Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

زخم معده ( پپتیک اولسر یا peptic ulcer diseasr ) عبارت است از یک زخم باز که در سطح داخلی معده ویا قسمت فوقانی روده‌ کوچک ( زخم اثنی عشر )  ایجاد می‌شود. سوزش معده، یکی از شایع‌ترین علائم زخم معده است. معمولا به زخم های داخل معده و یا ابتدای روده کوچک ( دوازدهه یا اثنی عشر ) ، بطور عام ، زخم معده گفته می شود .  در ادامه مطلب به بررسی علائم زخم معده و نحوه‌ی تشخیص و درمان آن می‌پردازیم.
زخم معده و اثنی عشرانواع زخم های گوارشی

زخم معده ( Gastric ulcers ) ، این نوع زخم های گوارشی زخم هایی هستند که درون معده ایجاد می شوند.
زخم مری ( Esophageal ulcers ) ، این نوع زخم های گوارشی زخم هایی هستند که درون مری ( لوله ای که غذا را از دهان به معده منتقل می کند ) ایجاد می شوند.
زخم دوازده یا اثنی عشر ( Duodenal ulcers ) ، این نوع زخم های گوارشی زخم هایی هستند که در قسمت بالایی روده کوچک ( دوازدهه یا اثنی عشر ، Duodenum ) ایجاد می شوند.
در ادامه مطلب ، به شرح زخم معده و اثنی عشر ، علائم و روش تشخیص و درمان آن ها می پردازیم . 

زخم اثنی عشر؛ شایع‌تر از زخم معده

شیوع زخم اثنی عشر یا دوازدهه ( قسمت ابتدایی روده باریك ) بیشتراز زخم معده است. حتی بعضی‌ها زخم اثنی عشر را همان زخم معده تلقی می‌كنند اما این‌طور نیست. زخم اثنی عشر در آقایان شیوع بیشتری از خانم‌ها دارد و معمولا از لحاظ سنی 10 تا 20 سال زودتر از زخم معده ایجاد می‌شود. همچنین در افراد با گروه خونی O بیشتر دیده می‌شود.  علامت آن هم معمولا دردی است كه در زمان گرسنگی در ناحیه معده ایجاد می‌شود؛ برای مثال ممكن است فرد هنگام نیمه شب به دلیل سوزش و درد معده از خواب بیدار شود و با خوردن یك فنجان شیر یا یك تكه نان دردش ساكت شود. گاهی هم متاسفانه بیمار با اولین تظاهرات زخم از جمله استفراغ خونی و مدفوع سیاه‌رنگ به اورژانس مراجعه می‌كند و بعد كه مورد بررسی و آندوسكوپی قرار می‌گیرد، متوجه می‌شویم زخم اثنی عشر دارد. گاهی هم ممكن است زخم مدت زیادی در اثنی عشر باقی بماند و ایجاد تنگی كند. در این صورت فرد یک تا سه ساعت بعد از غذا خوردن دچار نفخ و استفراغ می‌شود زیرا غذا در معده‌اش باقی می‌ماند. 
زخم معده برعكس زخم اثنی عشر در خانم‌ها شایع‌تر است . زخم  معده ، معمولا بعد از غذا خوردن علائمی مثل درد، سوزش و ترش کردن ایجاد می‌كند .

علائم زخم معدهعلائم زخم معده

علائم شایع زخم معده عبارتند از شکم‌درد همراه با سوزش معده ؛ احساس سیری، ناتوانی در هضم غذاهای چرب و حالت تهوع.

رایج ترین علائم زخم معده، درد سوزشی است که از جناغ سینه تا بالای ناف می تواند احساس شود. درد زخم معده به علت تماس اسید معده با منطقه آسیب، ایجاد می شود.
درزخم معده گاه  فرد دچار حالت تهوع خفیف یا شدید می شود که معمولاً در حالت ناشتا ، بیشتر عارض می گردد .
درد شدید بخصوص هنگام خالی بودن معده ، درد در شب و خواب و دردهایی که به صورت مداوم قطع می شوند و دوباره آغاز می شوند و دردیکه با خوردن بعضی از خوراکی های خاص آرام می شود ، از علایم دردهای مربوط به زخم اثنی عشر هستند .
ولی با این حال باید دانست که تعداد زیادی از مبتلایان به زخم معده  ممکن است اصلا علائمی نداشته باشند.
گاه علائم زخم معده شدید هستند، نظیر:

استفراغ معمولی یا استفراغ خونی ( که به‌ رنگ قرمز یا سیاه است )؛
خون تیره در مدفوع، یا مدفوع سیاه یا قیری‌رنگ؛
دشواری تنفس؛ حالت تهوع و استفراغ؛ کاهش وزن بی‌دلیل؛ کاهش اشتها.

علل ایجاد زخم معدهعلل ایجاد زخم معده

زخم معده زمانی ایجاد می‌شود که اسید موجود در دستگاه گوارش ( اسید کلریدریک معده )، لایه‌ی درونی معده یا روده‌ی کوچک را از بین ببرد. اسید می‌تواند زخم باز دردناکی ایجاد کند که منجر به خون‌ریزی می‌شود.

دستگاه گوارش شما پوشیده از لایه‌ای مخاطی است که در حالت عادی از آن در برابر اسید محافظت می‌کند. اما اگر اسید معده افزایش یابد یا ضخامت مخاط کاهش یابد، ممکن است به زخم معده دچار شوید. 

رایج‌ترین علت زخم‌‌ معده عفونتی است که از طریق باکتری هلیکوباکتر پیلوری ( H.pylori ) ایجاد می‌شود. علت دیگر آن مصرف طولانی‌مدت آسپرین و مُسکن‌های دیگری نظیر ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم است. استرس و خوردن غذاهای تند به زخم معده منجر نمی‌شوند ولی می‌توانند علائم بیماری را تشدید کنند.

۱. باکتری هلیکوباکتر پیلوری

باکتری هلیکوباکترپیلوری بطور طبیعی در لایه مخاطی پوشاننده و حفاظت کننده بافت‌های سطح داخلی معده و روده کوچک زندگی می‌کند ولی غالباً هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد، اما درشرایطی باعث التهاب لایه داخلی معده می‌شود و به زخم شدن آن می‌انجامد.

۲. مصرف مداوم برخی مُسکن‌ ها

مصرف آسپرین و نیز داروهای مُسکن بدون نسخه یا تجویزی که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نامیده می‌شوند، می‌تواند لایه‌ی داخلی معده و روده‌ کوچک را ملتهب کند و بسوزاند. این داروها شامل ایبوپروفین (Advil ،Motrin ) و ناپروکسن سدیم ( Aleve  Anaprox ) هستند ولی استامینوفن ( Tylenol ) ، تاثیری بر جدار روده ندارد .
زخم معده بیشتر در سالمندانی شایع است که از داروهای مُسکن به‌طور مداوم استفاده می‌کنند. همچنین افرادی که این داروها را به‌خاطر آرتروز مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به زخم معده قرار دارند.
امروزه به دلیل زیاده‌روی در مصرف مسكن‌ها ازجمله دیكلوفناك، بروفن، ایندوسیت و آسپرین ، شیوع زخم معده رو به افزایش گذاشته است. از طرف دیگر هر چه سن بالاتر باشد عوارض ناشی از مسكن‌ها در بدن بیشتر می‌شود. موضوع به این قرار است كه در جدار معده یك سد مخاطی یا لایه‌ای ژلاتینی از بی‌كربنات وجود دارد. به همین دلیل  PH  آن قلیایی است و می‌تواند از نفوذ اسید جلوگیری كند. پروستاگلاندین از لایه ژلاتینی مخاط معده محافظت می‌كند و خونرسانی و ترمیم سلول‌های این مخاط را افزایش می‌دهد . داروهای مسكن سنتز پروستاگلاندین را مهار می‌كنند و بدین ترتیب دفاع سد مخاطی معده را مختل می کنند . زمانی كه از داروهای مسکن استفاده می‌كنید، با مهارشدن سنتز پروستاگلاندین، لایه دفاعی معده ضعیف شده و جریان خون رسانی به آن كاهش پیدا می‌كند. در نتیجه اسید به داخل مخاط معده نفوذ كرده و زخم ایجاد می‌كند. زخم ناشی از مصرف مسكن اغلب بدون علامت و بدون درد است و تظاهرات اولیه آن ممكن است به صورت خونریزی دیده شود. به این ترتیب ممکن است فردی به دنبال مصرف حتی یك عدد مسكن دچار خونریزی معده شود بدون اینكه حتی دردی داشته باشند.

۳. مصرف طولانی مدت بعضی از داروهای دیگر

مصرف برخی داروهای دیگر ، مانند استروئید ( کورتون ) ، داروهای ضد انعقاد و داروهای ضد افسردگی می‌تواند خطر ابتلا به زخم معده را افزایش دهد.

عوامل خطرزا برای ایجاد زخم معده

در موارد زیر ، خطر ابتلا به زخم معده افزایش می‌یابد:
مصرف سیگار: سیگار کشیدن خطر ابتلا به زخم معده را در افرادی که دارای عفونت باکتری H. pylori هستند، افزایش می‌دهد.
 مصرف الکل: الکل لایه‌ی مخاطی معده را ملتهب می‌کند و از بین می‌برد و میزان اسید معده را افزایش می‌دهد.
استرس کنترل‌نشده.
خوردن غذاهای پر ادویه و تند.

در موارد معدودتر، زخم معده می‌تواند بر اثر موارد زیر نیز به وجود آید:‌

تولید بیش از حد اسید معده در برخی بیماری ها ( مانند سندروم زولینگر–الیسون )
عفونتی غیر از باکتری H.pylori؛
سرطان معده؛
سایر بیماری ها که منجر به بروز زخم‌هایی در معده و روده‌ی کوچک می‌شوند که شبیه زخم معده هستند، مانند بیماری کرون ( Crohn )

عوارض زخم معده

از عوارض زخم معده خونریزی گوارشی  ، سوراخ شدن معده و راه یافتن اسید و ترشحات به حفره صفاق ، انسداد گوارشی و بروز بدخیمی ( سرطان معده ) در زمینه زخم است

چنانچه زخم معده درمان نشود، موارد زیر اتفاق خواهد افتاد:‌

خون‌ریزی داخلی: اگر خون‌ریزی خفیف باشد می‌تواند موجب ابتلا به کم خونی شود. چنانچه خون‌ر‌یزی شدید باشد لازم است بیمار بستری شود یا به او خون تزریق شود. خون‌ریزی شدید معده می‌تواند منجر به استفراغ‌ خونی یا سیاه، یا مدفوع خونی یا سیاه شود.
 عفونت: زخم معده می‌تواند حفره‌ای در دیواره‌ی معده یا روده‌ی کوچک ایجاد کند و خطر ابتلا به عفونت حاد در حفره‌ی شکمی ( peritonitis ) را بالا ببرد.
انسداد مسیر بلع غذا: زخم معده می‌تواند منجر به ورم‌، التهاب یا زخم در مسیر ورود غذا به دستگاه گوارش و انسداد آن شود. انسداد مسیر بلع ممکن است باعث شود زود احساس سیری کنید، بالا بیاورید و وزن‌تان کاهش یابد.

خونریزی معدهخونریزی معده چیست؟

زمانی که خونریزی زخم معده شروع می‌شود، خون اسید معده‌ی موجود در اطراف زخم را خنثی می‌کند و در نتیجه اسید خنثی شده ناحیه‌های حساس نزدیک زخم را نمی‌سوزاند. پیامد این واکنش متوقف شدن احساس درد و بروز مشکلات جدی و وخیم است. ممکن است بیمار با متوقف شدن احساس درد فکر کند که زخم‌ معده اش التیام یافته است. حال آن که شرایط در واقع رو به وخامت نهاده است. زخم تشدید شده است و با وجود خونریزی ، ولی بیمار، به دلیل توضیح داده شده در بالا، هیچ دردی حس نمی‌کند.

تشخیص زخم معده

دو آزمایش رایج  برای تشخیص زخم معده عبارت‌اند از:

عکس‌برداری گوارشی فوقانی
این روش نوعی رادیوگرافی ( تصویر برداری با اشعه ایکس ) است که در آن، بیمار برای افزایش کنتراست تصوی ، مایعی گچی می‌نوشد و در نتیجه تصویری واضح‌تر از بخش‌های معین به دست می‌آید. چون این مایع حاوی باریم است، این آزمایش را گاهی اوقات بلع باریم نیز می‌نامند.

آندوسکوپی معده آندوسکوپی :
آندوسکوپ ( درون‌بین ) لوله انعطاف‌پذیر باریکی است که دوربین بسیار کوچکی در سر آن قرار دارد. مسکن ملایمی به بیمار داده می‌شود و سپس لوله از راه دهان وارد معده می‌شود. پزشک لایه مخاطی معده را جهت تشخیص زخم معده بررسی می‌کند و نمونه‌های بسیار کوچک بافتی ( نمونه‌برداری یا بیوپسی ) برای معاینات میکروسکوپی گرفته می‌شود. چنانچه در آزمایش‌های تصویربرداری ابتلا به زخم معده مشخص شود، به احتمال زیاد آزمایشی به منظور تعیین وجود هلیکوباکتر پیلوری انجام می‌شود.

پزشک باید در مورد وجود هلیکوباکترپ یلوری مطمئن باشد، چون رفع این باکتری احتمالاً می تواند باعث درمان زخم معده شود.شیوه درمان زخم‌ معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری با روش درمان زخم‌های ایجاد شده به دلیل مصرف دارو متفاوت است.

از سه نوع آزمایش برای تعیین وجود هلیکوباکتر پیلوری استفاده می‌شود که از قرار زیر هستند:

آزمایش‌ خون: این آزمایش‌ها با اندازه‌گیری آنتی بادی های ضد باکتری ، وجود آن را مشخص می‌سازند.
آزمایش تنفسی: در این آزمایش دی اکسید کربن موجود در بازدم بیمار پس از نوشیدن مایعی خاص اندازه‌گیری می‌شود.
آزمایش‌ بافت: این آزمایش‌ها تنها پس از انجام نمونه‌برداری آندوسکوپی کاربرد دارند، چون متخصصین برای شناسایی باکتری‌ها به نمونه بافت معده نیاز دارند.

درمان زخم معده

زخم معده‌ در بسیاری موارد به‌خوبی درمان می‌شود. 
درمان زخم معده بسته به علت آن متفاوت است. معمولا در طی درمان، اگر باکتری H.pylori وجود داشته باشد، باید آن را از بین برد و در صورت امکان مصرف آسپرین و مُسکن‌های مشابه آن را کاهش داد یا قطع کرد .
از نظررژیم غذایی در درمان زخم معده ، بیشتر تأکید بر عدم مصرف مواد اسیدی و ترش، مواد داغ و سوزاننده، ترشیجات، ادویه تند، الکل و نوشابه های گازدار می‌باشد.

داروهای زخم معدهداروهایی که برای زخم معده تجویز و مصرف می‌شوند عبارت‌اند از :

۱. داروهای آنتی‌بیوتیک برای کشتن باکتری H.pylori

اگر باکتری H.pylori در دستگاه گوارش شما پیدا شود، پزشک ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌ها را برای از بین بردن آن توصیه خواهد کرد. این آنتی‌بیوتیک‌ها عبارت‌اند از: آموکسی‌سیلین (Amoxil)، کلاریترومایسین (Biaxin)، مترونیدازول (Flagyl)، تینیدازول (Tindamax)، تتراسیکلین (Tetracycline HCL) و لووفلوکساسین (Levaquin).
شما احتمالا به مدت دو هفته باید آنتی‌بیوتیک بخورید و داروهای دیگر را نیز مصرف کنید تا اسید معده‌تان کاهش یابد. 

۲. داروهایی که مانع تولید اسید و تسریع درمان زخم معده می‌شوند

بازدارنده‌های پروتون پمپ (PPIها) با غیرفعال کردن قسمت‌هایی از سلول‌ که اسید تولید می‌کنند، اسید معده را کاهش می‌دهند. از میان این داروها می‌توان به این موارد اشاره کرد: اومپرازول ( Prilosec )، لانسوپرازول ( Prevacid )، رابپرازول ( Aciphex )، اسومپرازول ( Nexium ) و پانتوپرازول ( Protonix ).
مصرف طولانی‌مدت بازدارنده‌های پروتون پمپ به‌خصوص با دُز زیاد، خطر شکستگی لگن، مچ و ستون فقرات را بالا می‌برد. 

۳. داروهایی برای کاهش تولید اسید معده

داروهایی که تولید اسید را متوقف می‌کنند ، مسدودکننده‌های هیستامین (H-2) نیز نامیده می‌شوند. این داروها میزان اسید معده‌ دستگاه گوارش شما را کاهش می‌دهند و بدین‌ترتیب زخم معده را بهبود می‌بخشند و روند درمان آن را سریع می‌کنند.

این داروها شامل رانیتیدین ( Zantac )، فاموتیدین ( Pepcid )، سیمتیدین ( Tagamet HB ) و نیزاتیدین ( Axil AR ) هستند.

۴. داروهایی که اسید معده را خنثی می‌کنند

پزشک شما ممکن است در رژیم دارویی‌تان داروهایی را برای خنثی کردن اسید معده بگنجاند. این داروها اسید معده را خنثی می‌کنند و سریعا می‌توانند درد معده را نیز برطرف کنند. بسته به مواد اصلی به کار رفته در این نوع دارو باید دانست اسهال یا یبوست از عوارض جانبی مصرف این داروهاست.

۵. داروهایی که از لایه‌ی داخلی معده و روده‌ی کوچک محافظت می‌کنند

پزشک ممکن است داروهایی‌ها تجویز کند که به محافظت از بافت‌ لایه‌ی داخلی معده و روده‌ی کوچک کمک کند.

از میان این داروها می‌توان به سوکرالفات ( Cerafate ) و میسوپروستل ( Cytotec ) اشاره کرد.

داروهای جایگزین

داروهایی  که حاوی کلسیم کربنات هستند ( Tum، Rolaid ) می‌توانند به درمان زخم معده کمک کنند.  هم‌چنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه فلز روی ( زینک ) می‌تواند زخم معده را بهبود بخشد.

درمان خونریزی معده 

در اکثر موارد ، خونریزی شدید معده با استفاده از آندوسکوپی متوقف می‌شود. پزشک به کمک آندوسکوپ ( درون‌بین ) رگ‌های خونریزی دهنده مخاط معده را با استفاده از سوند گرم شده توسط جریان برق می‌سوزاند یا مسدود می‌کند. همچنین پزشک هنگام آندوسکوپی نشانه‌های انواع گوناگون خونریزی را به خوبی مشاهده می‌کند. خونریزی و لخته‌های خون، و تورم رگ‌های خونی ( که هنوز خونریزی ندارند ) همگی طی انجام آندوسکوپی تشخیص داده می‌شود. آندوسکوپی در حال حاضر استاندارد طلایی درمان خونریزی زخم معده محسوب می‌شود.

زخم معدهداروهای ممنوعه برای زخم معده

گاهی اوقات سوال می‌شود كه آیا مصرف داروهای مسكن همراه با غذا و یا استفاده از مسكن‌هایی كه در روده باز می‌شود، می‌تواند از ایجاد زخم معده جلوگیری كند؟ پاسخ منفی است. اگرچه مسكن‌ها به صورت موضعی در معده عارضه ایجاد می‌كنند اما بعد از جذب نیز باعث بالا رفتن گاسترین سرم خون می‌شوند و از این طریق در قسمت‌های مختلف بدن و از جمله در مخاط معده ، عارضه ایجاد می‌كنند.
حتی نوع تزریقی مسکن ها نیز همین عوارض را دارد و می‌تواند باعث زخم معده شود .  یا برای مثال شیاف دیكلوفناك ، می‌تواند باعث زخم ناحیه ركتوم شود. بنابراین كسانی كه زخم معده یا اثنی عشر دارند باید حتما این موضوع را با پزشك خود در میان بگذارند تا این داروها برای‌شان تجویز نشود.

درمان خانگی زخم معده

درد ناشی از زخم معده با رعایت نکته‌های زیر کاهش می‌یابد:

رژیم غذایی سالم: رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه، سبزی و غلات برای درمان زخم معده مفید است. کمبود ویتامین ها ، التیام زخم معده را به تاخیر می اندازد .

مدیریت استرس و فشار روانی: استرس نشانه‌ها و علائم زخم معده را تشدید می‌کند. عوامل استرس‌زای زندگی خود را تعیین کنید و نهایت سعی خود را برای برطرف کردن آنها به کار بندید. به سختی می‌توان مانع بروز بعضی استرس‌ها شد، اما می‌توان نحوه مدیریت‌شان را با تفریحات ورزشی ، انجام تمرین‌های خاص، سپری کردن اوقات فراغت با دوستان و یا نوشتن خاطرات ، آموخت.

عدم استعمال دخانیات: دخانیات به مخاط محافظ معده آسیب می‌زند و بیش از پیش معده را مستعد زخم شدن می‌سازد و همچنین میزان تولید اسید را افزایش می‌دهد.

استفاده از برخی داروهای گیاهی : از گیاهان داروئی که برای درمان زخم معده توصیه می‌شوند، می‌توان به زردچوبه، مصطکی، کلم و شیرین‌بیان اشاره کرد.

تغذیه مناسب در درمان زخم معده

تمام غذاها تأثیر یکسانی بر روی تمام بیماری زخم معده ندارند. هر بیمار خود باید رژیم غذایی دامن زننده به علائم زخم و خونریزی معده را تشخیص دهد. ادویه‌هایی مانند فلفل ، اسید معده را افزایش می‌دهند و معده را تحریک می‌کنند. غذاهای حاوی شکلات، تند یا سرشار از چربی نیز معده را تحریک می‌کند. غذاهای حاوی الکل یا کافئین نیز باعث بروز علائم زخم معده می‌شود. در ادامه به غذاهایی اشاره می‌کنیم که باید مصرف‌شان را محدود کرد یا کاملاً از برنامه رژیم غذایی حذف کرد:

مصرف نوشابه گازدار، شکلات داغ ، شیرکاکائو و شیر پرچرب ، چای و  قهوه  ، مشروبات الکلی ، ادویه و فلفل ، فراورده‌های لبنی پر چرب یا خامه ، گوشت‌های فراوری شده مانند سوسیس، سالامی، کالباس و همبرگر در تشدید زخم معده و علائم آن تاثیر مستقیم دارد . در گذشته شیر غذای مهمی ‌در درمان زخم معده محسوب می‌شد، علت مصرف آن این بوده است که تصور می‌شد شیر باعث خنثی‌سازی محتویات معده می‌شود اما ثابت شده به‌علت اینکه محتوی کلسیم و پروتئین شیر بالاست، یک تحریک‌کننده قوی ترشح اسید معده است. به همین دلیل مصرف متناوب و مکرر شیر برای درمان زخم‌ معده توصیه نمی‌شود.
در ابتدای درمان زخم معده ، مصرف برخی اقلام گیاهی خام نیز باید با احتیاط ومحدود باشد . خوراک لوبیای تند و پرادویه ، سیر و پیاز و فرآورده‌های حاصل از گوجه فرنگی مانند سس گوجه فرنگی، آب یا رب گوجه فرنگی ، و گاه آب مرکبات ، سبزیجات نفاخ مانند کلم، ترب، تربچه، خیار، شلغم، پیاز و پیازچه، میوه‌های نفاخ مانند هندوانه، گیلاس، گوجه سبز، هلو، چغاله بادام و میوه‌های ترش مانند پرتقال و نارنگی نیز در ابتدای درمان زخم معده ، با احتیاط مصرف شوند .

مصرف غذاهای سالم متنوع از تمام گروه‌های غذایی در درمان زخم معده موثر است. مصرف بسیاری از میوه ها ، سبزی، غلات ( نان سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای ) ، عسل، بادام، موز، شیرین بیان، نعناع، بابونه برای بیماران مبتلا به زخم معده مفید است . میزان چربی‌های ناسالم، نمک و شکر افزوده در یک برنامه غذایی سالم باید در کمترین میزان ممکن نگه داشته شود .
   شناخت و شرح بیماری ها
  مطالب بیشتر در باره دستگاه های بدن مطالب دیگری از سایت
موضوع : بیماری ها، 
نشانک ها: دستگاه های بدن،
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،
سه شنبه 10 دی 1398 09:27 ق.ظ
If some one wishes expert view concerning blogging after that i propose him/her to visit this webpage, Keep up
the nice work.
شنبه 23 آذر 1398 06:48 ق.ظ
I am in fact grateful to the holder of this web page who has
shared this enormous article at at this time.
دوشنبه 4 آذر 1398 10:12 ب.ظ
Hello there, I discovered your site by the use of Google at the same time as looking
for a similar topic, your site got here up, it looks great.

I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, simply become aware of your weblog via Google, and found that
it's truly informative. I'm going to watch out for brussels.

I will be grateful if you proceed this in future.
Many other people will probably be benefited out of your writing.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic