Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

هنگامی که رسوبات
چربی به همراه سایر عناصر خونی در سرخ رگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها شده و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان  یا همان آترواسکلروز می‌گویند. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری، چربی ( آتروما ) بوده که موجب تنگی رگ و عواقب بعدی انسداد عروقی می‌گردد.

تصلب شرایین یا همان گرفتگی عروق ( Atherosclerosis ) ، بدین معناست که بافت رگ ها سخت و باریک می شود . این فرآیند به تدریج پیشرفت کرده و به صورت خاموش و آرام آرام رگها را مسدود میکند و گردش خون را به خطر می اندازد.

گرفتگی عروق اصلی ترین علت حمله قلبی، سکته مغزی و بیماریهای عروقی دیگر است، که به همه آنها بیماریهای قلبی وعروقی اتلاق می شود. بیماریهای قلبی و عروقی علت اصلی مرگ در آمریکاست .

تصلب شرایین چگونه شکل می گیرد؟ چه کسانی در معرض این بیماری قرار دارند و چرا؟ آیا این بیماری کشنده قابل پیشگیری و درمان است ؟ در ادامه این مقاله، دشمن اصلی  سلامت خود را خواهید شناخت.
چه عواملی باعث تصلب شرایین می شوند؟

رگها مسئول انتقال خون از قلب به سایر نقاط بدن هستند. جدار داخلی رگها از اندوتلیوم پوشیده شده است . اندوتلیوم یک لایه نازک از سلول هااست که جدار داخلی رگهای خونی و لنفاوی را می پوشاند . وظیفه اندوتلیوم این است که رگها را سالم و نرم نگاه دار تا جریان خون به راحتی انجام شود .

تصلب شرایین از جایی آغاز می شود که اندوتلیم به دلیل فشار خون بالا،  کشیدن سیگار و یا کلسترول بالا آسیب می بیند. که این آسیب باعث به وجود آمدن پلاک می شود . زمانی که LDL ( کلسترول بد ) از مجاورت اندوتلیوم آسیب دیده عبور می کند ، کلسترول وارد دیواره رگ می شود.

سپس گلبول های سفید خون ، کلسترول را جذب خود میکنند. به مرور زمان تجمع اندوخته کلسترول و گلبول های سفید ( ماکروفاژها ) و بقایای سلولی دیگر ،  به رسوبی  در جدار رگها تبدیل می شود که به نام پلاک خوانده می شود و باعث تولید برآمدگی در دیواره رگ می شود . با پیشرفته شدن گرفتگی رگ ،این برآمدگی پلاک چربی نیز بزرگ و بزرگتر می شود و با کاهش خون رسانی موجب درد در عضو مربوطه می گردد . برای مثال دردهای قلبی ( آنژین صدری ) گریبانگیر شخص می گردد .
پلاک‌ها از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد موجود در خون تشکیل‌شده‌اند که با گذشت زمان، این پلاک‌ها سفت شده و باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود.
برای جلوگیری از انسداد کامل مسیر جریان خون ، ممکن است قسمتی از پلاک  تشکیل شده در جداره عروق پاره و زخمی شود ولی متاسفانه همانند هر زخم  دیگری ، در اینجا نیز بر روی این زخم ،  لخته خونی ایجاد می گردد و مجموعه پلاک و لخته ( ترومبوز )  می تواند سبب انسداد کامل رگ در آن محل گشته و موجب اختلال و نکروز بافت و عضله ای گردد که رگ مربوطه مسئول خون رسانی به آن بوده است . همین طور ممکن است لخته خونی تشکیل شده از پلاک جدا شده  و همراه با جریان خون حرکت کرده و موجب انسداد در قسمت دیگری از رگ ها و یا حتی در اندام های دیگر گردد ( فرایند تشکیل آمبولی ).
فرآیند تشکیل پلاک و لخته ممکن است در هر کدام از اندام های بدن مانند قلب ، مغز و پاها  اتفاق می افتد و بر حسب مورد باعث سکته قلبی ، سکته مغزی و یا دردهای شدید درپا یا سایر اندام ها گردد .

پلاکهای به وجود آمده در بیماری تصلب شرایین انواع مختلفی دارند :

– بعضی پلاک ها در دیواره رگ باقی می مانند ولی بیشتر از حد بزرگ نمی شوند، از آنجایی که این نوع از پلاک، باعث مسدود شدن جریان خون نمی شود، ممکن است هیچ علائمی از خود نشان ندهد.

– نوع دیگری از پلاک می تواند به آرامی و به مرور زمان در جریان خون رشد کند، که عوارض شدیدی ایجاد می کند. درد شدید در قفسه سینه ( با فشار زیاد ) مشخصه آن است .

– بدترین نوع پلاک، زمانی حادث می شود که پاره  و زخمی شده  و لخته خون تشکیل شده در شریان به حرکت در بیاید. این موضوع در مغز باعث سکته مغزی و در قلب باعث حمله قلبی می شود.


تصلب شرائین

چه کسانی دچار تصلب شرایین می شوند ؟
بهتر است اینگونه سوال کنیم که چه کسانی دچار تصلب شرایین نمی شوند؟

در کالبد شکافی که از سربازان امریکایی حاضر در جنگهای کره و ویتنام به عمل آمد، نصف و یا سه چهارم آنها دچار تصلب شرایین بودند. حتی امروزه شواهد بر این  مسئله دلالت می کند که تعداد زیادی از جوانان تصلب شرایین خاموش دارند. تحقیقات گسترده ای که در سال ٢٠٠١ بر روی ٢٦٢ داوطلب با سنین مختلف انجام شد، نتایج شگفت انگیزی به همراه داشت:
٥٢٪ کل داوطلبان مبتلا به تصلب شرایین بودند.
٨٥٪ افراد بالای ٥٠ سال مبتلا به تصلب شرایین بودند.
١٧٪از افراد ١٣ تا ١٩ سال دچار تصلب شرایین بودند.
هیچ کدام از این افراد علائم بیماری را نداشتند و تعدادی از آنها رگهای بسیار باریکی داشتند. بیماری آنها در مراحل اولیه بود که تنها با آزمایشات خاص قابل تشخیص بود .

اگر به سن چهل سالگی رسیده اید، احتمال اینکه دچار تصلب شرایین باشید ٥٠٪ است. هر چه قدر سن شما بالاتر رود خطر این بیماری نیز بیشتر می شود. اکثریت افراد ٦٠ سال به بالا دچار عارضه تصلب شرایین هستند، اما نشانه ای قابل تشخیص برای آنها وجود ندارد.
 فرایند گرفتگی عروق معمولا از دهه سوم و چهارم زندگی بطور بارز شروع شده و در 100 سالگی رگ‌ها به طور کامل دچار رسوب گرفتگی شده و به طبع آن اعضای بدن از کار می‌افتند. اما از آنجایی که قلب عضو حساسی در بدن می‌باشد، ظهور علائم گرفتگی در رگ‌های قلب بیشتر از سایر اعضای بدن می‌باشد.  

جلوگیری از تصلب شرایین

تصلب شرایین بیماری است که به سرعت پیشرفت میکند اما قابل پیشگیری است. برای مثال ٩ فاکتور خطر در ٩٠٪ حملات قلبی مشخص شده اند :
١-کشیدن سیگار
٢-کلسترول بالا
٣-فشار خون بالا
٤-دیابت
٥-چاقی اطراف شکم
٦-استرس
٧-نخوردن میوه ها و سبزیجات
٨-مصرف بیش از اندازه الکل
٩-نداشتن برنامه ورزشی منظم

حتماً دقت کرده اید که این فاکتورها در یک چیز مشترک هستند : اینکه شما می توانید از هر کدام از این فاکتورها جلوگیری کنید ! متخصصان معتقدند که با کنترل کردن این فاکتورها، خطر بیماریهای قلبی و عروقی به شدت کاهش می یابد.
تغییر در شیوه زندگی، جلوی پیشرفت بیماری تصلب شرائین را می گیرد و یا  حتی آن را متوقف می کند .

آترواسکلروز - گرفتگی عروق علائم آترواسکلروز در عروق کرونری قلب

این عروق به قلب خون می‌رسانند. اگر این عروق مسدود شوند، شخص علائم زیر را تجربه خواهد کرد:
آنژین ( درد در قفسه سینه ) ، تنگی نفس ، آریتمی (نامنظم شدن ضربان قلب)

علائم آترواسکلروز در سرخرگ‌های کاروتید ( سرخرگ های گردنی )

این سرخرگ‌ها خون مغز را تأمین می‌کنند. علائم انسداد این سرخرگ‌ها مشابه علائم سکته مغزی است:
ضعف ، فلج یا بی‌حسی صورت، دست‌ها یا پاها ، گیجی ، مشکلات تنفسی ، سرگیجه ، سردرد شدید و ناگهانی

علائم آترواسکلروز در عروق محیطی

عروق محیطی ، خون پاها، دست‌ها و لگن را تأمین می‌کنند. علائم انسداد آن‌ها عبارتند از بی‌حسی و درد در پاها و ناحیه لگن

علائم آترواسکلروز در عروق کلیوی

عروق کلیوی خون کلیه‌ها را تأمین می‌کنند. تشکیل پلاک در این عروق می‌تواند باعث بیماری‌های کلیوی مزمن شود. علائمی که با پیشرفت بیماری کلیوی بروز می‌کنند عبارتند ازخستگی ، تغییر در مقدار و تعداد دفعات ادرار ، بی‌اشتهایی ، تهوع ، خارش یا بی‌حسی

علتها و علایم گرفتگی رگ های قلب

قلب سه سرخرگ اصلی دارد. زمانی که هر کدام یا همگی تنگ شوند، آنها دیگر نمیتوانند اکسیژن کافی به سلولهای قلب برسانند. این بیماری مردان و زنان بالای چهل سال را متأثر میسازد، اما پیش از یائسگی در زنان کمتر شایع است.
در تمام رگ‌های بدن رسوب ایجاد می‌شود که به آن آترواسکلروز گفته می‌شود که چیز‌ی مانند پنیر سفت و خشک است و معمولا از دهه سه و چهار عمر شروع می‌شود با لایه فوق العاده نازک در چند صدم میلیمتر شروع به رسوب می‌کند تا اینکه فرد در 100 سالگی رگ‌هایش بسته می‌‌شود و اعضای بدن از کار می‌افتد ولی چون در قلب نمودش بیشتر است بیشتر تظاهر می‌کند
هر چه زندگی طبیعی تر باشد یکسری فاکتورهای تسریع کننده انسداد رگ در بدن وجود نداشته باشد این پروسه دیرتر حاصل می‌شود به همین دلیل یک نفر در 40 سالگی رگ‌هایش بسته می‌شود و فرد دیگر در سن 90 سالگی و فرد دیگر تا 100 سالگی عمر می‌کند و رگ‌های قلب از کار نمی‌افتد.
فاکتورهای تسریع کننده رسوب در رگ‌های قلب عامل سن و دیگری کلسترول بالا، چربی خون بالا است و یکی از علل بسیار مهم ، استرس و نحوه زندگی کردن است اینکه یک فرد در طول 24 ساعت چه مقدار زندگی بدون استرس داشته باشد، چقدر آرامش داشته باشد و افکارش مغشوش نباشد و با مردم دچار چالش نشود؛ هر چه در جوامعآرامش  باشد طول عمر بیشتری خواهد داشت و رسوب در رگ‌ها دیرتر انجام می‌شود.
یکی دیگر از موارد که باعث گرفتگی عروق می‌شود دیابت است و برخی افراد ژن دیابتیک دارند، عامل دیگر استعمال دخانیات است چرا که سیگار و آلودگی هوا و کمبود اکسیژن باعث می‌شود پروسه آتراسکلروز در رگ‌های بدن مانند رگ‌های قلب زودتر بوجود بیاید.
چیزی که برای ما بسیار مهم است نحوه زندگی، تغذیه، فعالیت بدنی و ورزش است چرا که ورزش باعث می‌شود خون در رگ‌ها به سرعت گردش کند و رگ‌ها باز شود که این پروسه رسوب در رگ‌ها را به تاخیر می‌اندازد پس مصرف دخانیات، داشتن استرس، کاهش فعالیت بدنی و ورزش و تغذیه نامناسب باعث ایجاد رسوب در رگ می شود.
این موارد قانون صددرصد نیست چرا که برخی افراد بسیار خوب زندگی می‌کنند ولی به علت زمینه‌های ژنتیک و فامیلی رسوب در رگ‌ها دارند اما برخی بسیار بد زندگی می‌کنند و پنجاه شصت سیگار می‌کشند و در نهایت جان خود را از دست می‌دهند.
برخی پس از سکته به سرعت جان خود را از دست می‌دهند و برخی خیر،  چرا که کیفیت رگ‌های قلب در افراد ، متفاوت است ؛ اگر انسداد رگ تا 80 درصد باشد مریض متوجه نیست ولی درحادثه‌ و عصبانیت این رگ مقداری منقبض می‌شود.
بنابراین بستگی به این دارد که کدام رگ درگیر شود اگر رگی اصلی باشد و به کل قلب خون رسانی کند کافیست 1 دقیقه به قلب خون‌رسانی نکند قلب از کار می افتد و بیمار جان خود را از دست می‌دهد.
اما اگر رسوب شاخه‌هایی کوچک را بگیرد و فرد فقط درد شدید قلبی پیدا می‌کند نیاز به بستری دارند و اقدامات درمانی بر روی آن‌ها انجام می‌شود پس این ماجرا به اصلی و فرعی بودن رگ‌ها مرتبط است .

اسکن عروق قلبراه های تشخیص گرفتگی قلب (گرفتگی رگ قلب) چیست؟

برای تشخیص گرفتگی عروق قلب ، معمولا از تست ورزش استفاده می‌شود. در صورت وجود علائم غیراختصاصی از روش‌های دیگری همچون آنژیوگرافی ( عكس‌برداری‌ از رگ‌ها با اشعه‌ ایكس‌ به‌ كمک‌ تزریق‌ ماده‌ حاجب‌ به درون‌ آن‌ها ) ، سیتی اسکن یا اسکن ایزوتوپ استفاده می‌شود.

گرفتگی عروق قلبعلایم شایع گرفتگی عروق قلب

گرفتگی عروق قلب درمراحل اولیه ، اغلب بدون علامت است.
درمراحل پیشرفته تر گرفتگی عروق:
 ـ  دردهای آنژین صدری ، بصورت احساس سوزش، فشردگی، سنگینی، یا گرفتگی در قفسه سینه که ممکن است به بازوی چپ، گردن، فک، یا کتف گسترش پیدا کند .
در این حالت علایمی در بدن شروع به شکل گیری می کند که از یک حالت بی‌حالی، خستگی، مور مور شدن دست و پاها، ضعف و بی‌حالی در موقع راه رفتن و به تدریج که بیماری شدت پیدا می کند احساس درد، گرفتگی، ‌سوزش سینه که می تواند به دست چپ و فک و گردن سمت چپ کشیده شود و در این حالت راه رفتن مشکل شده و فرد در هنگام راه رفتن دچار تنگی نفس و درد در ناحیه سینه می شود که ممکن است به همراه آن ضعف، بی‌قراری، اضطراب و دلهره ایجاد شود. تمامی این حالت ها به علت گرفتگی که در مجاری عروقی قلبی به وجود آمده است.
•    احساس درد در ناحیه چپ قفسه صدری سینه در فعالیت‌های معمول روزانه
•    احساس نفس تنگی
•    احساس درد در کتف چپ، شانه چپ، دست چپ و سمت چپ گردن

احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه الزاما ناشی از مشکلات قلبی نیست. احساس ناراحتی در سینه در صورتی که مربوط به تنگی عروق قلب باشد با مشخصات زیر همراه خواهد بود:

•    غالبا با احساس فشار در قفسیه سینه و در ناحیه پشت جناق همراه می‌باشد.
•    با شروع به انجام فعالیت درد و احساس ناراحتی افزایش یافته و با استراحت کاهش می‌یابد.
•    با شروع درد ممکن است این درد به بازو، دست چپ و بعضا به فک شما انتشار یابد.

ایسکمی

گرفتگی عضله قلب به علت کاهش خون رسانی به آن  را ایسکمی گویند. این عارضه هنگامی رخ می‌دهد که  تنگ شدن عروق کرونری به حدی برسد که رگ دیگر نتواند خون سرشار از اکسیژن کافی را جهت تامین نیازهای قلب به آن برساند و در نتیجه عضله قلب دچار کمبود شدید اکسیژن بشود. ایسکمی عموماً پی‌آمد نیاز مبرم و شدید قلب به اکسیژن است و غالباً هنگام فعالیت شدید بدنی ، خوردن ، هیجان یا استرس یا کاهش ناگهانی دما و قرار گرفتن در محیط سرد بروز می‌یابد.

چنانچه ایسکمی در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه با استراحت یا مصرف دارو تسکین یابد، بیمار احتمالاً از " بیماری پایدار ( مزمن )عروق کرونری " یا " آنژین پایدار " رنج می‌برد. بیماری عروق کرونری به تدریج آن قدر پیشرفت می‌کند که بیمار حتی در زمان استراحت نیز دچار ایسکمی می‌شود.

نکته:
 در صورتی كه درد شدید در قفسه سینه با علائمی همچون تعریق سرد، تهوع و استفراغ همراه باشد و یا به مدت طولانی ( بیشتر از ۳۰دقیقه ) طول بکشد با توجه به احتمال بروز حمله قلبی حتما سریعا  اورژانس مراجعه نمائید.

عواملی که می‌توانند  گرفتگی  عروق قلب را تشدید کنند .

1علل گرفتگی عروق قلب - عوامل ارثی
یکی از عوامل بروز گرفتگی عروق عامل ژنتیک است. در این صورت این بیماری به صورت ژنتیکی برای فرزندان به ارث گذاشته می شود.  

۲-  سبک و روش زندگی
تحرک نداشتن، مصرف غذاهای چرب و نامناسب، پرخوری کردن، بد خوابی، خوابیدن زیاد، اضافه وزن، استفاده از روغن های صنعتی، مواد طعم دهنده، سیگار و مصرف بیش از حد شیرینی های غیرطبیعی
3-  عوامل روحی و فکری
استرس، ترس، دلهره، نگرانی،‌ تمرکز بیش از حد روی مسایل و افکار منفی زیاد از حد نیز از عوامل مهم و اثرگذار در بروز این بیماری می باشند.

۴-  عوامل محیطی
مانند آلودگی هوا، سمومی که به گیاهان زده می شود، مواد نگه دارنده شیمیایی، شلوغی، سروصدا، آپارتمان نشینی و مشکلات شهرنشینی  مانند :
•    سیگار کشیدن
•    بالا بودن فشارخون
•    سابقه خانوادگی بیماری سرخرگهای قلب، دیابت، فشار خون بالا، یا آترواسکلروز
•    تغذیه نامناسب ، خصوصاً وجود چربی زیاد در رژیم غذایی
•    عدم تحرک  
•    شخصیت تهاجمی یا ناشکیبا
•    اضافه وزن
•    استفاده مداوم از روغن های نباتی مایع و جامد که چربی های مضر در بدن تولید کرده و باعث گرفتگی رگها میشوند.
•    افزایش کلسترول بد یا LDL ( لیپوپروتیئن با چگالی کم  ) و یا کاهش HDL (کلسترول خوب ) ( لیپوپروتئین با چگالی زیاد )  در خون

درمان گرفتگی عروق قلب  در طب نوین:

۱- در موارد سطحی استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون
۲- در موارد با علائم گرفتگی بیشتر، آنژیو و بالن
۳- در مواردی، عمل استنت (فنر) گذاری در رگ قلب
۴- در موارد حاد، عمل قلب باز
 
داروهای مخصوص کلسترول بالا و فشار خون بالا و قند بالا و یا داروهای رقیق کننده خون ،  پیشرفت تصلب شرایین را کاهش می دهد و خطر حملات قلبی و مغزی را نیز پایین می آورد .
 
آنژیوگرافی و استنت گذاری در عروق کرونری قلب :

اتریزاسیون قلبی همراه آنژیوگرافی رایج ترین عمل قلبی برای باز کردن عروق است. با استفاده از یک لوله بسیار باریک که پزشکان از طریق رگ پا و یا بازو به داخل رگ می فرستند، به محل انسداد رگ می رسند. انسداد رگ در مانیتور دستگاه ایکس ری دیده می شود. آنژیوپلاستی  و استنت گذاری نیز باعث باز شدن رگ مسدود شده می شوند. استنت گذاری درد را کاهش می دهد اما از سکته قلبی احتمالی در آینده جلوگیری نمی کند.

عمل بای پس ( Bypass ) :

در این روش جراحان یک رگ سالم ( معمولاً از پا ) را جدا کرده و جایگزین رگ مسدود شده میکنند.
در نهایت این عملهای جراحی عوارض جانبی پیچیده ای دارند. به همین دلیل پزشکان آنها را بر روی بیمارانی انجام می دهند که دردهای شدید دارند. و در نتیجه بهترین شیوه برای دچار نشدن به این عارضه خطرناک پیشگیری از طریق خود مراقبتی می باشد.

نکاتی پیرامون آترواسکلروز ( گرفتگی عروق )
 
در صورت ابتلا به آترواسکلروز پیشرفته در یک بخش از بدن، احتمال وجود درجاتی از این بیماری در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال فردی که در اندام‌های تحتانی خود، گردش خون سرخرگی ضعیف دارد، به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های کرونرقلبی و یا سرخرگ های مغزی نسبت به آنژین یا حمله قلبی و یا  سکته مغزی مستعدتر است.

 آترواسکلروز در همه افراد ار سنین جوانی شروع و در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست. . در برخی جزیی و آهسته و در برخی ها سریع و کشنده که وابسته به عوامل خطر است.

معمولاً تصور می‌شود تنها عامل گرفتگی عروق قلب چربی زیاد خون است که در دیواره داخلی رگ‌ها رسوب‌کرده و باعث انسداد آن‌ها می‌شود؛ اما شمار زیادی از افراد که هیچ‌وقت دارای چربی خون بالا نبوده، از تحرک کافی برخوردار بوده و اصلاً اهل سیگار هم نبوده‌اند، در سنین ۳۵ و ۴۰ سالگی دچار گرفتگی عروق کرونر قلب شده و کارشان به عمل جراحی قلب کشیده شده است. همچنین بالعکس افراد متعددی هستند که چربی‌های زیادی مصرف کرده‌اند، تحرک یا ورزش خاصی هم نداشته‌اند و حتی در سنین بالا هم هرگز دچار گرفتگی عروق نشده‌اند!!!
 
پس عامل یا عوامل ایجاد گرفتگی عروق قلب چیست و چگونه می‌توان از ابتلا به آن پیشگیری نمود؟

در پاسخ گفته می‌شود مسئله قابل‌تأمل نوع چربی‌های مصرف‌شده است، هر نوع چربی باعث گرفتگی عروق نمی‌شود بلکه فقط تکه‌های‌ بافت‌ چربی‌دار، که‌ حاوی‌ لیپوپروتئین‌ کم‌چگال‌ ( همان‌ کلسترول‌ بد ) هستند و به‌ دیواره‌ سرخرگ‌ آسیب‌ می‌رسانند، اغلب‌ در محل‌ اتصال‌ و انشعاب‌ سرخرگ‌ها رسوب‌ می‌کنند و موجب انسداد عروق می‌شوند. تشکیل‌ این‌ رسوبات‌ شاید حتی‌ در اوایل‌ جوانی‌ آغاز شود. با تجمع‌ چربی‌های زائد ‌، انعطاف‌پذیری‌ سرخرگ‌ کم‌ و فضای‌ داخلی‌ آن‌ تنگ‌تر می‌شود. درنتیجه‌ از مقدار عادی جریان‌ خون‌ کاسته می‌شود. از طرفی‌ این‌ رسوبات‌ ممکن‌ است‌ شکاف‌ بردارند یا پاره‌ شوند و روی‌ آن‌ها لخته‌ خونی‌ تشکیل‌ شود که‌ درنتیجه‌، رگ‌ بیشتر مسدود می‌شود.

این چربی‌های زائد که باعث انسداد عروق می‌شوند چطور و چگونه وارد جریان خون می‌شوند؟

پاسخ: چربی‌های زائد آسیب‌رسان معمولاً در ساخت روغن‌های نباتی ( مایع و جامد )   به‌کارگیری می‌شوند بنابراین اشخاصی که به مدت طولانی از این نوع روغن‌ها استفاده می‌کنند، چربی بد خون آن‌ها افزایش‌یافته و درنتیجه دچار گرفتگی عروق قلب می‌شوند.

رژیم غذایی سالم گیاهی ، عامل اصلی بهبود و برگشت گرفتگی عروق
 
استفاده از رژیم غذایی سالم ( حذف سرخ کردنی ها و روغن های سوپرمارکتی ، عدم استفاده از قند و شکر و نوشابه و کیک و شیرینی و کاهش مصرف گوشت و لبنیات ، تاثیر عمده و اصلی را در پیشگیری و درمان گرفتگی عروق دارد .
به گزارش زیر عنایت کنید:

گرفتگی عروق با یکسال رژیم غذایی گیاهی باز می‌شود

اصفهان – خبرگزاری مهر:
دانشیار دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بر اساس تحقیقات انجام گرفته در اصفهان مشخص شد که گرفتگی عروق افرادی که امکان عمل جراحی را ندارند، با یکسال رژیم غذایی گیاهی باز می‌شود.

سید مرتضی صفوی در گفتگو با مهر افزود: بیماران مبتلا به گرفتگی عروق که به دلیل ابتلا به دیابت یا فقر یا هر دلیل دیگری قادر به انجام عمل جراحی باز کردن عروق خود نبودند، تحت این تحقیقات با یکسال مداوم از رژیم غذایی گیاهی، به بهبودی رسیدند.
وی بیان داشت: در مدت یکسال این افراد تنها به مصرف سبزی‌خواری و حذف کامل مواد حیوانی و کلسترول اقدام کردند و عروق گرفته خود را توانستند تنها با رژیم غذایی سالم باز کنند.
دانشیار دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: نحوه تغذیه افراد تاثیر بسزایی در خلق و خو و سیستم فکری دارد به عنوان مثال ضریب هوشی افراد مبتلا به کم‌خونی یا فقر آهن پائین‌تر از افراد سالم است.
وی افزود: در ارتباط با خلق و خو یکسری غذاهایی وجود دارد که شادی‌آور برای افراد است که در هشت گروه غذایی تقسیم بندی شده است.
صفوی ادامه داد: انواع مغزها مثل مغز پسته، بادام ، غذاهای حاوی امگا ۳، مارچوبه، خوردن سیب با پوست ، زرد چوبه و انجیل از این دسته است.

 دانشیار دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بر اساس تحقیقات انجام گرفته در اصفهان مشخص شد که گرفتگی عروق افرادی که امکان عمل جراحی را ندارند، با یکسال رژیم غذایی گیاهی باز می‌شود.

سید مرتضی صفوی  افزود: بیماران مبتلا به گرفتگی عروق که به دلیل ابتلا به دیابت یا فقر یا هر دلیل دیگری قادر به انجام عمل جراحی باز کردن عروق خود نبودند، تحت این تحقیقات با یکسال مداوم از رژیم غذایی گیاهی، به بهبودی رسیدند.

وی بیان داشت: در مدت یکسال این افراد تنها به مصرف سبزی‌خواری و حذف کامل مواد حیوانی و کلسترول اقدام کردند و عروق گرفته خود را توانستند تنها با رژیم غذایی سالم باز کنند.
دانشیار دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: نحوه تغذیه افراد تاثیر بسزایی در خلق و خو و سیستم فکری دارد به عنوان مثال ضریب هوشی افراد مبتلا به کم‌خونی یا فقر آهن پائین‌تر از افراد سالم است.
وی افزود: در ارتباط با خلق و خو یکسری غذاهایی وجود دارد که شادی‌آور برای افراد است که در هشت گروه غذایی تقسیم بندی شده است.
صفوی ادامه داد: انواع مغزها مثل مغز پسته، بادام ، غذاهای حاوی امگا ۳، مارچوبه، خوردن سیب با پوست ، زرد چوبه و انجیل از این دسته است.


مطالب بیشتر در باره گرفتگی های عروق
   شناخت و شرح بیماری ها  
  تغذیه ناسالم و نقش آن در ایجاد بیماری ها


مطالب مرتبط

موضوع : بیماری ها، تغذیه ناسالم ، 
نشانک ها: گرفتگی عروق،
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات