Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

فلور روده - میکروبیم

فلور روده   ( Gut flora ) یا میکروبیاتای  یا میکروبیوم روده ( Microbiota یا Microbiom ) ،  به جمعیت باکتری و میکروارگانیسم هایی گفته می شود که بطور طبیعی در روده انسان و جانوران سکنی دارند و ، بصورت همزیستی مسالمت آمیز زندگی و رشد و تکثیر می کنند و در سلامت انسان یا میزبان نقش دارند.  


فلور روده انسان حاوی انواع مختلفی از
باکتری ها است. بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته‌ای از این باکتریهای مفید  که به باکتریهای پروبیوتیک ( Probiotic ) نیز معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش، مولکولهای پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و سم زداهای مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفید می‌باشد. منبع عذایی ایجاد کننده باکتری‌های پروبیوتیک در روده عبارتند از میوه‌ها ، سبزیجات و مواد تخمیری موجود در لبنیات و ترشی ها .
وقتی که فلور میکروبی روده از لحاظ تعداد و نوع باکتری های مفید ومضر آن تعادل نداشته باشد، ممکن است بر سلامت کلی بدن تاثیر بگذارد. تعادل میکروبی روده ممکن است با قرار گرفتن تحت تاثیر استرس، سن، یائسگی، مصرف دارو ، رژیم غذایی نامطلوب و یا بیماری حاد و مزمن روده‌ای ، دچار اختلال گردد .
درون دسـتـگاه گـوارش هـمـه جانوران ،  فلور روده ای وجـود دارد. جانورانی که کاملا در شرایط بـدون بـاکـتری پرورش می یابند، بیش از جانوران عادی که  فـلور روده  آنـهـا شـکــل گـرفـتـه اســت، آسیب پـذیـرهســتند.  
در ادامه مطلب در باره فلور طبیعی روده و وظایف حیاتی آن در بدن ، بیشتر بخوانید .