهیر، اوستا، تورات، قرآن،
خوراک برین و آفرینش تندرستی،
بدن خود را قلیایی کنید،
باروری انسان و ارگاسم،
چگونه آغاز کنیم


می توانید متن کامل این کتاب را به صورت PDF از اینجا دانلود کنید

در ادامه مطلب ، اطلاعات بیشتر در مورد این
کتاب ارزشمند ،مطالعه نمایید .فهرست

پیش گفتار (ص 13)

گفتار اول: نگاهی به وضعیت کنونی زمین (ص 17)

گفتار دوم: گرمایش جهانی (ص 21)

گفتار سوم: عامل اصلی نابسامانی های کنونی و راه حل آن ها (ص 29)

گفتار چهارم: از دیدگاه علمی، پژوهشی و آماری (ص 39)

گفتار پنجم: از دیدگاه فیزیولوژی (ص 63)

گفتار ششم: از دیدگاه پزشکی (ص 73)

ارتباط رژیم غذایی حیوانی با سرطان (ص 74)

ارتباط رژیم غذایی حیوانی با امراض سیستم ایمنی خودکار بدن (ص 79)

چگونه خوردن بافت های حیوانی، سیستم ایمنی ما را به حمله به بدن خودمان تحریک می کند؟ (ص 79)

ارتباط رژیم غذایی حیوانی با بیماری اِم اِس یا فلج چندگانه (ص 81)

ارتباط رژیم غذایی حیوانی با پوکی استخوان (ص 82)

ارتباط رژیم غذایی حیوانی با ناتوانی جنسی (ص 86)

گفتار هفتم: از دیدگاه ورزشی (ص 89)

گفتار هشتم: از دیدگاه متون مقدس (ص 103)

اوِستا (ص 105)

تورات (ص 107)

قرآن (ص 108)

گفتار نهم: از دیدگاه تاریخی و فلسفی (ص 113)

گفتار دهم: از دیدگاه فیزیک کوانتوم و ارتعاشات (ص 133)

گفتار یازدهم: نیم نگاهی به پشت پرده (ص 157)

گفتار دوازدهم: چگونه خوراک تبدیل به رفتار می شود؟ (ص 183)

روند تبدیل خوراک به رفتار در انسان (ص 186)

گفتار سیزدهم: سخنان تاریخی مشاهیر (ص 197)

گفتار چهاردهم: خوراک برین و آفرینش تندرستی (ص 207)

عکس العمل های شفابخش (ص 234)

بدن اصلی و بدن دروغی (ص 236)

در همین نزدیکی (ص 241)

خوراک برین و آفرینش تندرستی (ص 243)

بدن آکنده از نیروی زندگی یا انرژی حیاتی به چه معنا است؟ (ص 244)

بدن خود را قلیایی کنید یا بمیرید (ص 256)

قلیایی به چه معنا است و چگونه بدنمان را قلیایی کنیم؟ (ص 257)

چاقی (ص 260)

گفتار پانزدهم: دروازه ی ابعاد فراتر (ص 267)

دروازه ی ابعاد فراتر (Hyperdimension gateway) (ص 267)

یکی از روش های کاملاً طبیعی و بسیار مؤثر برای از بین بردن رسوب درون غده پینه آل،
خام گیاه خواری است (ص 270)

گفتار شانزدهم: رشد مغز و وضعیت تناسلی و باروری انسان (ص 273)

چرا اندازه ی مغز، به نسبت بدن، در انسان بزرگتر از بقیه ی حیوانات است؟ (ص 273)

باروری انسان (ص 276)

اُرگاسم Orgasm (اوج لذت جنسی و انزال در مقاربت) (ص 278)

فلاونوئیدها و عادت ماهانه زنان (ص 279)

تخمک گذاری و اُرگاسم (ص 283)

مردان، رژیم غذایی و قدرت جنسی (ص 288)

سقوط (ص 290)

گفتار هفدهم: چگونه آغاز کنیم؟ (ص 297)

روش اول (ص 303)

روش دوم (ص 305)

روش سوم (ص 311)

گفتار هجدهم: فرجام سخن (ص 315)

ضمیمه: فلاوُنوئیدها (Flavonoid) (ص 317)

استروئیدها  (Steroid) (ص 319)

سروتونین  (Serotonin) (ص 324)

گفتار اول:

نگاهی به وضعیت کنونی زمین

تصور کنید، سنّ زمین، که غیر قابل تصور است فشرده شود و هر صد میلیون سال آن، یک سال در نظر گرفته شود، در این صورت سیاره ی زمین با چهار میلیارد و ششصد میلیون سال قدمت، مانند یک فرد 46 ساله خواهد بود.

هیچ اطلاعی در مورد هفت سال اول عمر این فرد وجود ندارد و درباره ی سال های میانی زندگی او نیز اطلاعاتِ کم و بیش پراکنده ای موجود است، اما این موضوع مشخص شده که در سن 42 سالگی وی، گیاهان و جنگل ها پدیدار شدند و شروع به رشد و نمو کردند، از دایناسورها و خزندگان عظیم الجثه تا همین یک سال پیش، اثری نبود، یعنی زمین در سن 45 سالگی آن ها را به چشم خود دید و تقریباً 8 ماه پیش پستانداران را به دنیا آورد، در اوایل هفته ی پیش، انسان های نخستین به وجود آمدند و آخر هفته ی گذشته، دوران یخ سراسر زمین را فرا گرفت، انسانِ جدید فقط حدود 4 ساعت روی زمین بوده و طی همین یک ساعت گذشته کشاورزی را کشف کرده است، بیش از یک دقیقه از عمر انقلاب صنعتی نمی گذرد و حال ببینید انسان در این یک دقیقه چه بلایی بر سر این بیچاره ی 46 ساله آورده است. او از این بهشت یک آشغالدانی کامل ساخته است، خودش را به نسبت های سرسام آوریتکثیر کرده و نسلِ بیش از پانصد خانواده از جانداران را منقرض نموده است، منابع انرژی سیاره را از آنِ خود کرده و همه را به یغما برده است و اکنون مانند کودکی معصوم و بی تقصیر ایستاده و به این حمله ی برق آسا می نگرد.

جمعیت زمین پس از ده هزار نسل به بیش از دو میلیارد نفر رسید (2.3 میلیارد نفر در سال 1945 میلادی) و فقط در طی دو نسل اخیر، جمعیت زمین در سال 2005 به 6.4 میلیارد نفر یعنی حدود سه برابر و در نوامبر سال 2011 به 7 میلیارد نفر رسید. با این روند در سال 2050، جمعیت از 10 میلیارد نفر خواهد گذشت، یعنی هم اکنون رویدادی بسیار متفاوت در حال وقوع است.

در سال 1962 راشِل کارسن در کتابش با عنوان بهار ساکت (Silent Spring)، نسبت به خطراتی که برای آینده گمان می رفت، هشدار داد. خطراتی که ناشی از 289 میلیون کیلوگرم سموم مصنوعی بوده است که هر سال تولید و در
محیط زیست رها می شده است، در سال 2006 میلادی تولید این سموم به بیش از چهار برابر یعنی حدود 1.2 میلیارد کیلوگرم رسید که بخش اعظم این آلودگی ها قابل پاکسازی نیستند. زنجیره ی زیان باری که آغاز شده نه تنها در دنیایی که باید حامی حیات باشد بلکه در بافت های زنده نیز اغلب بازگشت ناپذیر است و بافت های زنده یعنی آغازیان، گیاهان (در خشکی و آب)، جانوران (در خشکی و آب) و انسان ها.

چرخه های زیستی، شامل بسیاری از رویدادها و تعاملات نزدیک میان موجودات زنده ی گوناگونند که در کل، تعادل موزونی را در
طبیعت بر قرار می سازند و ما تا کنون حدود هشتاد درصد از این هماهنگی را از بین برده ایم.

یکی از هر چهار پرنده و یکی از هر سه دوزیست در معرض نابودی قرار دارند و گونه های زیستی هزار برابر سریع تر از میزان طبیعی در حال انقراض هستند.

ماهی ها در سه چهارم از مناطق ماهی گیری به اتمام رسیده و به کلی شکار شده اند، چون مجالی برای تولید مثل نداشته اند.

سی درصد از تپه های مرجانی در دریاها ناپدید شده اَند که حلقه ای ضروری در زنجیر زندگی هستند و زندگی تقریباً تمام گونه های ماهی به آن ها بستگی دارد.

از طرف دیگر جنگل زدایی، که اولین قدم در دامپروری است، منجر به نابودی جنگل ها شده است. جنگل های محلی باید برای ایجاد زمین زراعی جهت تهیه ی خوراک حیوانات و ایجاد مراتع کافی برای اقامت و پرورش آن ها از بین بروند. در حال حاضر 13 میلیون هکتار از جنگل ها هر ساله نابود می شوند.

محصولاتی که با خاک، آب و هوای خاص سازگار بوده اَند جای خود را به سود بخش ترین محصولات و آسان ترینِ آن ها برای حمل و نقل داده اَند و به این ترتیب سه چهارم تنوع محصولی، که در طول هزاران سال توسعه یافته بود، نابود گردیده است.

تا قبل از پایان این قرن استخراج بی رویه از معادن، تمام ذخایر سیاره را به اتمام می رساند، حتی آب آشامیدنی به مقدار کافی نخواهد بود، منابع آب فسیلی رو به اتمام است. در تمام سیاره، یکی از هر 10 رودخانه، چند ماه از سال، دیگر به دریا نمی رسد. برف های دائمی و یخچال های طبیعی هیمالیا که منبع بزرگ ترین رودهای آسیا هستند و زندگی 2 میلیارد انسان به آن ها وابسته است، در حال ذوب شدن و عقب نشینی هستند. بیش از سی درصد از کلاهک یخی قطب شمال ذوب شده است، یخ های گرینلند که از منابع مهم آب شیرین سیاره هستند در حال ذوب شدن می باشند، اکثر اقلیم شناسان بر این باورند که بیشتر جنگ های آینده بر سر آب و غذا خواهد بود. مهاجرت، درگیری و جنگ در سطوح بالای اقتصاد جهانی و سیاست گذاری های کلان بین المللی تا سطوح منطقه ای و درون کشوری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

و نهایتاً "گرمایش جهانی" (Global Warming)، بزرگ ترین تهدید برای حیات در سیاره ی زمین، که در گفتار بعد مورد بررسی قرارر گرفته است.

گفتار دوم:

گرمایش جهانی


گرمایش جهانی، گرم شدن جوّ زمین به دلیل "اثر گلخانه ای" (Greenhouse effect) است. اثر گلخانه ای همان پدیده ای است که وقتی خودروی خود را در جایی که نور آفتاب می تابد پارک می کنیم و همه شیشه ها بسته هستند، پس از دقایقی یا ساعاتی فضای داخلی خودرو بسیار گرم تر از فضای بیرون آن می شود، زیرا نور خورشید به درون می تابد ولی تشعشعات گرمای حاصل از آن حبس شده و خارج نمی گردد و منجر به افزایش دما می شود، دقیقاً همین اتفاق در گلخانه هم رخ می دهد. در مورد کره ی زمین نیز نور خورشید به زمین می تابد و آن را گرم می کند، سپس به شکل اشعه ی مادون قرمز دوباره به فضا بر می گردد ولی مقداری از این اشعه ی مادون قرمز، توسط لایه ای از اتمُسفرِ زمین گیر می افتد و در آن باقی می ماند. این روند، جوّ سیاره را گرم و گرم تر می کند، با این تفاوت که در مورد زمین به جای شیشه های گلخانه، گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن گرما را حبس می کنند.

پدیده ی "اثر گلخانه ای" به طور طبیعی بسیار مفید است، چون دمای زمین را در محدوده ی معینی پایدار نگه می دارد و آن را قابل زیستن می کند اما آن لایه از اتمسفر که عامل این اتفاق است، به دلیل تولید بیش از حد گازهای گلخانه ای، ضخیم شده و ضخامت آن رو به افزایش است که سبب حبس بیش از حد اشعه مادون قرمز می گردد.

ما فکر می کنیم زمین بسیار بزرگ است و عملکرد ما نمی تواند اثر مخرب طولانی مدت روی آن بگذارد، در صورتی که این یک برداشت کاملاً نادرست است. یکی از آسیب پذیرترین بخش های سیستم اکولوژی زمین، اتمسفر آن است و این موضوع اساس علمی گرمایش جهانی است.

در طول ششصد و پنجاه هزار سال گذشته که هفت عصر یخبندان را پشت سر گذاشته ایم (آمار و اطلاعات مربوط به میزان دی اکسید کربن، دماهای ثبت شده، طوفان ها و میزان بارندگی ها که در این گفتار آمده، بر گرفته از فیلم مستند علمی یک حقیقت تلخ، تهیه شده توسط دیویس گوگنهایم است که در ایران با تلاش کانون انسان پاک، زمین پاک: www.phce.org به فارسی دوبله شده است)، میزان دی اکسید کربن در اتمسفر هرگز از 300ppm یعنی سیصد ذره در یک میلیون ذره، بالاتر نرفته است در صورتی که اکنون این مقدار به حدود 400ppm رسیده است که بسیار بسیار بالاتر از حد طبیعی آن است و در نیم قرن آینده به حدود 600ppm خواهد رسید.

ده مورد از گرم ترین سال های زمین در دو دهه ی اخیر تجربه شده است، به طور مثال در ماه ژوئن سال 2003 مردم اروپا با موج گرمایی عظیم رو به رو شدند که منجر به مرگ سی و پنج هزار نفر شد، در همان سال در هندوستان دما به 122 درجه ی فارنهایت، برابر با 50 درجه ی سانتیگراد رسید و منجر به مرگ هزار و چهار صد نفر شد و باز در همان سال شهرهای بسیاری در آمریکا رکورد بالاترین دمای ثبت شده قبلی خود را شکستند.

موج گرما همانند خشکی ها، روی اقیانوس ها هم تأثیر می گذارد و مسلماً وقتی اقیانوس ها گرم تر شوند طوفان های شدید ایجاد می کنند، مانند طوفان جِینی و طوفان فرانسس در سال 2004 و ده طوفان دیگر در ژاپن و برزیل و ثبت رکورد جدیدی برای گردبادهای عظیم یا "تورنادو" در آمریکا در همان سال.

از نظر علمی وقوع طوفان های شدید در بعضی مناطق، مانند جنوب اقیانوس اطلس، غیر ممکن است ولی در سال 2004 برای اولین بار در این منطقه در کشور برزیل طوفان شد.

موارد رخ داده در تابستان 2005 که اولین آن ها: طوفان اِمیلی و سپس طوفان دِنیس بود، مغایر با مندرجات کتب علمی بودند، بعد از آن هم طوفان سهمگین کاترینا خسارات بسیاری به وجود آورد.

از دیگر تبعات گرمایش جهانی افزایش بارندگی به دلیل تبخیر زیاد است، در سال 2005 رکورد جدیدی از بارندگی و سیل در نقاط مختلف جهان ثبت شد، در استرالیا در 23 آگوست 2005، در سوئیس در 26 آگوست 2005 و در بمبئی هندوستان در 26 جولای 2005 که در عرض 24 ساعت، 94 سانتیمتر (37 اینچ) بارندگی صورت گرفت و سطح آب به بیش از دو متر (7feet) رسید که یک رکورد جدید در تمام شهرهای هندوستان بود، همچنین سیل در چین.

هر چند که این موضوع تناقض آمیز به نظر می رسد ولی گرمایش جهانی نه تنها بارندگی و سیل ایجاد می کند، بلکه منجر به خشکسالی بیشتری هم می شود. دلیل این نتاقض این است که گرمایش جهانی منجر به تبخیر شدن بیشتر آب اقیانوس ها و تولید بیشتر ابرها و افزایش بارندگی می شود، ولی همین گرما رطوبت خاک را نیز بیرون می کشد و تبخیر خاک به طرز چشمگیری افزایش می یابد که منجر به خشکسالی می شود و از طرف دیگر در صورت بارندگی شدید و سیل، سطح خاک شسته می شود و می رود، خاکی که هر یک اینچ (2.5 سانتیمتر) از ضخامت آن طی پانصد سال ساخته شده و برای ترمیم و بازسازی نیز به زمان بسیاری نیاز دارد.

دو نقطه در زمین بیشترین تأثیر را از گرمایش جهانی می پذیرند، نقطه ی اول کلاهک یخی شناور در قطب شمال و در کنارش سرزمین پوشیده از یخ گرینلند و نقطه ی دوم توده ی یخی قطب جنوب.

بزرگترین فلات یخی در قطب شمال در سال 2002 از وسط شکاف برداشت. از سال 1970 تا کنون در میزان وسعت و ضخامت کلاهک های یخی قطب شمال کاهش سریعی وجود داشته و در مدت چهل سال تا چهل درصد یعنی حدود یک و نیم میلیون کیلومتر مربع کاهش یافته اَند. اکنون بررسی های علمی نشان می دهند که قبل از رسیدن به نیمه ی قرن حاضر، کاملاً از بین خواهند رفت.

هنگامی که پرتو خورشید به یخ برخورد می کند، بیش از 80% آن مستقیماً به فضا بر می گردد، دقیقاً مثل یک آینه، ولی هنگامی که به اقیانوس بدون یخ می تابد بیش از 80% آن جذب می شود و آب اطراف یخ ها را گرم می کند و یخ ها با سرعت بیشتری ذوب می شوند. هم اکنون کلاهک یخی قطب شمال مثل یک آینه، 80% پرتوهای خورشید را منعکس می کند و زمین را خنک نگه می دارد ولی با روند فعلی گرمایش جهانی، فرآیند گرم شدن در قطب بیش از هر جای دیگری صورت می گیرد.

پدیده هایی که ذر الگوهای آب و هوایی تغییر ایجاد می کنند بر فصول نیز تأثیر گذاشته و زمان فرا رسیدن آن ها را تغییر می دهند. در تحقیقی که در کشور هلند انجام شد، اوج زمان ورود پرنده های مهاجر در سال 1980، روز 25 آوریل بوده است و جوجه های آن ها در سوم ژوئن از تخم بیرون آمده اَند یعنی درست زمانی که کِرم ها بیرون می آیند که غذای مناسبی برای جوجه ها هستند اما پس از 20 سال از گرم شدن زمین یعنی در سال 2000 اوج بیرون آمدن کرم ها دو هفته زودتر رخ داد و جوجه ها نتوانستند به موقع به غذا برسند. میلیون ها عملکرد زیست محیطی دیگر نیز به شکلی تحت تأثیر گرمایش جهانی از تعادل طبیعی خارج شده اَند، مثلاً سوسک های درخت کاج که قبلاً با سرمای زمستان از بین می رفتند، حالا با کاهش یخبندان و سرمای زمستانی، منجر به نابودی پنج و نیم میلیون هکتار از انواع درختان کاج در آلاسکا شده اَند. غیر از این سوسک ها، حشرات و حیواناتی که ناقلان
بیماری های عفونی بسیاری هستند در حال افزایش قلمرو خود می باشند. در 25 سال گذشته بیش از 30 بیماری جدید پدیدار شده است مانند سارس که مشکلات چشمگیری به وجود آورد، همچنین انواع مقاوم بیماریِ سل و ظهور دوباره ی بسیاری از بیماری هایی که زمانی تحت کنترل بودند.

و اما قطب جنوب، بزرگ ترین توده ی یخی سیاره که در بخش شبه جزیره ی آن مناطق متعددی وجود دارند که هر کدام یک فلات یخی وسیع بوده اَند و در دو دهه ی گذشته متلاشی شده اَند، یکی از آن ها به نام فلات یخی لارسِن دارای یخ های شناور با ارتفاع 213 متر از سطح آب است. دانشمندان تصور می کردند این یخ ها حتی با وجود گرمایش جهانی حداقل صد سال پایدار خواهند ماند ولی آن ها کاملاً شگفت زده شدند وقتی بخش غربی فلات یخی لارسِن از 31 ژانویه 2002 ظرف مدت 35 روز کاملاً ناپدید شد. هنگامی که یخ شناور روی آب ترک خورد و ذوب شد دیگر نتوانست یخ روی خشکی های پشت خود را عقب نگه دارد، به همین دلیل یخ های روی خشکی هم شروع به افتادن در اقیانوس کردند و منجر به افزایش سطح آب شدند و در نتیجه، شهروندان کنار اقیانوس آرام مجبور به ترک محل زندگی خود و مهاجرت به نیوزلند شدند.

اگر بخش غربی قطب جنوب ذوب شود، سطح آب های دنیا 6 متر بالا می آید و اگر گرینلند هم ذوب شود، که البته هر دو در حال ذوب شدن هستند، سطح آب های دنیا 6 متر دیگر بالا می آید.

70% از جمعیت دنیا در سطوح هموار ساحلی زندگی می کنند و در صورتی که سطح آب های دنیا 6 متر افزایش یابد، 11 شهر از 15 شهر بزرگ دنیا که در خط ساحلی یا دهانه ی رودخانه ها قرار دارند، در آب فرو خواهند رفت. بخش عمده ای از کشور هلند که از کشورهای کم ارتفاع است زیر آب می رود، نواحی اطراف پکن با ده ها میلیون نفر جمعیت، نواحی اطراف شانگهای با بیش از چهل میلیون نفر، کلکته در هندوستان و برخی از نواحی بنگلادش با بیش از شصت میلیون نفر جمعیت، زیر آب خواهند رفت و خدا می داند که چه بر سر توکیو، پر جمعیت ترین شهر دنیا و نیویورک، مهمترین مرکز تجاری دنیا خواهد آمد. تصور کنید در یک رخداد زیست محیطی بیش از سیصد میلیون نفر آواره مجبور به جابجایی و مهاجرت شوند.

دکتر جیمزهانسِن، معروف ترین اقلیم شناس دنیا و دانشمند ارشد ناسا که به اتفاق آرای جامعه علمی، بهترین سوابق را در پیش بینی وقایع مربوط به گرمایش جهانی داراست، می گوید: ما از نقطه ی بحرانی گذشته ایم ولی از نقطه ی غیر قابل بازگشت گذر نکرده ایم، هنوز فرصت داریم تا این روند را متوقف کنیم ولی زمان کم است و باید بسیار سریع عمل کنیم. وی می افزاید: بسیاری از گونه های گیاهی و حیوانی به خاطر تأثیرات آب و هوایی از بین رفته اَند و گونه های بسیاری از حیوانات مجبور به مهاجرت شده اَند، در نتیجه، اکوسیستم کل کره ی زمین از هم خواهد پاشید. در تاریخچه ی زمین چند بار انقراضِ بیش از نیمی از موجودات زنده اتفاق افتاده است ولی ترمیم آن وضعیت ها صدها هزار سال طول کشیده است.

دکتر کیتی والتر از انستیتوی بیولوژی قطبی از دانشگاه فِر بَنکس در آلاسکا می گوید: مقادیر عظیم متان که یک گاز گلخانه ای است در زیر یخ های قطب شمال و در کف اقیانوس ها خفته است که هم اکنون به دلیل گرمایش جهانی از میان لایه های منجمد قطب شمال در حال آزاد شدن است. این لایه ی منجمد مانند بمبی است که هر لحظه ممکن است منفجر شود. همانطور که زمین گرم می شود، مقادیر هنگفتی از گاز متان در جو آزاد می گردد و گرمایش جهانی را تسریع می کند، این منابع گاز متان تا کنون در مدل های آب و هوایی در نظر گرفته نشده اَند که در صورت آزاد شدن، شاهد مخرب ترین طوفان های تاریخ خواهیم بود.

رئیس هیئت بین دولتی سازمان ملل در زمینه ی تغییر آب و هوا، هشدار داده است که افزایش حتی 2 درجه ی سانتیگراد دمای زمین نسبت به دوره ی پیش از صنعتی شدن، موجب پیامدهای منفی و تهدیدات جدی برای بشر خواهد بود.

در سال 2006 دو هزار دانشمند و دیگر اشخاص بلند مرتبه برای کنفرانس پایان دنیا جهت گزارش آخرین داده های هشدار بر انگیز در کپنهاگ دانمارک گرد هم آمدند. این گروه از دانشمندان، پیش بینی قبلی هیئت بین دولتی در مورد تغییرات آب و هوا را، تخمینی کاملاً ناچیز شمردند که 2 تا 4 درجه سانتیگراد افزایش دما را تا انتهای این قرن پیش بینی کرده بود. دکتر کاترین ریچاردسون زیست شناس دریایی و رئیس کنفرانس گفت: ما باید 2 درجه ی سانتیگراد را فراموش کنیم، امروز با موقعیتی رو به رو هستیم که باید از یک افزایش 5 تا 6 درجه ای در دمای هوای سیاره ی جلوگیری کنیم.

هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل (ipcc) از سال 1990 چهار گزارش منتشر کرده است. این گزارشات هر بار با شک و تردید بسیار رو به رو شدند، ولی تغییرات مشاهده شده در آب و هوا تقریباً همیشه، بزرگ تر و سریع تر از آنچه گزارشات پیش بینی کرده بودند، رخ داده است.

دکتر اچ. جی. زوالی اقلیم شناس ارشد ناسا می گوید: کلاهک یخی قطب شمال با سرعتی 3 برابر آنچه پیش بینی شده بود در حال ناپدید شدن است.

پیش از آغاز گفتار بعد، به خاطر بسپارید که در یک دوره ی بیست ساله، گاز متان، در حبس گرما، نسبت به دی اکسید کربن 72 برابر قوی تر است و گاز اکسید نیتروژن در همان بازه ی زمانی نسبت به دی اکسید کرین 289 برابر قوی تر است.

گفتار سوم:

عامل اصلی نابسامانی های کنونی و راه حل آن ها


اغلب مردم تصور می کنند اتومبیل ها، هواپیماها، کشتی ها، کارخانه ها، صنایع، سوخت های فسیلی، ماشین آلات سنگین و ... عامل اصلی تولید گازهای گلخانه ای هستند که منجر به گرمایش زمین می شوند، در صورتی که تمامی این موارد تنها 13% از گازهای گلخانه ای را تولید می کنند و 80% تولید این گازهای مخرّب در جهان، ناشی از دامپروری است.

یک گاو شیرده که هر سال بین 8 تا 10 هزار لیتر شیر تولید می کند، هم زمان حدود 220 هزار لیتر متان تولید می کند، یعنی روزانه بین پانصد تا هفتصد لیتر گاز متان. این مقدار معادل دی اکسید کربن تولید شده توسط یک اتومبیل بزرگ چهار چرخ است که حدود 56 کیلومتر در روز حرکت می کند.

در سال 2006 گزارشی با عنوان سایه ی بلند احشام (Livestok's Long Shadow) توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (F.A.O) به طور گسترده پخش گردید. این گزارش تخمین زد که پرورش دام ها و طیور جهت مصرف غذایی بشر عامل ایجاد 18% از آلاینده های گلخانه ایست، این مقدار بیش از مجموع آلاینده های حاصل از همه ی انواع روش های حمل و نقل است. این گزارش سبب شد که دامپروری، به ویژه در رابطه با موضوع گرمایش جهانی، مورد بازنگری دقیق قرار گیرد. در گزارش بعدی در یافتند که تولید گوشت باعث حداقل 51% از آلاینده های گلخانه ایست و در آخرین گزارش که توسط دکتر اِشتاین فِلد از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ارائه شد، روشن گردید که با احتساب گاز متان تولید شده از طریق آروق زدن، تخلیه ی گاز شکم و مدفوع دام ها به علاوه ی کوددهی بر حسب متان و اکسید نیتروژن و تمام تغییرات زمین های مورد استفاده ی دام ها، مراحل مختلف تولید و تأمین غذای دام ها، فرآوری، حمل و نقل و موارد دیگر مرتبط با آن، سهم دامپروری در تولید گازهای گلخانه ای به 80% می رسد؛ در حالی که مردم و حتی خود دامپروران از تأثیر مخرب زیست محیطی عظیم آن بی خبر هستند.

انسان ها روزانه بیش از 380 میلیون و سالانه متجاوز از 140 میلیارد حیوان را می کُشند و می خورند که به مقادیر عظیمی از آب، غذا و زمین نیازمند است و اقیانوس هایمان را با آفت کش ها، کودهای شیمیایی و مدفوع ها آلوده می کند.

اگر شخصی کارمند یک سازمان فرضی باشد و قرار باشد هر روز به مدت 8 ساعت، عدد شماری کند، با فرض این که در طول هر روزِ کاری، بی وقفه مشغول شمارش باشد، هیچ عمل دیگری انجام ندهد و بتواند در هر ثانیه یک عدد (حتی اعداد 9 رقمی را) بشمارد، با این شرط که در طول یک سال، یک روز هم تعطیل نباشد، فکر می کنید چقدر طول می کشد تا به عدد یک میلیارد برسد؟ قبل از این که پاسخ را در سطر بعدی بخوانید، حدسی بزنید. این پرسش، فقط به این دلیل مطرح شده که به فهم بهتری از عدد میلیارد و اعدادی مانند 140 میلیارد برسیم. پاسخ این است که آن فرد هرگز به عدد یک میلیارد نمی رسد، چون امروزه، میانگین عمر انسان، حدود 70 سال است و رسیدن به این عدد، در شرایط بالا، بیش از 95 سال به طول می انجامد.

واقعاً 140 میلیارد حیوان به چه مقدار غذا نیازمندند و این غذا چگونه تأمین می شود؟

دکتر هَری آیکینگ از دانشگاه آمستردام می گوید: حدود نیمی از غلات و 75% از سویای دنیا توسط دام ها مصرف می شود. هفت کیلوگرم ذرت و لوبیای سویا برای تولید فقط یک کیلوگرم گوشت مصرف می شود، ضمن این که این سویا در مناطقی تولید می شود که قبلاً جنگل های بارانی بوده و اکنون جنگل زدایی شده اَند و به زمین زراعی تبدیل گردیده اَند.

برزیل بالاترین تولید و صادرات سویا در دنیا را دارد. از دهه ی 60 میلادی تا کنون تولید سویا در این کشور 57 برابر افزایش یافته و همچنان رو به رشد است، حال آن که مزارع سویای آن کشور در مناطقی مانند جنگل های آمازون و جنگل ساوانا هستند که به لحاظ زیست محیطی بسیار حساس اَند.

جنگل های بارانی دنیا در نواحی گرمسیر استوایی، مناطق جذب کربن و گازهای گلخانه ای هستند و ریه های زمین نامیده می شوند و اگر از بین بروند ما ابزار بسیار مهمی در مقابل گرمایش جهانی را از دست می دهیم.

سازمان ابتکار دام، محیط زیست و توسعه، متعلق به سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد برآورد کرده است که 70% درختان آمازون به خاطر تولید گوشت قطع شده اَند.

جنگل زدایی به دلایل ذیل مسأله ی بسیار مهمی است، جنگل های طبیعی از باران و ذوب یخ ها آب دریافت می کنند، از بین بردن جنگل ها نه تنها جلوی جاری شدن آب را می گیرد بلکه باعث فرسایش خاک می شود. آبی که در کف یک جنگل انبوه حفظ می شود، آب های زیر زمینی را مجدداً پر می کند و بخشی از آن بخار می شود تا ابرها را تشکیل دهد، ابرها علاوه بر این که باعث باران بیشتر و ایجاد چرخه ی طبیعی آب می شوند ضمناً جلوی گرم شدن زمین توسط خورشید را نیز می گیرند.

پرفسور تام لاینز استاد دانشکده ی علم محیط زیست در دانشگاه مِردوک استرالیا است، تخصص او دویست متری پائین جوّ زمین است که همه ی ما در آن زندگی می کنیم، وی می گوید: وقتی ما یک زمین کشاورزی یا سطحی از پوشش گیاهی محلی را تغییر می دهیم در حقیقت باعث تغییر آب و هوای آن منطقه می شویم و اگر منطقه ای با مساحت بیش از چهارصد کیلومتر مربع از پوشش گیاهی طبیعی برداشته شود و با زمین کشاورزی جایگزین شود، تشکیل ابرها کند شده یا متوقف می گردد و این امر تأثیر بسیاری بر آب و هوای کل آن ناحیه می گذارد. دماهای خنک تر، از خشک شدن جلوگیری می کنند، دماهای بالاتر منجر به تغییر بسیار در آب و هوا، به ویژه باعث ایجاد خشکسالی می شوند. همچنین جنگل ها با دریافت آب، به طور طبیعی از ایجاد سیل های مصیبت بار جلوگیری می کنند. شاید قطع درختان خیلی جدی به نظر نیاید، شاید فکر کنیم درختان دوباره خواهند روئید، در صورتی که بیش از 200 سال زمان برده تا جنگل های طبیعی به این رشد قابل توجه دست یابند که بتوانند به عنوان گیرندگان مؤثر آب عمل نمایند. همچنین آن ها از برگ های مرده و شاخه هایی که به کف جنگل می افتند خاک می سازند، این شاخ و برگ ها تجزیه می شوند تا کودی طبیعی و نهایتاً خاکی غنی و مغذی ایجاد گردد.

پروفسور دیوید پیمِنتِل، پرفسور بازنشسته ی کشاورزی و علوم زیستی از دانشگاه کُرنل و نویسنده بیش از 900 مقاله ی علمی می گوید: پانصد سال طول می کشد تا یک اینچ از ضخامت خاک سطحیِ از بین رفته جایگزین شود و ما نمی توانیم این قدر منتظر بمانیم، پس مسأله ی جنگل زدایی مشکلی بسیار حاد است.

در چین که بیشترین افزایش مصرف گوشت را داشته، در هر ده سال میزان مصرف خوک ها و جوجه ها دو برابر می شود، این حیوانات، تک معده ای هستند و گاز متان تولید نمی کنند اما قطعاً مشکلات زیست محیطی ایجاد می کنند، زیرا باید برای آن ها غذا فراهم شود و این مواد غذایی از منابع جهانی یعنی از سویای تولید شده در کشور برزیل تأمین می شود که حاصل جنگل زدایی در سطح بسیار گسترده است.

انفجار جمعیت نباید تنها از جنبه ی افزایش سرانه ی افراد انسانی مد نظر قرار گیرد، در حالی که وزن تعداد 1.2 میلیارد گاو اهلی، از وزن کلیه ی انسان ها بیشتر است. گاوها در نیمی از مساحت کره ی زمین باعث دگرگونی اکوسیستم می شوند. در نیم قرن اخیر، بیش از 60 درصد چراگاه های کره ی زمین به دلیل چرای بیش از حد دام ها نابود شده اَند. چرای بیش از حد، یکی از عوامل عمده ی گسترش صحراها در کره ی زمین می باشد.

هم اکنون نیمی از کشت گندم جهان نیز برای تغذیه ی حیوانات استفاده می شود تا مصرف گوشت و لبنیات ما را تأمین کند. این در حالی است که به گفته ی پرفسور دیوید پیمِنتِل، فقط در آمریکا هر سال دویست و هشتاد میلیون متر مکعب غلّه به عنوان غذا به دام ها داده می شود که برای تغذیه ی 800 میلیون نفر یعنی جمعیتی نزدیک به کل گرسنگان دنیا کافی است.

تولید
پروتئین حیوانی نسبت به پروتئین گیاهی به حدود ده برابر زمین بیشتر و به مقادیر باورنکردنی آب نیاز دارد. به طور مثال برای تهیه ی یک کیلوگرم سیب زمینی 100 لیتر آب، ذرت 900 لیتر، برنج 3000 لیتر، مرغ 3900 لیتر، گوشت خوک 4900 لیتر و گوشت گاو 13000 لیتر آب با احتساب آب مصرفی برای تهیه ی غذای حیوانات، آب خوراکی حیوانات، مصرف در فرآوری و موارد مرتبط مصرف می شود.

تولید پروتئین حیوانی، به طور میانگین، در حدود 100 برابر بیشتر از تولید پروتئین گیاهی، به آب نیاز دارد. هفته نامه ی نیوزویک (Newsweek) یک بار این موضوع را در مقاله ای با عنوان: "میزان آب مورد نیاز برای پرورش یک گاو هزار پوندی (453 کیلوگرمی) می تواند یک ناوشکن را شناور کند" مطرح کرد.

مؤسسه ی بین المللی آب استکهلم اعلام داشت: 70% از کل آب ها برای مصارف کشاورزی (عمدتاً برای تهیه ی غذای دام ها)، 20% در صنایع و 10% به مصرف خوراکی انسان ها می رسد.

همه ی این موارد منجر به آلودگی آب ها، تخریب محیط زیست و نهایتاً به قیمت زندگی ما در این سیاره تمام می شود.

مَت پریسکات نماینده ی PETA ، جمعیت رفتار اخلاقی با حیوانات که دو میلیون عضو دارد و در اکثر کشورهای جهان فعال است می گوید:

خوردن گوشت مهم ترین و مؤثرترین رفتار مخرّب انسانی در رابطه با گرمایش جهانی است، شاید باور نکنید گوشتی که در بشقاب غذای شماست بیش از اتومبیل شما سبب آلودگی و تخریب محیط زیست می شود. یک گاو در هلند در مدت یک سال به اندازه ی یک اتومبیل که هفتاد هزار کیلومتر حرکت کند گاز گلخانه ای تولید می کند، هفتاد هزار کیلومتر یعنی دور کره ی زمین را بیش از یک و نیم بار با خودرو طی کنیم.

یک گروه زیست محیطی برجسته در آمریکا به نام دفاع از محیط زیست اعلام کرد که اگر هر آمریکایی فقط یک وعده ی غذایی در هفته، به جای مرغ غذای گیاهی بخورد، میزان کاهش دی اکسید کربن در سیاره، معادل خارج کردن پانصد هزار اتومبیل از جاده ها خواهد بود.

بالاترین میزان مصرف گوشت و محصولات حیوانی مربوط به کشور امریکاست. یک آمریکایی به طور متوسط در سال 124 کیلوگرم (بیش از 300 گرم در روز) گوشت می خورد که 44 کیلوگرم بیشتر از مصرف متوسط یک هلندی است. اگر تمام مردم دنیا به اندازه ی آمریکایی ها گوشت بخورند ما به 3 سیاره ی زمین نیاز داریم تا بتوانیم نیازهای تمامی آن ها را برآورده کنیم.

سازمان خواربار و کشاورزی جهانی اعلام کرد، بین سال های 1950 تا 2000 جمعیت جهان از حدود دو و نیم میلیارد نفر به شش میلیارد نفر، یعنی حدود دو و نیم برابر رسید، در حالی که تولید گوشت در همان مدت پنج برابر شد، یعنی از 45 میلیارد کیلوگرم به 233 میلیارد کیلوگرم در هر سال رسید. این طور پیش بینی شده که تا سال 2050 میلادی، 10 میلیارد نفر در سیاره ی ما زندگی خواهند کرد و تولید گوشت به دو برابر یعنی 450 میلیارد کیلوگرم خواهد رسید و البته تولید گازهای گلخانه ای هم دو برابر خواهد شد، ضمناً توجه داشته باشید هرگاه از گوشت صحبت می کنیم در واقع راجع به موجوداتی صحبت می کنیم که همچون ما زنده هستند، نَفَس می کِشند و خون در رگ هایشان جاری است.

هر اروپایی در زندگی خود به طور متوسط، 7 گوسفند، 24 خرگوش، 43 بوقلمون، 789 ماهی، یک سوّم یک اسب، 5 گاو، 42 خوک و 900 مرغ می خورد؛ یعنی هر اروپایی در طول زندگی خود 1810 حیوان را می خورد و اگر هر نفر در سیاره ی ما همین الگوی غذایی را داشته باشد، ما به بیش از 140 میلیارد حیوان در سال نیاز خواهیم داشت.

هر روز در سیاره ی ما تلاش فراوانی جهت تهیه ی آب و غذای کافی برای میلیاردها دام انجام می گیرد و این در حالیست که با غلات و آبی که به مصرف حیوانات می رسد می توان 2 میلیارد نفر را تغذیه و سیراب کرد، در زمانی که حدود یک میلیارد انسان هر شب گرسنه می خوابند و بیش از یک میلیارد انسان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، گویی حفظ سلامت و جان دام ها مهمتر از انسان ها شده است.

تمام کارهایی که در جهت حمایت از
محیط زیست می توانیم انجام دهیم، مانند: بازیافت، خرید از نزدیکی محل سکونت، استفاده از خودروهای هیبریدی، نیروی خورشیدی، نیروی باد و غیره، آن قدر زمان لازم دارند که هیچ یک نمی توانند برای حل این بحران مؤثر باشند، مؤثرترین عملی که ما می توانیم برای نجات حیات در سیاره مان انجام دهیم، حذف مصرف گوشت و محصولات حیوانی است.

اگر مردم دنیا رژیم غذایی عاری از محصولات حیوانی، یعنی گیاهخواری را برگزینند که عملی ساده اما بسیار مؤثر است، ما می توانیم به موقع اثرات گرمایش جهانی را خنثی کنیم و جلوی وقایع قریب الوقوع و فاجعه آمیز را بگیریم. گیاهخواری باعث صرفه جویی در مقادیر بسیاری از غذا، آب، انرژی و ایجاد جهش اقتصادی و پایان بسیاری از جنگ ها می گردد. این امر به ما زمان می دهد که اقدامات بلند مدت تر، ایجاد فناوری های زیست سازگارتر، دسترسی به منابع انرژی پاک و بدون آلایندگی و نجات حیات در سیاره ی زمین، مقدور گردد.

و چنانچه ما با همین روند به تولید محصولات حیوانی ادمه دهیم، تأثیر تمام تلاش های زیست محیطی دیگر نیز از بین می رود و قبل از این که فرصت یابیم تا هر گونه فناوری زیست پایدار و مؤثر را به اجرا در آوریم، سیاره مان را از دست خواهیم داد.

هیچ چیز به اندازه ی رژیم غذایی گیاهخواری برای سلامتی انسان ها مفید نیست و شانس بقا بر روی زمین را افزایش نمی دهد.
آلبرت اینشتین- فیزیکدانِ گیاهخوار

دانلود کتاب زمین ، زمان ، آسمان
موضوع : گیاه خواری، سلامت و محیط زیست، 
نشانک ها: معرفی کتاب، دانلود ها،
پیوندها : مرجع مطلب در وبلاگ میوه خواری ( از ابوطالب رحیمی )،
شنبه 14 دی 1398 11:24 ب.ظ
سلام من دیابت دارم برنامه غذایی مناسب برای خودم میخواستم
شنبه 14 دی 1398 11:19 ب.ظ
سلام من دیابت دارم برنامه غذایی گیاه خواری از اقای مزدافر می‌خواستم لطفا راهنمایی کنند با تشکر
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:19 ب.ظ
با تشکر فراوان اززحمات ارزشمند شما

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات