Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

تحقیقاتی از موسسات پژوهشی آمریکا نشان می دهد همه ما دچار درجاتی از گرفتگی عروق  در قلب ، مغز و اندام ها هستیم  که به مرور بیشتر می گردد. ,ولی آیا می توان روند این گرفتگی عروق را معکوس کرد و مجاری عروق را به حالت طبیعی برگرداند ؟ این تحقیقات نشان داده که پاسخ آن در اصلاح رژیم غذایی و انتخاب یک رژیم غذایی سالم و گیاهی است . در ادامه مطلب جزییاتی بیشتر از این تحقیقات را مطالعه کنید .

پژو هش برجسته ای  در سال 1953 چاپ شد که نظر دانشمندان را نسبت به نحوه ایجاد بیماری های قلبی تغییر داد . یک سری 300 تایی  کابدشکافی بر روی  سربازان آمریکایی قربانی در جنگ کره انجام شد ، سربازانی  با میانگین سنی 22 سال .

شگفت انگیز بود که عروق قلبی 77 درصد از این سربازان دچار درجاتی  از گرفتگی عروق بود . در بعضی موارد 90 درصد مجرای رگ های کرونر قلبی این سربازان بر اثر تصلب شرائین ، بسته شده بود .

از آن پس مقالاتی که در مجله انجمن پزشکی آمریکا و سایر محافل علمی چاپ می شد حاکی از ان بود که بیماری تصلب شرایین  قلب از سال ها و حتی دهه ها قبل از آن که بطور کلینیکی عوارض این بیماری ظاهر گردد شروع شده اند .

اما آغاز بیماری به چه سنی در جوانی باز می گردد ؟ غافگیر کننده است که بگوییم تقریبا تمام اشخاص دارای علایمی از گرفتگی عروق کرونر قلبی  در دوران کودکی و  نوجوانی، حتی قبل از سن ده سالگی هستند . چه چیز باعث انباشت این چربی حتی در سنین کودکی می گردد ؟

 با پژوهشی در سال 1980به جواب این سوال رسیدیم . این بار نیز پژوهش از طریق کالبد شکافی فوت شدگان رده سنی3 تا 26 سال در شهر بوگالوزا ( شهری در لویزانیا  ) انجام گرفت . مورد شماره یک در میان فاکتورهای خطرزای سلامتی در میان این فوت شدگان ، کلسترول LDL   (  کلسترول بد ) بود . می شد افزایش گرفتگی عروق کرونر قلبی را همزمان با افزایش کلسترول LDL  مشاهده کرد .

نتایج  این پژوهش هر جند گویا و قاطع بود ولی  فقط در 30 نفر کودک و جوان انجام شده بود . بنابراین در تکمیل این مطالعات،همین کالبدشکافی ، در بین سه هزار قربانی تصادف در گروه سنی بین 15 تا 34 سال انجام گرفت .

پس از هزاران کالبدشکافی  با  جمع آوری اطلاعات و با همکاری 15 آزمایشگاه در آمریکا ، محققین توانستند  سیستم استانداردی را برای پیش بینی گرفتگی عروق ( تصلب شرایین ) در جوانان طراحی کنند . در این سیستم ارزیابی  به فاکتورهای مختلف خطرافرین ایجاد کننده تصلب شرایین ، نمره هایی داده می شود و یک شخص جوان هر چه نمره بیشتری کسب کند احتمال گرفتگی عروق شریانی وی در اندام های مختلف ( قلب ، مغز و اندام ها ) بیشتر خواهد بود .

برای مثال اگر جوانی در سن 20 تا 30 سالگی سیگار می کشد ، ریسک گرفتگی عروقش ، یک نمره بالاتر می رود . اگر جوانی در همین سن ، دچار فشار خون بالا باشد ، ریسک گرفتگی عروقش جهار نمره بالاتر می رود ، و اگر دچار چاقی مفرط هست ، شش نمره .اما افزایش کلسترول ( کلسترول بد ) خون بالاترین نمره را به احتمال گرفتگی عروق شریانی یک جوان می دهد . اگر میزان کلسترول بد ( LDL ، یعنی میزان کل کلسترول ، منهای کلسترول خوب HDL ) در نمونه خون یک جوان ، بالای 220 باشد ، حدود هشت برابر بیشتر از سیگار کشیدن ، ریسک گرفتگی عروق را بالاتر می برد .

این تحقیق به خوبی و بطور قاطع تاثیر رژیم غذایی را به عنوان فاکتور اول در افزایش ریسک گرفتگی عروق نشان می دهد . همچنین این تحقیق نشان داد که حتی در بین 15 تا 19 ساله ها ، مراحل اولیه تصلب شرایین در تعداد زیادی از افراد آغاز شده است . این موضوع ، دلالت بر لزوم پیشگیری از بیماری های قلبی ، حتی در سنین نوجوانی و جوانی دارد تا جلوی پیشرفت آهسته بیماری   به سمت ضایعات جدی گرفته شود . اینجا باز به اهمیت انتخاب رژیم غذایی سالم برای تمام گروه های سنی بویژه نوجوانان و جوانان می رسیم تا مانع از شروع و پیشرفت گرفتگی عروق گردد و یا روند گرفتگی عروق  را معکوس کند .

اگر تغذیه ای با چربی اشباع کم برای کودکان آغاز شود ، تا سن 11 سالگی می توان پیشرفت قابل توجهی در عملکرد شریان هایشان دید . دریافت کلسترول زیاد از راه غذا می تواند روند پیشرفت تصلب شرایین را حتی در کودکی و نوجوانی شتاب بخشد . بنابراین پیشگیری از تصلب شرایین احتمالا بیشترین تاثیر را زمانی خواهد داشت که از سنین خیلی کم آغاز شود مثلا از هفت ماهگی .

مراحل اولیه تصلب شرایین و سخت شدن عروق ( به صورت ایجاد یک رگه نازک چربی در جدار عروق ) از کودکی آغاز می شود . از سن ده سالگی ، همه نوجوانان در جدار عروقشان ، رگه های چربی دارند . سپس از سنین حدود بیست سالگی ، ضایعات چربی به صورت رسوب در جدار عروق ( پلاک های فیبروزه ) ، در می آیند  . ازحوالی سی سالگی ، وضع وخیم تر می شود و مجرای عروق تنگ تر می شوند و ضایعات چربی در جدار عروق ، سخت تر و کلسیفیه شده و موجب تنگی بیشتر در مجرای عروق شریانی قلب و مغز و اندام ها می گردد که همراه خواهد بود با عوارض کشنده ای مانند ایست خون رسانی به قسمتی از قلب یا مغز یا سایر اندام ها ، یعنی همان حمله یا سکته قلبی و مغزی یا ایجاد گانگرن ( قانقاریا ) در  اندام های انتهایی بدن و یا تورم قسمتی از شرایین ( Aneurism )  .

بنابر این در افراد بالای ده سال ، مصرف غذای سالم صرفا به منظور پیشگیری ازبیماری قلبی نیست بلکه در درجه اول به منظور معکوس کردن روند بیماری قلبی است که در همه بالای ده ساله ها شروع شده است .

تعجب آور و شوکه کننده است که بدانیم تمام ما دچار درجاتی از گرفتگی عروق در قلب ، مغز ، اندام ها هستیم . ولی آیا می توان روند این گرفتگی های عروقی را معکوس کرد و وضعیت رگ ها را به حالت طبیعی و بدون انسداد درآورد ؟   

دکتر اورنیش و اساستین اثبات کردند که می توان با رژیم گیاهی ، روند بیماری قلبی را معکوس کرد  ، یعنی می توان با انتخاب و تداوم یک رژیم غذایی سالم و گیاهی ، گرفتگی  عروق را باز کرد و مجاری عروق شریانی را به حالت طبیعی اولیه برگرداند .


cc5cba696e49cabd27f3c5df73b9ffaf8377205-360p__41985_1.jpg

 ولی ما نباید منتظر اولین حمله قلبی باشیم تا آنگاه تصمیم به معکوس کردن روند گرفتگی عروقمان بگیریم . ما می توانیم همین الان ، بیماری قلبی پنهان خود را معکوس کنیم . ما می توانیم روند بیماری قلبی در کودکانمان را معکوس کنیم ، همین الان ، رژیم غذایی سالم خود را انتخاب کنید .


ارسال به دوستان از طریق تلگرام  


   شناخت و شرح بیماری ها    

  درمان بیماری ها با رژیم تغذیه ای       

مطالب مرتبط

موضوع : بیماری ها، تغذیه در درمان بیماری ها ، 
نشانک ها: گرفتگی عروق، آنتی اکسیدان ها،
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic