Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد
 
غذایی که می خوریم از راه  لوله مری وارد معده می شود . دهانه مجرای اتصال مری به معده توسط یک سری عضلات کنترل می شود . در انتهای زیرین مری ماهیچه‌ای صاف و حلقوی وجود دارد که از دیدگاه فیزیولوژیکی مانند یک دریچه عمل می‌کند. هنگامی که این ماهیچه در حالت استراحت قرار دارد غذا از مری به معده انتقال می‌یابد اما در حالت انقباض از ورود مواد درون معده به مری جلوگیری می‌کند. 
مری برای ورود به معده از سوراخی در پرده دیافراگم ( پرده جدا کننده قسمت سینه و ریه ها از شکم ) می گذرد . ماهیچه های دیافراگم نیز که در اطراف دریچه ورود مری به معده قرار گرفته اند به بسته ماندن این دریچه برای جلوگیری از برگشت محتویات معده به مری کمک می کنند .  
سلول هایی در مخاط معده که بنام پمپ پروتون نامیده می شوند برای هضم غذا  اسید معده را ترشح می کنند . جداره پرزدار معده نسبت به این اسید مقاوم است ولی جدار داخل مری از جنس دیگری است و سطحی صاف و صیقلی دارد . با وجود اسفنگتر مری به معده ، ولی مقدار کمی از اسید معده به انتهای مری برمی گردد که به نام ریفلاکس  ( برگشت ) مصطلح است  . ریفلاکس معده اگر در مقادیر کم باشد اشکال چندانی تولید نمی کند ، ولی اگر بطور مداوم و طولانی ، ریفلاکس معده  اتفاق بیفتد ، می تواند باعث آسیب  به مری  گردد .
علت ایجاد ریفلاکس معده می تواند به چند دلیل باشد :
1- ضعیف شدن دریچه ( اسفنگتر ) مری به معده
2- فتق معده :  ضعیف شدن عضلات پرده دیافراگم موجب