Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد
 تعادل اسیدی و باز در بدنکلمه PH مخفف " Potential of Hydrogen " یا " غلظت یون هیدروژن در محلول " می باشد .
به زبان ساده، PH نشانگر میزان یون هیدروژن +H موجود در مایعات است و میزان اسیدی یا قلیایی بودن مایعات را نشان می دهد و هر مایعی PH خاص خود را دارد.
 درجه PH میزان اسیدی یا قلیایی بودن یک ماده را نشان می دهد و از صفر تا ۱۴ متغیر میباشد. اعداد بالای ۷ ،  قلیایی ( باز ) و اعداد کمتر از ۷ ، اسیدی محسوب میگردند.PH 7 نیز خنثی نامیده میشود.
اسید و باز در یک محیط مشترک همواره همدیگر را خنثی می کنند و این فرآیند با جابجایی غلظت یون هیدروژن انجام می پذیرد. غلظت یون هیدروژن، نشانه ی خوبی برای سنجش سلامتی بدن است و هر چقدر یون هیدروژن در بدن کمتر باشد ( بدن قلیایی باشد )، از سلامت عمومی بیشتری برخوردار خواهیم بود.
در بدن انسان، سطح pH در هر اندام متفاوت است . در روده، پوست و واژن، تعادل طبیعی بیشتر به سمت حالت اسیدی است زیرا از این طریق فعالیت باکتری ها محدود می‎شوند. در بزاق، تعادل ، بیشتر به سمت قلیایی است. همچنین، فرآیندهایی مانند تنفس، سوخت و ساز و ورزش ، اسید تولید می‎کنند و بدن تلاش می‎کند این اسیدیته را خنثی کند .
مسئله مهمی که وجود دارد این است که PH ، لوگاریتمیک است؛ برای مثال مایعی که درجه ی PH آن ۵ است نسبت به مایعی با درجه ی پی هاش ۶، ده برابر اسیدی تر است و یا مایعی با پی هاش ۹، نسبت به مایعی با پی هاش ۸، ده برابر قلیایی تر است.
در ادامه مطلب ، اطلاعات تکمیلی در باره PH و اسیدی شدن بدن می آید .

PH خون قلیایی است

خون، لنف و مایع مغزی-نخاعی در بدن به گونه ای طراحی گردیده اند که در محیطی اندکی قلیایی ( بازی ) میبایست بسر ببرند.  PH طبیعی خون ، حدود  ۷٫۴ ( هفت و چهار دهم ) میباشد.
تمام مایعات موجود در بدن PH مخصوص خود را دارند. خون مهم ترین مایع بدن است که PH آن بین ۷/۳۵ الی ۷/۴۵ است. این میزان نشان می دهد که PH خون کمی قلیایی است و اگر میزان آن از این محدوده کمتر یا بیشتر شود، سلامتی را تهدید می کند. بدن همواره میزان PH خون را در این محدوده تنظیم می کند و چنانچه به سمت اسیدی شدن پیش برود به سرعت وارد عمل شده و از طریق ادرار، تعرق و یا تنفس، اسید اضافی را دفع می کند. لذا بدن به صورت هوشمند مانع اسیدی شدن خون می شود و در حقیقت PH خون به هیچ عنوان تغییر نمی کند. به همین دلیل موضوع اصلی مورد بحث ما PH سایر مایعات بدن است.
ادرار، عرق، آب دهان، مایعات درون سلولی، مایعات برون سلولی و مایعات موجود در بافت ها از جمله مایعاتی هستند که PH آنها متغیر است و این مایعات نقش به سزایی در ثابت نگه داشتن PH خون و متعادل سازی آن ایفا می کنند. شخص جوانی را در نظر بگیرید که یک بشقاب باقلوا را صرف می کند ولی قند خونش خیلی هم بالا نمی رود و پس از گذشت دو ساعت هورمون انسولین به حد نرمال خود برمی گردد. بدن یک شخص جوان و سالم این تعادل را به خوبی برقرار می کند اما با افزایش سن ایجاد چنین تعادلی بسیار سخت خواهد بود.

مواد اسیدی در بدن چگونه تولید می شوند ؟

غذایی که ما مصرف می کـنیم با اکسیژن ترکیب گردیده و انـرژی تـولید میـکند امـا پـس ازسوختن، غذا تبدیل به یک پسـماند اسیدی شده و وارد جریان خون میگردد. این مواد زائد از طریق تعریق و ادرار دفع می گردند اما همیشه بدن قادر نیست تا با این افزایش اسیدیته مقابله کند.
این مواد زائد اسیـدی غالبا از اسید های چرب، کلسترول، اسید اوریـک، سـنگهای کلیه، فسفاتها و سولفاتها تشکیل یافته اند. تجمع این مواد زائد در بافتهای بدن ، روند پیری را سرعت میبخشند.

علت ایجاد کلسترول بالا ، کم تحرکی و مصرف روغن و نان - علت اسید اوریک مصرف گوشت - علت اسید فسفریک مصرف برنج، برخی غلات و نوشابه های گازدار و منشاء اسید سولفوریک در بدن ، مصرف زرده تخم مرغ میباشد.
اسید فسفریک و اسید سولفوریک برای بدن سمی میباشند و می بایست توسط مواد معدنی خنثی گردند تا به بدن آسیب نرسانند.

بدن چگونه مواد اسیدی را خنثی می کند ؟

 کلا بدن برای متعادل نگه داشتن سطح PH خون ، یا مواد اسیدی را در بافتهای بدن رسوب میدهد که با تداوم این روند اسیدیته اینگونه بافتها افزایش یافته و نهایتا به مرگ سلولها و سرطانی شدن آنها می انجامد و یا به کمک مواد معدنی و قلیایی موجود درارگان ها و استخوان ها ، آنها را خنثی میسازد.
کلسیم، منیزیوم، سدیم و پتاسیم از مهمترین مواد معدنی قلیایی میباشند که بدن برای خنثی کردن مواد اسیدی از آنها استفاده میکند. در واقع با ترکیب اسید و باز یک نمک خنثی تشکیل شده و از کلیه ها دفع میگردد. بدن برای خنثی سازی مواد اسیدی از کلسیم استخوانها برداشت میکند که نهایتا به پوکی استخوان منجر خواهد شد.

علل اسیدی شدن PH خون 

۱- استرس هیجانی. استرس و تنش اسیدیته خون را افزایش میدهد.
۲- رژیم غذایی اسیدی کننده خون.
۳-تجمع مواد سمی.
۴-واکنش سیستم ایمنی بدن.

بدن برای جبران PH اسیدی از املاح معدنی قلیایی استفده میکند. چنانچه رژیم غذایی حاوی مواد معدنی کافی برای جبران نباشد، همانطور که توضیح داده شد تجمع اسید در سلولهای بدن و یا آزادسازی مواد معدنی استخوانها را در پی خواهد داشت. جالب است بدانید که PH 6.9 خون میتواند منجر به مرگ انسان گردد.

عوارض اسیدی شدن بدن

هنگامی که اسیدیته خون و مایعات بدن از حد معمول افزایش می یابند  مشکلات بسیاری را در بلند مدت برای فرد پدید می آورد که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

۱- پیری زود رس.
۲-آسیب به سیستم قلبی عروقی - افزایش تصلب شرائین.
۳- افزایش وزن، چاقی و دیابت.
۴-سنگ کلیه و نارسایی های کلیوی و مثانه ای.
۵-کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن.
۶-افزایش آسیبهای ایجاد شده بوسیله رادیکال های آزاد خون.
۷-پوکی استخوان.
۸- درد مفاصل، آرتروز، درد عضلات و تجمع اسید لاکتیک.
۹-خستگی مزمن-سردرد-سر گیجه-ترش کردن ( ریفلاکس معده )-گاستریت معده-کاهش انرژی.
۱۰-افزایش ترشحات مخاطی.
۱۱-افزایش تنش واسترس-بی خوابی.
۱۲-خشکی پوست ومو-ناخن های شکننده.
۱۳-افزایش بروز سرطان.
۱۴-کاهش توانایی بدن در جذب مواد معدنی و دیگر مواد مغذی.

البته بیش از حد قلیایی شدن خون نیز برای بدن مضر میباشد و باید سعی شود تا تعادل اسید و باز بدن با مصرف رژیم غذایی مطلوب حفظ گردد.
از آنجایی که بدن در محیط اندکی قلیایی تر بهترین کارایی را داراست بنابراین باید بیشتر از غذاهایی که پس از گوارش یافتن تولید باز ( قلیا ) میکنند استفاده شود.
میزان اسیدی و قلیایی بودن مواد غذایی پس از گوارش آنها تغییر می یابد. مثلا پرتقال که یک میوه اسیدی ست پس از متابولیزه شدن ، ادرار را قلیایی میکند. همچنین درست است که لیمو ترش یکی از میوه‌های ترش و اسیدی محسوب می‌شود اما اگر به اندازه مصرف شود به کاهش حالت اسیدی سلول‌ها کمک می‌کند. لیموترش سرشار از اسیدسیتریک است؛ اما درعین‌حال حاوی مواد معدنی نیز می‌باشد. زمانی که آب لیموترش جذب بدن می‌شود اسیدسیتریک آن به سرعت به اسیدکربنیک تبدیل شده و از آن چیزی جز مواد معدنی باقی نمی‌ماند که به خنثی کردن حالت اسیدی کمک می‌کنند .

مواد غذایی که پس از مصرف بدن را اسیدی میکنند

شیرین کننده های مصنوعی
گوشت
نوشابه های گازدار
غلات و حبوبات فاقد سبوس
شکلات
سیگار
قهوه
داروها
ماهی
مربا
ژله ها
پاستا
شیرینی و کیک
نمک
شکر سفید
چای سیاه
سرکه سفید
شیر
تخم مرغ
لبنیات ( به غیر از ماست )
ذرت
عدس
زیتون
زغال اخته
آلو
بستنی
سوسیس و کالباس
آسپرین
غذاهای سرخ کرده
تعدادی از آجیل ها ( با خیساندن آجیل ها ( مغزها ) درون ظرف آب به مدت چند ساعت میتوانید از خاصیت تولید اسید این مواد غذایی بکاهید )
آب میوه های غیر طبیعی ( موجود در سوپر مارکتها )
روغن ها ( بویژه روغن های تصفیه شده و مارک های تجاری )  
خردل
ترشی ها
غلات ( با طولانی کردن مدت جویدن غلات میتوانید از خاصیت اسید سازی آنها بکاهید )
نوشابه های گازدار، مثال عینی برای مواد غذایی اسیدزا هستند. یک لیوان نوشابه میزان اسید خون را به قدری افزایش می دهد که کلیه ها ناچارند برای دفع اسید های حاصل از آن ۳۲ لیوان آب مصرف کنند. نوشابه جزو مواد غذایی اسیدی است زیرا PH آن ۲/۸ می باشد.

مواد غذایی که پس از مصرف بدن را قلیایی میکنند (۶۰ تا ۸۰ درصد رژیم غذایی را باید شامل گردد ):

تمام میوه ها به غیر از آلو
تمام سبزیجات
جوانه ها
ادویه جات
نخود فرنگی
لوبیا
بادام
ماست
عسل

آزمایش اسیدی یا قلیایی بودن بدن

پیشنهاد می‌کنیم خودتان سطح pH بدن‌تان را اندازه بگیرید؛ تا اگر مشکلی وجود داشت، پیش از اینکه دیر شود، اقدامی انجام دهید؛ برای این کار می‌توانید از نوارهای تست pH ( کاغذ لیتموس ) استفاده کنید؛ این نوارها به‌سرعت میزان pH را مشخص می‌کند؛ حتی در منزل هم می‌توانید از آن استفاده کنید؛ بهترین زمان برای انجام این آزمایش، یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت بعد از صرف غذا است.

تست ph بدنآزمایش pH بزاق دهان

کافی است کاغذ لیتموس را با بزاق دهان‌تان مرطوب کنید؛ البته بزاق دهان نسبت به خون، کمی اسیدی‌تر است؛ اما نشان‌دهنده اسیدی یا قلیایی بودن خون شما خواهد بود؛ pH مناسب برای بزاق دهان باید بین ۶٫۴ تا ۶٫۸ باشد؛ اما بعد از اینکه غذا میل کنید، pH بزاق دهان‌تان به ۷٫۵ یا بیشتر، تغییر پیدا خواهد کرد.

برای اینکه مطمئن شوید pH بدن‌تان در وضعیت مناسبی است و بدن سالمی دارید، pH بزاق دهان‌تان باید در تمام طول روز ( قبل از غذا خوردن یا بعد از غذا خوردن ) میزانی بین ۶٫۵ تا ۷٫۵ باشد.

اگر طی مدت زمان طولانی بدن‌تان درحالت اسیدی باقی بماند، احتمال ابتلای شما به آرتروز روماتوئید، دیابت، لوپوس، پوکی استخوان، فشار خون بالا و انواع سرطان وجود دارد؛ اگر pH بزاق دهان اسیدی باشد، باید رژیم غذایی‌تان را تغییر داده و مصرف میوه‌ها و سبزیجات   را در رژیم غذایی خود اولویت دهید؛ اگر می‌خواهید بدن‌تان به حالت تعادل برسد، حتما مصرف نوشابه و فست فود و سرخ کردنی ها و قند و کیک و شیرینی را قطع کرده  و مصرف گوشت و لبنیات را کاهش دهید .

 آزمایش اسیدیته ادرار آزمایش pH ادرار

Ph ادرار نشان‌دهنده وضعیت عملکرد کلیه، شش‌ها و غدد جنسی برای منظم‌سازی میزان Ph بدن است؛ Ph ادرار باید میزانی بین ۶  تا ۷  را نشان دهد تا متوجه سلامتی بدن‌تان شوید.

به این‌صورت که اگر سرصبح که از خواب بیدار می‌شوید، Ph ادرار در حالت طبیعی باید حدود ۶٫۵ بوده و اگر عصر اندازه بگیرید  عدد  7 را نشان دهد.
  در درون بدن چه می گذرد ؟
مطالب بیشتر در ارتباط با اسیدی و قلیایی
  درمان بیماری ها با رژیم تغذیه ای

مطالب دیگری ازسایت

رژیم غذایی آلکالین ( قلیایی ) برای خنثی سازی و درمان اسیدی شدن بدن
اسیدی شدن خون ( کتو اسیدوز ) در بیماری دیابت
خستگی و کاهش انرژی ، می تواند علامت اسیدی شدن بدن باشد
اسیدی شدن بدن و ارتباط آن با علل بروز بیماری ها
چگونه اسیدی شدن بدن بر اثر تغذیه ، موجب ایجاد سرطان می گردد .

مکانیسم سلولی رابطه تغذیه ، اسیدوز و دیابت
تغذیه قلیایی یا اسیدی ؟ بحثی بر PH مواد غذایی و تاثیر آن بر سلامتی
موضوع : در درون بدن چه می گذرد، تغذیه در درمان بیماری ها ، 
نشانک ها: اسیدی و قلیایی،
پیوندها :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic