Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

دود سیگار بعد از ورود به ریه ، جذب خون می شود و سموم موجود در دود سیگار مانند نیکوتین و تار از طریق خون به تمام سلول های بدن می رسند .
نیکوتین به گلبول های قرمز خون می چسبد و روند اکسیژن گیری آن ها را مختل کرده موجب اختلال در اکسیژن رسانی به سلول ها می گردد . در این حالت قلب مجبور است برای جبران این وضعیت  ، با شدت بیشتری خون را پمپاژ کند .
از طرف دیگر ، نیکوتین سیگار باعث افزایش ترشح هورمون اپی نفرین از غدد فوق کلیوی می گردد . ترشح این
هورمون باعث تنگ شدن عروق شده  که متعاقبا افزایش فشار ضربان وشدت پمپاژ قلبی را برای ارسال خون در رگهای تنگ شده در پی خواهد داشت ، یعنی به علت سیگار ، بار و فشار بر قلب ، باز هم افزایش می یابد .
از طرف دیگر ، نیکوتین و سموم سیگار باعث زخمی شدن جدار عروق شریانی و از جمله ، عروق خون رسان به عضله قلب ( عروق کرونری ) می گردد .
کلسترول همراه با کلسیم به جداره زخمی عروق چسبیده و تولید پلاک چربی در جدار شریان ها می کند . این پلاک  مسیر خون رسانی را تنگ می کند ( گرفتگی عروق ) .  متعاقبا امکان کنده شدن قسمتی از این پلاک و تشکیل لخته خونی در محل آن وجود دارد که ممکن است مسیر رگ را کاملا مسدود کرده و موجب عدم خون رسانی و از کار افتادن و مرگ قسمتی از عضله قلب گردد (  سکته قلبی ) .
گاهی لخته خونی از محل اولیه تشکیل خود جدا شده همراه جریان خون به عروق اندام های دیگری مانند مغز رفته و موجب انسداد عروق آن محل و از کار افتادگی آن عضو می گردد . برای مثال ، در مغز موجب سکته مغزی می شود .
بدین ترتیب مشاهده می کنید که چگونه سیگار باعث افرایش فشار و بار بر روی قلب شده و درهمان زمان باعث تنگی و انسداد عروق قلب و مغز و اندام ها و احتمال ایجاد سکته در این اعضا می گردد . 
احتمال ایجاد سکته مغزی در سیگاری ها ، هشت برابر دیگران است .
  نکات بهداشتی بیشتر  
مطالب بیشتر در باره گرفتگی های عروق
   شناخت و شرح بیماری ها    
  تغذیه ناسالم و نقش آن در ایجاد بیماری هامطالب دیگری از سایت

موضوع : بیماری ها، تغذیه ناسالم ، 
نشانک ها: گرفتگی عروق، نکات بهداشتی،
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات