Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد
 
غذایی که می خوریم از راه  لوله مری وارد معده می شود . دهانه مجرای اتصال مری به معده توسط یک سری عضلات کنترل می شود . در انتهای زیرین مری ماهیچه‌ای صاف و حلقوی وجود دارد که از دیدگاه فیزیولوژیکی مانند یک دریچه عمل می‌کند. هنگامی که این ماهیچه در حالت استراحت قرار دارد غذا از مری به معده انتقال می‌یابد اما در حالت انقباض از ورود مواد درون معده به مری جلوگیری می‌کند. 
مری برای ورود به معده از سوراخی در پرده دیافراگم ( پرده جدا کننده قسمت سینه و ریه ها از شکم ) می گذرد . ماهیچه های دیافراگم نیز که در اطراف دریچه ورود مری به معده قرار گرفته اند به بسته ماندن این دریچه برای جلوگیری از برگشت محتویات معده به مری کمک می کنند .  
سلول هایی در مخاط معده که بنام پمپ پروتون نامیده می شوند برای هضم غذا  اسید معده را ترشح می کنند . جداره پرزدار معده نسبت به این اسید مقاوم است ولی جدار داخل مری از جنس دیگری است و سطحی صاف و صیقلی دارد . با وجود اسفنگتر مری به معده ، ولی مقدار کمی از اسید معده به انتهای مری برمی گردد که به نام ریفلاکس  ( برگشت ) مصطلح است  . ریفلاکس معده اگر در مقادیر کم باشد اشکال چندانی تولید نمی کند ، ولی اگر بطور مداوم و طولانی ، ریفلاکس معده  اتفاق بیفتد ، می تواند باعث آسیب  به مری  گردد .
علت ایجاد ریفلاکس معده می تواند به چند دلیل باشد :
1- ضعیف شدن دریچه ( اسفنگتر ) مری به معده
2- فتق معده :  ضعیف شدن عضلات پرده دیافراگم موجب گشادشدن سوراخ دیافراگم ( هیاتوس ) می شود که در این حالت ، گاهی قسمت بالایی معده  از دهانه سوراخ دیافراگم وارد حفره قفسه سینه می شود که به ین وضعیت ، فتق معده ( فتق هیاتال )  گفته می شود . در فتق هیاتال ، عضلات دیافراگم دیگر نمی توانند به عضلات اسفنگتر مری در بسته ماندن این اسفنگتر کمک کنند  و بنابراین محتویات و اسید معده ، راحت تر می توانند به مری برگشت پیدا می کنند و ریفلاکس معده – مری ایجاد می شود .
 ریفلاکس معده – مری را بیماری GERD یا Gastro Esophageal Disease  نیز می نامند.
  در درون بدن چه می گذرد ؟ 
   شناخت و شرح بیماری ها 
  مطالب بیشتر در باره دستگاه های بدن 


مطالب دیگری از سایت

معرفی و دانلود کتاب " کم چربی ولی خوش مزه " از دکتر گیب میرکین ، ترجمه مهندس بهارک چگنی
دانلود کتاب هنر آشپزی گیاهی بر اساس آشپزی هندی
معرفی و دانلود کتاب " مشکلات دوران پیری "
زخم معده و اثنی عشر
معرفی و دانلود کتاب " خوب برای من " ، کتابی مفید در مورد تغذیه به زبان ساده و مصور
لیمو ترش و خواص درمانی آن
موضوع : در درون بدن چه می گذرد،  بیماری ها، 
نشانک ها: دستگاه های بدن،
پیوندها :

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات