Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

علائم اسیدی شدن بدن

اسیدی شدن بدن در اثر عدم پاکسازی مواد زاید تولیدی بدن در اثر سوخت و ساز درون سلولی تولید می شود. سلول های بدن انسان برای فعالیت و ادامه ی حیات خود، هرروز به انرژی نیاز دارند که این انرژی از مصرف مواد غذایی به دست می آید و بدون آن، زندگی کردن امکان پذیر نیست. مواد غذایی و اکسیژن از طریق خون به سلول ها هدایت می شوند و بر اثر سوخت و سازی که درون سلول انجام می پذیرد، انرژی تولید می شود و اگر این مواد زاید، پاکسازی نشوند محیط درون سلولی اسیدی می شود.
دستگاه پاکسازی یا تصفیه بدن، از بدو تولد مشغول از بین بردن پسماند های درون سلولی هستند. اگر مقدار این پسماند ها، بیش از ظرفیت دستگاه تصفیه بدن باشند، در مکان های امنی ذخیره می شوند که چربی ها یکی از مناسب ترین مکان ها هستند. هنگامی که میزان اسیدیته بدن زیاد می شود، بدن برای تولید انرژی از چربی ها استفاده نمی کند، زیرا نمی خواهد اسیدهایی که قبلا با زحمت فراوان در چربی ها ذخیره کرده است دوباره وارد خون شوند.
بدن انسان روزانه بر اثر فرآیند سوخت و ساز، مواد زائد اسیدی تولید می کند که مجبور به دفع آنهاست. این در صورتی است که اگر مواد غذایی مصرفی طوری باشند که پسماند اسیدی بیشتری تولید کنند، میزان اسیدی شدن بدن نیز افزایش می یابد و بدنبال آن عملیات سم زدایی سخت تر می شود و سموم دفع نشده به اجبار در سلول های چربی که فضای بیشتری دارند ذخیره می شوند و در نتیجه، با اسیدی شدن بدن، استعداد چربی سوزی به شدت کاهش می یابد.
در ادامه مطلب ، ارتباط اسیدی شدن بدن و ایجاد بیماری های مختلف را بررسی می کنیم .

عامل مشترک همه بیماری ها ، اسیدی شدن بدن است

در یک نگاه ساده، علت تمام بیماری ها ، آلوده شدن محیط داخلی بدن است که آن را اسیدی شدن می­ گویند. همان گونه که مواد آلاینده­ کارخانه ها، صنایع و دود خودروها، محیط زیست را آلوده می کنند، مواد غذایی نامناسب هم محیط داخلی بدن را آلوده می کند. مهم ترین عامل اسیدی شدن بدن ما غذاهای نامناسب یا بهتر بگویم سمومی است که داوطلبانه می بلعیم .
ازدیاد اسید در بدن در طول سالیان متمادی نه با جراحی و نه با دارو از بین نمی رود و تنها راه کم کردن و یا خنثی کردن اسید، تزریق پادزهر یا همان قلیایی کردن محیط بدن است . قلیایی شدن ، پادزهر اسیدی شدن است.

قلیایی شدن بدن، راه کار سلامتی

یکی از مباحث ساده علم شیمی این است که اسید توسط باز از بین می رود و یا قلیایی  شدن ضد اسیدی شدن است. آسان ترین راه قلیایی شدن، استفاده از مواد غذایی قلیایی است. به عنوان مثال چند ده سال پیش، در انجمن سرطان و انجمن قلب آمریکا کمتر راجع به ارتباط تغذیه و بیماری های قلبی و سرطان سخن به میان می آمد. اما اکنون، بسیاری از تشکل های سلامتی جهان، مردم را به استفاده حداقل پنج واحد میوه و سبزیجات ترغیب می کنند، چرا که ارتباط میان سلامتی و تغذیه بیشتر از پیش آشکار شده است. آیا اندیشیده اید که چرا ارتباط میوه و سبزیجات با سلامتی به این اندازه واضح و آشکار است؟ ساده ترین جواب این است:  سبزیجات و میوه جات محیط بدن را قلیایی کرده و به این طریق، از بیماری ها پیشگیری می کنند.

به راحتی می توانیم ادعا کنیم که هم سلامتی و هم بیماری از درون سلول آغاز می شود، چرا که تمامی واکنش های بدن در سطح سلول انجام می شود. همه سلول ها اعم از سلول قلب، کبد، پوست و یا هر سلول دیگر بدن به یک شکل  فعالیت می کنند و به علت های مشابه نیز تخریب می شوند. زمانی که بر اثر اسیدی شدن، آسیب های وارده به سلول ها افزایش می یابد، بافتی که از تجمع آن سلول ها به وجود می آید نیز طبیعتاً دچار آسیب می شود و با افزایش آسیب، بیماری به وجود می آید و  به همین دلیل باید راهی بیابیم تا بتوانیم از سلول ها محافظت کنیم.

برای اینکه سوخت و سازهای درون سلولی به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد، باید ریزمغذی ها و اکسیژن را از طریق دستگاه گردش خون به سلول ها برسانیم و در عین حال، مواد زائد حاصل از سوخت و ساز را از طریق همان خون به بیرون از بدن هدایت کنیم. به عبارتی دیگر، پسماندهای اسیدی را از بدن بیرون برانیم. این در حالی است که همه موارد ذکر شده در صورتی امکان پذیر است که محیط بدن قلیایی باشد.
وقتی محیط بدن قلیایی باشد ، خون اکسیژن و ریزمغذی ها را به سلول ها می رساند تا سوخت و ساز انجام شود و پسماندهای اسیدی حاصل از سوخت و ساز، به راحتی از جداره سلول به بیرون رانده می شود. سپس این پسماندهای اسیدی به ارگانهای تصفیه کننده بدن هدایت شده و از طریق آنها دفع می شوند.
و این همان راه سلامتی است. هنگامی که بدن اسیدی می شود، مشکلات هم به تدریج آشکار می شوند؛ اکسیژن و ریزمغذی ها به خوبی به سلول نمی رسند و به دنبال آن، مواد زائد هم از سلول خارج نشده و اینجاست که بیماری ها آغاز می شوند. وجه مشترک تمام بیماری ها، عدم تعادل اسیدی – قلیایی بدن است.

عوارض اسیدی شدن بدن
آیا بدن PH خود را تنظیم می کند؟
 به استثناء خون، تمام سیستم های بدن دارای محدوده PH وسیعی هستند، به طوری که این ارگان ها می توانند pH خون را، که باید در حاشیه  ظریف 7.35 تا 7.45 حفظ شود ، ثابت نگه دارند .
به عنوان مثال، اگر سیستم بدن بیش از حد اسیدی شود، خون عناصر تشکیل دهنده قلیایی را از سیستم آنزیم گوارشی روده کوچک می گیرد. که محیط نامطلوبی را برای هضم مناسب غذا ایجاد می کند. بنابراین در حالی که بدن میتواند pH را به صورت خود به خود تنظیم کند، این کار را به قیمت تخریب سیستم های دیگر بدن انجام می دهد، که می تواند منجر به مشکلات سلامتی دیگری شود. 
تست pH مهم است زیرا به فرد اجازه می دهد تا عددی از سطح کنونی اسیدیته بدن خود بداند. pH سالم به طور متوسط از 7.35 تا 7.45 متغیر است.

راه های مقابله با اسیدی شدن در بدن  

بدن pH خون را در دامنه‌ی ثابت 7.35 تا 7.45 نگه می‌دارد . اگر pH خون پائین برود، بدن از سه مسیر برای بالا بردن آن اقدام خواهد کرد:
1. تنفس: اسیدی شدن زیاد می‌تواند به صورت دفع دی اکسید کربن در بازدم خنثی شود.
2. ادرار: مواد دفعی اسیدی توسط کلیه فیلتر و دفع می‌شوند.
3. استخوان: بدن کلسیم را از استخوان‌ها را برای خنثی کردن اسیدها استخراج می‌کند.
تحقیقات نشان می‌دهد که تراکم استخوان ها ، تابعی از نسبت مصرف پروتئین‌ها ( مواد اسید ساز ) به مصرف سبزیجات ( مواد قلیایی ساز )  است. بدین معنی که هر چه نسبت مصرف سبزیجات و میوه ها به مصرف پروتئین های حیوانی بیشتر باشد میزان تراکم استخوان ها بیشتر خواهد بود .

چربی ها ، محل ذخیره پسماندهای اسیدی بدن

متاسفانه نمی توان همه پسماندهای اسیدی را از بدن دفع کرد. از آنجا که PH خون همواره باید قلیایی باشد، بدن اجازه نمی دهد که پسماند های اسیدی وارد جریان خون شوند و آنها را در نقاطی از بدن ذخیره می کند. ذخایر چربی بدن در عین حال محل ذخیره پسماندهای اسیدی نیز هستند. اما این چربی ها مشکلاتی در محل ذخیره شده ایجاد می کنند. ذخیره پسماندهای اسیدی در بافت های چربی موجب چاقی و بیماری های مزمن دیگر می شود.

عملکرد طبیعی بدن نیازمند محیط قلیایی است

پژوهش‌ها نشان داده که  اگر pH بدن‌  در حالت تعادل قرار نداشته باشد، بدن‌ نمی‌تواند به خوبی ویتامین های خوراکی، مواد معدنی و مکمل ها را جذب کند .
اسیدی بودن بدن قابلیت جذب مواد معدنی و دیگر مواد غذایی را کمتر کرده و علاوه‌ بر اینکه تولید انرژی در سلول‌ها کم می‌شود، توانایی بازسازی سلول‌های آسیب دیده و سم‌زدایی فلزات سنگین نیز در بدن در حالت اسیدی، کاهش چشمگیری خواهد داشت.

ارتباط اسیدی شدن بدن و ایجاد سرطان

این یک اصل است که هر بافت و مایعی که اسیدی است میزان اکسیژن موجود در آن پایین است بنابراین، اسیدی شدن بدن با عدم وجود اکسیژن کافی در بدن ارتباط مستقیم دارد.
در بافت هایی که اسیدی هستند ،اکسیژن کافی وجود ندارد و به همین دلیل سلول ها قادر به تولید انرژی کافی نیستند زیرا برای سوزاندن ماده غذایی و تبدیل آن به انرژی، به اکسیژن نیاز دارند. در اثر کمبود انرژی، سلول ها علاوه بر اینکه نمی توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند قادر به ترمیم و بازسازی خود و ترمیم DNA نیز نخواهند بود که این موضوع مقدمه ایجاد سرطان در آن عضو خواهد بود .

دکتر اتو واربورگ پس از کشف ارتباط بین کاهش اکسیژن در بافت ها و ایجاد سرطان، جایزه نوبل پزشکی را کسب کرد. دکتر واربورگ به نحوه سوخت و ساز سلول های سرطانی پی برد و ثابت کرد که سلول های سرطانی در محیط هایی که نمی توانند اکسیژن پیدا کنند، از طریق تخمیر قند و تبدیل آن به انرژی رشد می کنند.
سلول های سالم در محیط عاری از اکسیژن نمی توانند زنده بمانند اما سوال این است که سلول های سرطانی چگونه در چنین محیطی رشد می کنند؟
سلول های سرطانی از یک سلول پیشرفته انسان به یک سلول ابتدایی تبدیل شده و مانند سلول های ابتدایی گیاهان ، بدون اکسیژن نیز می توانند انرژی تولید کنند.
سلول های انسان ها و حیوانات بر خلاف سلول های گیاهان فقط می توانند به کمک اکسیژن انرژی تولید کنند و در اثر نبود اکسیژن کافی به سلول های سرطانی تبدیل می شوند. سلول های سرطانی با استفاده از قند ها تکثیر می یابند. این سلول ها اصلاً نیازی به اکسیژن ندارند و فقط به قند احتیاج دارند و برای کسب قند بیشتر، نیازمند خون و رگ های خونی بیشتری هستند.
اگر بخواهم به شکل بسیار ساده، نحوه سوخت و ساز سلول های سرطانی را توضیح دهیم، باید بگوییم که براثر افزایش بار اسیدی بدن، برخی از سلول ها آسیب دیده و می میرند. در این مرحله هیچ مشکلی به وجود نمی آید چراکه به جای آنها سلول های جدیدی تشکیل می شوند، اما گاهی برخی از سلول های آسیب دیده از بین نرفته و خود را با محیط جدید منطبق می سازند و در این محیط اسیدی و فاقد اکسیژن شروع به رشد و تکثیر می کنند. این سلول ها هیچ یک از وظایف خود را انجام نمی دهند، در برابر سیستم ایمنی بدن مقاوم هستند، به دستوراتی که از مغز صادر می شود پاسخی نمی دهند، بسیار بی رویه رشد و تکثیر می یابند، سلول های اطراف خود را هم آلوده ساخته و شبیه خود می کنند، این سلول ها همان سلول های سرطانی هستند.
اسیدی بودن بدن بیماران سرطانی نسبت به افراد سالم از روی PH اسیدی ادرار و بزاق دهان این بیماران کاملاً آشکار و قابل تشخیص است و میزان اکسیژن موجود در بافت های این بیماران به شدت پائین است. سلول های سرطانی به اسید زیاد و اکسیژن کم علاقه دارند.

در بافتی که از اکسیژن بالایی برخوردار است سلول سرطانی یافت نمی شود و وجود اکسیژن زیاد فقط در محیط قلیایی امکان پذیر است.

افزایش میزان کلسترول در محیط اسیدی بدن

وجود کلسترول در بدن انسان بسیار ضروری است؛ زیرا هورمون هایی چون استروژن، تستوسترون و پروژسترون و سایر هورمون های مهم، از کلسترول ساخته می شوند. هشتاد درصد کلسترول توسط کبد تولید می شود و بیست درصد آن از طریق مواد غذایی وارد بدن می شود.
بر اثر اسیدی شدن بدن،کلسترول بیشتری توسط کبد تولید می شود تا موجب حفاظت از جداره عروق در مقابل اسید گردد. اسید معلق در خون بر اثر تبدیل شدن به پلاک های کلسترولی به اسیدی جامد تغییر شکل داده و بدین ترتیب نمی تواند تاثیری بر PH خون داشته باشند و به رگ ها آسیب وارد کند.

چربی های اشباع شده چربی هایی هستند که از پروتون، اشباع شده اند و الکترون اضافی برای از دست دادن ندارند و چون نمی توانند اکسید شوند، از اکسید شدن دیواره رگ ها هم نمی توانند جلوگیری کنند. چربی های اشباع شده سرشار از پروتون بوده و اسیدی هستند و چربی های اشباع نشده سرشار از الکترون بوده و قلیایی می باشند. به نظر می رسد افزایش کلسترول ناشی از تغذیه اسیدی است؛ براثر افزایش بار اسیدی، کبد کلسترول بیشتری تولید می کند و این تدبیر هوشمندانه ی بدن، برای محافظت از عروق وحفظ PH طبیعی خون  است.

 پوکی استخوانارتباط ایجاد پوکی استخوان و محیط اسیدی بدن

مهم ترین ماده قلیایی بدن کلسیم است و بیشترین ذخایر کلسیم بدن، استخوان ها هستند. ۹۹ درصد کلسیم بدن در استخوان ها ذخیره شده است و مابقی در مایعات بدن و سایر بافت ها برای انجام وظایف مهم تری جای گرفته اند. کلسیم موجود در خون برای خنثی سازی اسیدها استفاده می شود اما با افزایش بار اسیدی، کلسیم خون تمام شده و کلسیم مورد نیاز از استخوان ها به خصوص استخوان لگن، استخوان پاها و ستون فقرات و همچنین دندان ها استخراج شده و صرف خنثی سازی اسید ها می شود. به همین دلیل با گذشت زمان از تراکم این استخوان ها کاسته شده و پوکی استخوان ایجاد می شود.

جهت پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان، مصرف مواد غذایی کلسیم دار توصیه می شود تا  بدن به جای استفاده از کلسیم استخوان ها، از کلسیم مواد غذایی برای خنثی سازی اسیدها استفاده کند و مانع از کاهش تراکم استخوان ها شود. 
در دوران جوانی بار اسیدی بدن هم پایین است زیرا اسیدی شدن فرآیندی است که با گذشت زمان پدیدار می شود. دلیل بروز پوکی استخوان در سنین بالا این است که بدن توانایی دفع اسید توسط روش های نرمال و طبیعی را از دست می دهد و به مرور زمان کلسیم و منیزیم بیشتری از استخوان ها می گیرد. جهت جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان، علاوه بر اینکه باید از مواد غذایی سرشار از کلسیم و منیزیم استفاده شود، باید مصرف غذاهای اسیدی را نیز به حداقل رساند.

در ایام جوانی ، روزانه برای خنثی سازی اسیدها در بدن ، حدود ۵۰ میلی گرم کلسیم مصرف می شود که مقدار زیادی به نظر نمی رسد اما با گذشت زمان این مقدار بیشتر شده و به ۴۰۰٫۰۰۰ میلی گرم افزایش می یابد که برابر با نصف کلسیم موجود در استخوان زنان و یک سوم کلسیم موجود در استخوان مردان است. به این ترتیب است که به طور متوسط با گذشت زمان، زنان ، نصف و مردان ، یک سوم تراکم استخوان خود را از دست می دهند.

سندروم متابولیکی و اسیدی شدن بدن

سندروم متابولیکی در واقع جمعی از تمام مشکلات و مسائل فیزیولوژیکی شامل موارد زیر است:
•    چاقی
•    فشار خون بالا
•    مقاومت انسولینی
•    کلسترول بالا
•    سنگ کلیه
تحقیقات صورت پذیرفته در دانشکده علوم پزشکی Texas Southwestern  علائم ذکر شده در بالا مربوط به سندروم متابولیکی را با اسیدی شدن ادرار مرتبط می‌داند . این مطالعه نشان می‌دهد که هرچه pH ادرار ، پائین‌تر باشد، علائم بیشتری از موارد بالا خواهید داشت .
•   در pH ادرار برابر با 6.15 هیچ یک از علائم بالا را ندارد.
•    pH ادرار 5.69 تمام علائم بالا را در فرد ایجاد می‌کند.

رابطه اضافه وزن و اسیدی شدن بدنرابطه ی اضافه وزن با اسیدی شدن بدن

ارتباط بسیار نزدیکی بین اسیدی شدن و اضافه وزن وجود دارد. اگر بدنتان اسیدی است، هر چقدر هم که رژیم های لاغری بگیرید، بدن به صورت هوشمند و کاملا طبیعی، مانع سوخت چربی ها می شود. از این گذشته، بدن این کار را برای حفظ جان شما انجام می دهد چرا که بافت های چربی، محل ذخیره ی اسیدها نیز هستند.

وجود توده ی چربی در بدن به این معنی است که چربی، اسیدهای اضافی را در خود ذخیره کرده است تا آسیب کمتری به ارگانهای حیاتی بدن وارد شود. بدن برای اینکه از خودش محافظت کند از چربی ها برای انبار کردن اسیدهای معلق در خون استفاده می کند. اگر این سیستم محافظت هوشمندانه نبود، رگ ها و هر ارگان دیگری به وسیله ی اسید ها تخریب می شدند. برای درک قدرت تخریبی اسید ها بهتر است ناخن خود را بگیرید و داخل نوشابه بیندازید، یک روز بعد ملاحظه خواهید کرد که اثری از ناخن در نوشابه نیست، زیرا اسید موجود در نوشابه آن را حل کرده است. ترسیدید؟ از این نترسید، از اینکه داوطلبانه چنین اسید پرقدرتی را وارد بدن خود می کنید بترسید، کلیه ها ناچارند که برای برقراری تعادل، سرسختانه کار کنند.

بدن اجازه نمی دهد که محیط خون اسیدی شود و به همین خاطر، اسیدهای دفع نشده را در بافت چربی انبار می کند. سلولهای چربی حاوی مقادیر زیادی اسید-توکسین هایی هست که سالیان متمادی به منظور حفاظت از بدن در خود ذخیره کرده اند. به هنگام کاهش وزن و سوختن سلولهای چربی، این سموم دوباره در خون آزاد می شوند. در واقع، سوختن چربی ها باعث افزایش اسید در بدن می شود و بدن برای کاهش میزان اسید از سوختن چربی ها جلوگیری می کند. یعنی، بدن هوشمندانه اعلام می کند تا زمانی که میزان اسید زیاد است، سوخت چربی ها فایده ای ندارد. چربی هایی که از طریق رژیم های کم کالری و فعالیت های بدنی، به زور از خودمان دور کرده بودیم، به علت فرایند اسیدی شدن دوباره به بدن باز می گردند.

سایر بیماری های مرتبط با اسیدی شدن

همه ما از ارتباط بین اسیدی شدن و پوسیدگی دندان ها آگاه هستیم؛ کودکانی که شیرینی زیادی می خورند به دلیل اسیدی شدن توسط شیرینی ها، دندان هایشان سریع تر می پوسد. محیط اسیدی و شیرینی ها زمینه را برای رشد و تکثیر باکتری ها فراهم می کنند و در نهایت موجب شل شدن لثه و لق شدن دندان ها می شود.
ماده معدنی ید در محیط قلیایی عملکرد بهتری دارد . بر اثر اسیدی شدن بدن و کاهش تأثیر ید در شرایط اسیدی، عملکرد غده تیروئید نیز کاهش یافته و کم کاری تیروئید و افزایش وزن را به دنبال خواهد داشت.
پروتئین کلاژن موجود در پوست، بر اثر اسیدی شدن سخت شده و منجر به چین و چروک و خشکی پوست می شود و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد
اسیدی شدن بدن در ایجاد بی خوابی، افسردگی و کاهش حافظه هم تاثیرگذار است. هورمون ملاتونین هورمون خواب است و هورمون سروتونین که برای جلوگیری از افسردگی در بدن ترشح می شود در محیط قلیایی فعال ترند .
ریفلاکس معده ( ترش کردن ) حالت دردناکی است که مایع اسیدی معده به مری باز می‌گردد و موجب تحریک ، تورم و تخریب دیواره‌ی مری می‌شود.غذاهای اسیدی یکی از فاکتورهای رفلاکس اسیدی‌اند.
کمبود کلسیم و منیزیم منجر به انواع آریتمی، پوکی استخوان، میگرن و حمله قلبی کشنده خواهد شد.
مطالعه‌ای نشان می دهد که اسیدی شدن می‌تواند عاملی بر کاهش منیزیم و کلسیم بدن از طریق دفع کلیوی آن ها باشد .
همانطور که مشاهده می کنید بیماری هایی نظیر چربی خون، پوکی استخوان، سرطان و سلولیت ( التهاب و تورم سلول ها ) بیماری های غیر مرتبطی به نظر می رسند، اما در واقع نقطه مشترک در ابتلا به همه این بیماری ها اسیدی بودن بدن است.
بیماری های ناشی از اسیدی شدن بدن یک شبه ایجاد نمی شوند که بتوان یک شبه آنها را درمان کرد، بلکه باید سبک زندگی معمول را به سبک زندگی مناسب برای قلیایی شدن بدن تغییر داد.
مطالب بیشتر در ارتباط با اسیدی و قلیایی
  تغذیه ناسالم و نقش آن در ایجاد بیماری ها
  در درون بدن چه می گذرد ؟

مطالب دیگری ازسایت

رژیم غذایی آلکالین ( قلیایی ) برای خنثی سازی و درمان اسیدی شدن بدن
اسیدی شدن خون ( کتو اسیدوز ) در بیماری دیابت
خستگی و کاهش انرژی ، می تواند علامت اسیدی شدن بدن باشد
تعادل اسید و باز در بدن - PH چیست و PH طبیعی خون چیست ؟
چگونه اسیدی شدن بدن بر اثر تغذیه ، موجب ایجاد سرطان می گردد .

مکانیسم سلولی رابطه تغذیه ، اسیدوز و دیابت
تغذیه قلیایی یا اسیدی ؟ بحثی بر PH مواد غذایی و تاثیر آن بر سلامتی
موضوع : در درون بدن چه می گذرد، تغذیه ناسالم ، 
نشانک ها: اسیدی و قلیایی،
پیوندها :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات