Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

 استیو جابز Steve Jobs گیاه خواری که بر اثر سرطان درگذشت

استیو جابز موسس شرکت کامپیوتری اپل و از مشهورترین چهره های علم وفناوری جهان ، در عین حال از جمله چهره های شاخص در زمینه
گیاه خواری و میوه خواری مطلق بود که متاسفانه در سن 48 سالگی مبتلا به سرطان لوزالمعده شد و بعد از هشت سال درگیری با سرطان و گسترش آن در بدن سرانجام در سال 2011 ،  درسن 56 سالگی بر اثر ایست تنفسی درگذشت . وی در سراسر دوره بیماریش همچنان پایبند به رژیم سخت میوه خواری و گیاه خواری مطلق بود و به آسانی تن به عمل جراحی نداد .
سرطان و درگذشت استیو جابز ، ناخواسته تبلیغ منفی بزرگی بر علیه کارایی رژیم های غذایی گیاهی بوده است که این موضوع محتاج بررسی و موشکافی علمی و نقادانه  است .
-----------------------------
دانلود کتاب زندگی نامه استیو جابز 
نویسنده : والتر آیزاکسن
مترجم : ناصر دادگستر
ویرایش دوم ( 1391 )
تعداد صفحات : 532 صفحه
-----------------------------
در ادامه مطلب سعی داریم با توجه به داده های موجود از زندگی و خط مشی تغذیه ای استیو جانز به بررسی چرایی ابتلای وی به یک بیماری مهلک بپردازیم ، با عنایت به آنکه پیوسته برای رژیم های غذایی گیاهی انتظار سلامت و کمک به درمان بیماری ها را داریم و نه برعکس آن .
مختصری از زندگی نامه استیو جابز 

استیون پال جابز (  Steven Paul Jobs)   کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه بود.
استیون پائول جابز، در سال ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو کالیفرنیا به دنیا آمد. مادر و پدرش، جوآن شیبل ( بعدها با نام جوآن سیمپسون ) و عبدالفتاح جان جندالی هر دو فارغ‌التحصیل دانشگاه ویسکانسین بودند و پسر خود را هنگامی‌که هنوز نامی نداشت، برای فرزندخواندگی به زوجی از طبقه متوسط به نام‌های پاول و کلارا جابز بخشیدند. پدر او، جندالی، یک مسلمان سوری و استاد علوم سیاسی سوریه بود و مادرش، شیبل، به‌عنوان یک متخصص گفتاردرمانی کار می‌کرد. مدت کوتاهی پس‌ از این که استیو به فرزندخواندگی پذیرفته شد، پدر و مادر واقعی‌اش صاحب فرزند دیگری به نام مونا سیمپسون شدند. استیو جابز تا سن ۲۷ سالگی هیچ اطلاعی از خانواده واقعی‌اش نداشت.
استیو در جوانی متفکری باهوش و مبتکر بود؛ بااین‌حال از تحصیلات رسمی مدرسه به‌شدت خسته و سرخورده شد. در دوران ابتدایی، کلاس‌های سنتی حوصله او را سر می‌بردند. او به‌ندرت با هم سن و سال‌های خود رفیق می‌شد و چندین بار مجبور شدند به خاطر رفتارهای زننده و شوخی‌های زشتش تحصیلات او را به حالت تعلیق درآورند؛ به‌طوری‌که معلم کلاس چهارم مجبور شد برای درس خواندن با رشوه او را تطمیع کند. این روش جواب داد و استیو به‌قدری در درس‌هایش پیشرفت کرد که مسئولین مدرسه از او خواستند دو کلاس را جهشی بخواند و مستقیماً وارد دبیرستان شود؛ اما والدینش با این پیشنهاد موافقت نکردند. او کلاس پنجم را جهشی خواند و در کلاس ششم با تهدید والدین فقیرش به ترک تحصیل، آن‌ها را وادار کرد همه‌ پس‌انداز خود را صرف خرید یک‌ خانه جدید کنند تا او بتواند به مدرسه جدیدی برود.

بعد از اتمام دبیرستان، استیو جابز وارد کالج رید در پورتلند اورگن شد. او که هنوز بی‌هدف و سرگردان بود، بعد از شش ماه کالج را ترک کرد و ۱۸ ماه بعد را در کلاس‌های خلاقیت دانشگاه گذراند. استیو بعدها گفت که در این مدت عاشق دوره‌های آموزشی خوشنویسی بوده است و مکینتاش طرح‌های مختلف حروف و فونت‌های فاصله‌دار خوبش را مدیون این دوره‌ها است.

 استیو جابز Steve Jobs گیاه خواری که بر اثر سرطان درگذشت در سال ۱۹۷۴ استیو به‌عنوان طراح بازی‌های ویدیویی با شرکت آتاری همکاری می‌کرد. چندین ماه بعد او این شرکت را نیز ترک کرد تا علاقه‌مندی خود به روشنگری روحی را در هند دنبال کند. سفری که باعث شد او مصرف قرص‌های روان‌گردان ( LSD ) را هم تجربه کند. در سال ۱۹۷۵ جابز و استیو وزنیاک همدیگر را در کلوپ رایانه‌ای هوم برو ملاقات کردند و همین آشنایی پیش‌ زمینه‌ای شد تا یک سال بعد، آن‌ها به همراه رونالد وین کامپیوتر اپل را در گاراژ خانه جابز در کریست درایو بسازند. برای تأمین بودجه اولیه کار، جابز فولکس‌واگن خود و وزنیاک ماشین‌حساب پیشرفته موردعلاقه خود را فروختند.
از آن به بعد زمان ظهور شرکت اپل و پیشرفت فنی و مادی آن با فراز و نشیب های متعدد بود که سرانجام استیو جابز را به یکی از ثروتمندترین و مشهورترین چهره های اقتصادی تبدیل کرد .
تشخیص اولیه سرطان

در سال ۲۰۰۳ جابز فهمید به سرطان نورواندوکرین ( گونه‌ای سرطان پانکراس که نادر ولی درمان‌پذیر است ) مبتلا است. او تصمیم گرفت به‌جای اینکه فوراً زیر تیغ جراحی برود، رژیم گیاهخواری خود را تعدیل کند و از گزینه‌های درمانی شرقی استفاده نماید. جراحی به مدت ۹ ماه به تعویق افتاد. درحالی‌که هیئت‌مدیره نگران این بود که اگر سهامداران متوجه بیماری جابز شوند سهام خود را به فروش می‌رسانند و از اپل خارج می‌شوند؛ درنهایت با تصمیم جابز مبنی بر محرمانه نگه‌داشتن این خبر موافقت کردند. در سال ۲۰۰۴، او یک عمل جراحی موفق داشت و پزشکان توانستند تومور سرطانی پانکراس او را خارج کنند. پس‌ازاین عمل او راز بیماری خود را در رسانه‌های عمومی فاش کرد.
در سال  ۲۰۰۹ و در پی کاهش وزن استیو جابز، شایعاتی در مورد بازگشت سرطان او در رسانه‌ها پخش شد و برخی می‌گفتند او نیاز به پیوند کبد دارد. ولی او اعلام کرد که مشکلش ناشی از به هم خوردن توازن هورمون ها است. او همچنان مردی بود که زندگی شخصی خود را محرمانه نگه می‌داشت و اطلاعاتی چندانی درباره خانواده‌اش منتشر نمی‌کرد.

مرگ

در تاریخ ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱، شرکت اپل رسماً اعلام کرد که یکی از بنیان‌گذاران این شرکت درگذشته است. استیو جابز پس از حدود یک دهه مبارزه با سرطان پانکراس در سن ۵۶ سالگی در پالو آلتوی کالیفرنیا درگذشت.
زندگینامه استیو جابز توسط والتر ایزاکسون نوشته شده و به‌صورت کتابی منتشرشده است. در سال ۲۰۱۳ فیلمی به نام « جابز » ساخته شد که بخشی از زندگی او را به تصویر می‌کشید.

 Steve_Jobs_5.jpgعادات تغذیه ای استیو جابز

 کتابی که جابز را در سالهای اول دانشجویی عمیقا تحت تاثیر قرار داد کتاب رژیم غذایی برای یک سیاره کوچک نوشته فرانسیس مور لاپه بود که فواید فردی و زیست محیطی گیاه خواری را به شدت تحسین و ستایش می کرد . او می گوید : ' این زمانی بود که من مصرف گوشت را به خاطر سلامتی کنار گذاشتم . ' ولی این کتاب علاوه بر این ، تمایل او برای پذیرفتن رژیم های غذایی افراطی و شدید را تقویت می کرد که شامل پاکسازی بدن ، روزه داری یا خوردن تنها یک یا دو غذا مثلا هویج یا سیب برای هفته ها می شد .
جابز و دوستش دنیل کاتک در دوران دانشجویی خود گیاه خوارانی بسیار جدی شدند ، کاتگ می گوید : ' استیو بسیار بیشتر از من در این امر جدی و سخت گیر بود . '... روایتی در مورد نارنجی شدن سیمای استیو به دلیل خوردن هویج های زیاد وجود دارد و این حقیقت است . دوستانش او را به یاد دارند که بعضی وقت ها ظاهری با طیف رنگی شبیه غروب نارنجی رنگ داشت .
عادات تغذیه ای جابز زمانی که " سیستم درمان غذایی بدون خلط یا بلغم " نوشته آرنولد ایرت  را مطالعه کرد بیشتر دستخوش افکار وسواسی شد . او فقط به خوردن میوه و سبزیجات بدون نشاسته ، که می گفت از شکل گیری بلغم یا خلط مضر توسط بدن جلوگیری می کند ، ایمان داشت و طرفدار پاکسازی منظم بدن از طریق روزه داری های طولانی مدت بود . این به معنای پایانی برای مصرف هر گونه نان ، غلات یا شیر بود .
 استیو جابز و بیل گیتس در کنار همجابز شروع کرد به هشدار دادن به دوستانش در مورد خطرات بلغمی که در مصرف نان های باگت وجود داشت . او می گوید : " من با روش عجیب و دیوانه وار همیشگی خود به این نوع تغذیه عادت کرده بودم . "
یکبار او و کاتک به مدت یک هفته کامل تنها سیب خوردند و بعد جابز امتحان کردن روزه های خالص تر را شروع کرد . او با روزه داری های دو روزه شروع کرد وگاهی طولانی کردن آنها تا یک هفته و حتی بیشتر را امتحان کرد ، و روزه خود را با دقت و با مقدار زیادی آب و سبزیجات برگ دار باز می کرد . او می گوید : ' بعد از یک هفته احساس شگفت آوری داری ، و به این خاطر که مجبور نیستی تمام آن غذا ها را هضم کنی بسیار پر انرژی و شاداب هستی . اندام من بسیار متناسب بود . من احساس می کردم که هر وقت که بخواهم می توانم بلند شوم و با پای پیاده تا سن فرانسیسکو ( از کالج رید در پورتلند ، ایالت اورگان ) راه بروم. ' "

" در سال 2003 ... یک سیتی اسکن و چند آزمایش دیگر نشان داد که در لوزالمعده جابز یک تومور سرطانی وجود دارد . دکترها یه او اصرار کردند که یک عمل جراحی داشته باشد تا آن تومور برداشته شود ولی آقای جابز آن را به تاخیر انداخت و  نه ماه بعد تومور رشد کرد . تنها در آن زمان جابز با عمل جراحی موافقت کرد ، و در طی آن عمل دکترها فهمیدند که سرطان تا کبد او گسترش یافته است ... "
در مارس ۲۰۰۹ مرد جوانی در یک تصادف رانندگی جانش را از دست داد و اعضای بدنش اهدا شد. جابز کبد مرد جوان را دریافت کرد. این پیوند موفقیت‌آمیز بود ولی چندان اطمینان‌بخش نبود. هنگام خروج کبد او توسط پزشکان، تومورهای پخش‌شده در سراسر کبد به این معنا بود که احتمالاً در ناحیهٔ دیگری نیز منتشر شده‌بود. ظاهراً سرطان او به‌سرعت رشد می‌کرد.

تحلیلی از بررسی علل ابتلا به سرطان و  احتمال رابطه عادات تغذیه ای استیو جابز با بیماری و مرگ وی

1- میوه خواری و گیاه خواری مطلق

استیو جابز از طرفداران رژیم های سخت و افراطی میوه خواری و گیاه خواری مطلق بود . آیا افراط وی در روزه های پی در پی و میوه خواری مطلق و رژیم های سخت تحت عنوان پاکسازی کبد و بدن در ابتلا به بیماری سرطان و پیشرفت آن نقش داشته است ؟

2- مصرف روانگردان LSD

استیو جابز در دوره هایی از زندگی خود وابسته به مصرف رواگردان ها ( ماری جوانا و LSD ) بوده است . وی بعدا نه تنها این وابستگی را تقبیح نمی کند بلکه آن را یکی از بهترین کارهای عمر خود دانسته که  در خلاقیت و پیشرفت های بعدی وی موثر بوه است . آیا مصرف روانگردان ها در ایجاد و پیشرفت سرطان وی تاثیر داشته است ؟
استیو جابز نظری قاطع درباره جهش یافتگی ناشی از مصرف روانگردان LSD داشت و برای مثال ، معتقد بود که بیل گیتس ، بنیان گذار مایکروسافت از آن بی بهره است و او را کوته فکر می دانست و در باره بیل گیتس چنین گفته بود : " اگر یک بار " ال اس دی" زده یا در جوانی به آشرام ( خانه های آرامی که مرشدهای هندی در آنها به تعلیم شاگردان خود می پردازند ) رفته بود ، آدم فهمیده تری می شد."
آلبرت هافمن ، شیمیدان بزرگ و کاشف " ال اس دی" هم نسبت به اظهار نظرهای مثبت استیو جابز به این "فرزند سرکش" که گفته بود در زندگی شخصی و برپا ساختن کمپانی بزرگ اپل بسیار کمک اش نموده ، اظهار خرسندی کرده و در نامه ای در سن 101 سالگی و در سال 2007 ، از استیو جابز درباره ی شفاف تر ساختن این تاثیرات کمک خواسته است.

3- تفکرات و روش اخلاقی و اقتصادی

استیو جابز از نظر فکری دارای تفکرات ذن ( نوعی مراقبه ) و از پیروان مکتب بودا و از نظر اخلاقی ، سخت گیر و تندخو بود و تمام ذهنیت و زندگی استیو جابز صرفا بر پیشرفت کاری و  اقتصادی تمرکز داشت . آیا نحوه نگرش وی به زندگی و فعالیت شدید فکری و اقتصادی وی تاثیری در ایجاد و گسترش بیماری وی داشته است ؟
جابز برخی توانایی‌هایش نظیر عشق به سادگی را ناشی از آموزش‌های ذن می‌دانست . البته آموزش‌های ذن باعث نشد که او به آرامش و وقار برسد. او اغلب اوقات مهربان نبود. بیشتر مردم، یک نوع متعادل‌کننده بین فکر و زبان خود دارند که احساسات تند آن‌ها را تعدیل می‌کند، اما چنین چیزی در جابز وجود نداشت. او تصمیم داشت به طرز شدیدی صادق باشد. او گفت: «لازمه کار من این است که وقتی چیزی بد است حقیقت را بگویم، نه این‌که از آن چشم‌پوشی کنم.» به همین دلیل او دارای شخصیتی کاریزماتیک، الهام‌بخش و همچنین گاهی اوقات احمق بود. جابز در پاسخ به این سؤال که «چرا گاهی اوقات اینقدر بدجنس هستی؟» پاسخ داد: «این من هستم، و نمی‌توان توقع داشت که کسی غیر از خودم باشم.»
استیو جابز یک گیاه‌خوار بودایی بود. به گفته بی‌بی‌سی او یک میلیاردر هیپی بود. او یک دانشجوی مو بلند انصرافی از کالج بود که آرزوهای بی‌نهایت داشت. او به شکلی الهام شده کمال‌طلب بود و روحیهٔ قلدرمآبانه داشت. او در سال ۲۰۰۵ در سخنان معروفش در دانشگاه استنفورد دیدگاه‌هایش را دربارهٔ مرگ و زندگی و کوتاهی عمر به خوبی روشن کرد:
« همین که فکر می‌کنم به زودی می‌میرم، مهم‌ترین ابزاری است که کمکم می‌کند بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنم . "
جابز در جایی دربارهٔ پدر و مادرش ( پل و کلارا ) می‌گوید: «نکاتی در زندگی من وجود دارد که من واقعاً از آن‌ها احساس شرمندگی می‌کنم. من خیلی مؤدب نبودم و احساسات آن‌ها را جریحه‌دار می‌کردم… من نمی‌خواستم کسی بداند که پدر و مادری دارم. می‌خواستم مثل یتیمی باشم که در قطارها در حومه شهر ولگردی کرده‌بود و به هیچ جا نرسیده‌بود، بی‌اصل و نسب، بدون پیوند و پیشینه.»

4- لجاجت و یکدندگی

یکی از ویژگی‌های مردان بزرگ، سرسختی و یکدندگی آن‌ها در یافتن روش‌های منحصربه فرد برای حل مسایل و مشکلاتی است که در مقابل خود می‌بینند. این سرسختی اگر در موارد متعدد منجر به خلاقیت می‌شود در مواردی دیگر نتایج جبران ناپذیری بر جا می‌گذارد.  استیو جابز به عنوان یکی از خلاق‌ترین افراد در قرن بیست و یکم وقتی متوجه شد مبتلا به سرطان است تلاش کرد‌راه خاص خود را برای مقابله با این بیماری بیابد. از همین رو بود که او به جای پذیرفتن توصیه‌های علمی دل به طب سوزنی و درمان گیاهی سپرد و با عقب انداختن عمل جراحی عملا زمینه را برای آن «خطای جادوانه» فراهم کرد. «آندرو گرو» دوست و مراد جابز و رییس پیشین اینتل که موفق شده بود سرطان پروستات را شکست بدهد به جابز گفته بود که رژیم غذایی و طب سوزنی راه درمان سرطان نیستند. او در مصاحبه ای  می‌گوید: به او گفتم که تو دیوانه‌ای.
«آرت لوینسون» یکی از اعضای هیات مدیره اپل می‌گوید، بارها با جایز صحبت کرده تا او را متقاعد کند که زودتر عمل جراحی خود را شروع کند اما هرگز نتوانست او را متقاعد کند.
"رمزی امری"، سرطان شناس دانشگاه هاروارد ، گفته است که بنیانگذار اپل شکل خفیفی از سرطان پانکراس را داشت که به ندرت منجر به مرگ می شود. این محقق در یک گردهمایی توضیح داد: "اگر این تومور با جراحی برداشته می شد درمان آن بسیار دلگرم کننده بود. اما تصمیم جابز برای انجام درمانهای غیر رایج، بی دلیل وی را به سوی یک مرگ از پیش تعیین شده هدایت کرد."

4- نقش ژنتیک در سرطان لوزالمعده استیو جابز

آیا ژنتیک ، عامل اصلی ایجاد بیماری سرطان استیو جانز بوده است .؟ بر اساس نوشته والتر ایزاکسون ، نویسنده کتاب زندگی نامه استیو جابز ،  جابز یکی از 20 نفر در سراسر جهان است که دارای همه ژن‌های تومور سرطانی خود هستند و DNA وی نیز متناسب با همین سرطان شکل گرفته بود.
درمان مبتنی بر تغییر ساختاری DNA که جابز در نهایت تحت درمان با آن قرار گرفت با همکاری چند تیم پزشکی از دانشگاه‌های مختلف از جمله استنفورد، هاپکینز، هاروارد و موسسه MIT صورت گرفت.
یکی از پزشکان به جابز گفت که این درمان پیشرفته در آینده نزدیک یک روش کارآمد برای درمان این نوع سرطان خواهد شد.

 استیو جابز Steve Jobs گیاه خواری که بر اثر سرطان درگذشت

نتیجه گیری و درس هایی که می توان از زندگی ، طرز تفکر و مرگ استیو جابز گرفت

مسلما زندگی و موفقیت های بزرگ استیو جابز در حوزه تکنولوژی و روانشناسی موفقیت می تواند به عنوان الگو و درس برای پژوهشگران و جویندگان قرار گیرد . از طرفی رگه شرقی وی ( پدر حقیقی اش یک سوری مسلمان بوده ) و نیز علاقه وی به عرفان شرقی می تواند موجب مباهات برای ملل مشرق زمین باشد ولی آنچه در اینجا منظور نظر ماست نتیجه گیری هایی است که می توان در حوزه تغذیه و سلامت از زندگی و مرگ استیو جابز بدست آورد .

1- پرهیز از رژیم های غذایی افراطی

در صورتی که منظور از تغذیه ، حفظ سلامتی و کمک به سیستم ایمنی طبیعی بدن باشد ، انتخاب جزییات تغذیه باید با درایت و استفاده از شواهد علمی و تجربی صورت پذیرد . اشتباه ترین روش آن است که صرفا با تکیه بر دیدگاه های فلسفی و یا مبالغه های غیر مستند علمی ، روش تغذیه ای را انتخاب کرد که در نهایت نتیجه ای دور از انتظار شخص را حاصل کند .
متاسفانه در کتاب های تغذیه ای که گاه به عنوان مرجع روش های غذایی گیاهی و گیاه خواری و خام گیاه خواری معرفی شده اند به این دست مباحث تغذیه ای که بر پایه فلسفه و احساس و مبالغه مطرح شده اند ،کم برخورد نمی کنیم . نویسندگان این قبیل کتاب ها نیز عموما تحصیلات آکادمیک پزشکی ندارند و در بهترین حالت ، دفاع از مواضع خوب تغذیه ای را به روش غیر حرفه ای و یا ضعیف علمی انجام می دهند که می تواند کلیت یک موضوع مثبت تغذیه ی را از نقطه نظر دیدگاه علمی ، کم ارزش نماید .
استیو جابز بطور مشخص صاحب یک دیدگاه تغذیه ای و رژیم سخت غذایی بود که منبعث از دیدگاه کلی فلسفی وی بود و این نشان می دهد که حتی نابغه ترین اشخاص درحوزه تکنولوزی می توانند در حوزه دیگری از تفکرات ، عمدتا بر اساس فلسفه و احساس عمل کنند .
2- پرهیز از رژیم های تغذیه ای که صرفا و یا عمدتا بر اساس تفکرات فلسفی بنا شده اند
نمونه دیگری از دخالت فلسفه در حوزه تغذیه را می توان گیاه خوارانی دانست که روش گیاه خواری را صرفا یا عمدتا بخاطر دفاع از حقوق حیوانات انتخاب کرده اند و حوزه سلامت غذایی را فراموش کرده و یا در درجه بعدی اهمیت قرار دده اند . برای مثال در کتاب های آشپزی منتشر شده از این گروه گیاه خواران بطور عمده به روش های پخت و پز بر اساس تفت در روغن بر می خوریم که حتی گاهی برای خوش طعم کردن غذا و جلب نظر به سوی غذای گیاهی ، به حرارت زیاد در سرخ کردن غذاها نیز سفارش شده است . در صورتی که از دیدگاه علمی ، غذاهای سرخ کردنی ، بسیار مضرتر از غذاهای صرفا گوشتی بدون طبخ در روغن هستند . در مورد استفاده از فراورده های قند و شکر در بین این گیاه خواران نیز موضوع سلامت غذایی فراموش می شود و تحت الشعاع قرار می گیرد .
گیاه خواری که رژیم غذایی خود را بر اساس  دیدگاه منطقی و علمی انتخاب می کند ممکن است در کنار پرهیز از مصرف گوشت ، بطور اولی پرهیز از خوراکی های فراوری شده روغن و قند را در اولویت رژیم غذایی خود قرار دهد و یا حتی به این نتیجه علمی برسد که مصرف  گاه به گاه گوشت ماهی ممکن است سودمند باشد هرچند با دیدگاه حقوق حیوانات انطباق کامل نداشته باشد ولی اگر همه روش های رفتاریمان را صرفا بر اساس مبانی فلسفی و احساسی پایه ریزی کنیم در مقابله با سوسک ها در دستشویی و آشپزخانه تان چه رفتارعملی واقعی نشان خواهیم داد ؟

3- رژیم های غذایی در هنگام سلامت و در هنگام بیماری ، لزوما نباید یکسان باشند .

هم از لحاظ علمی و هم بر اساس شواهد موجود ، استفاده از رژیم های غذایی بظاهر سختی مانند خام گیاه خواری در درمان بسیاری از بیماری های تغذیه ای و بیماری های مزمن  و بیماری های خود ایمنی ، بویژه در سنین میانسالی به بعد ،  یک رژیم درمانی معجزه گر است ولی تکیه به این موضوع ، دلیل بر لزوم استفاده از رژیم مطلق خام گیاه خواری در تمام طول زندگی نیست . این درست شبیه آن است که نمی توان با استدلال به درمانگر بودن فلان آنتی بیوتیک برای فلان بیماری حاد عفونی ، تجویز مصرف همیشگی آن دارو را در تمام طول زندگی داد .
بعضی خوراکی های فراوری شده از قبیل روغن و قند و شکر دارای مضرات قطعی برای سلامت هستند که می توان پرهیز از مصرف آن ها برای تمام گروه های سنی و در هر وضعیت سلامت یا بیماری توصیه کرد . ولی مسلما با همین دیدگاه نمی توان پرهیز از خوراکی های آب پز و بخارپز را کاملا و در همه شرایط نهی کرد .
این مسلم است که برای درمان بیماری های صعب العلاج ، می بایست در یک بازه زمانی ، بیمار از هر گونه مواد فراوری شده ، گوشت و حتی ترجیحا تمام غذاهای حرارت دیده شده پرهیزنماید تا در این فرصت ، مکانیسم خود درمانی بدن فرصت دفع سموم انباشته شده قبلی در بدن و بازسازی طبیعی را داشته باشد. ولی دیدگاه علمی و منطقی این گونه بیان می کند که نوع تغذیه کودکان و نوجوانان و یا بزرگسالان در سلامت را نمی توان عینا مشابه تغذیه های سخت حین درمان بیماری ها تجویز کرد ، چون در غیر این صورت ممکن است شاهد عوارضی در دراز مدت باشیم .

4- بیماری ها ممکن است منشا غیر تغذیه ای داشته باشند که امید به درمان آن ها صرفا بر اساس نوع رژیم غذایی ، ممکن است واهی باشد .

هر چند بسیاری از بیماری ها بویژه در عصر حاضر ریشه در اختلالات مواد غذایی و روش های غلط تغذیه افراد دارد ، به گونه ای که استفاده از رژیم غذایی صحیح در درمان این بیماری ها ، معجزه می کند ولی این بدان معنی نیست که می توان تمام بیماری ها را صرفا بر اساس اصلاح تغذیه و یا روش های تغذیه ای درمان نمود . از جمله چنین بیماری هایی می توان بیماری های با منشا ژنتیک ، مانند انواعی از سرطان ها و یا دیابت نوع 1 را نام برد .
بیماری های با منشا محیطی غیر تغذیه ای مانند بیماری های حاصل از امواج نوری و رادیویی و یا دود و گازهای شیمایی و آلودگی هوا را نیز می توان مثال آورد که هر چند انتخاب رژیم غذایی صحیح می تواند ازشدت این بیماری ها بکاهد ولی لزوما درمانگر قطعی آن ها نخواهد بود .

دانلود کتاب زندگی نامه استیو جابز    مطالب بیشتر در باره سرطان  
  معرفی کتاب های بیشتر
  تغذیه ناسالم و نقش آن در ایجاد بیماری ها
  در باره گیاه خواری
   مصاحبه و گزارش از بیمارانی که بیماری های صعب العلاج خود را با اصلاح رژیم غذایی درمان نموده اند

مطالب دیگری از سایت
موضوع : تغذیه ناسالم ، گیاه خواری، 
نشانک ها: معرفی کتاب، سرطان، دانلود ها،
پیوندها :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic