Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

ویتامین B12 یا کوبالامین  ( Cobalamin ) یک
ویتامین حساس و مهم برای بدن است. این ویتامین برای تکثیر سلولی ( خون‌سازی ) و عملکرد سیستم عصبی ضروری می‌باشد. این ویتامین بسیار حساس است و در مقابل نور، حرارت و مواد اسیدی و قلیایی تخریب می گردد . باکتری های تولیدکننده B12 در دستگاه گوارش انسان، از دهان و لثه و حلق و تا روده بزرگ ، زندگی می‌کنند. این ویتامین در منابع حیوانی مانند جگر، شیر، پنیر و تخم مرغ وجود دارد و دارای ۴ درصد کبالت است. کمبود آن منجر به بیماری کم‌خونی وخیم و عوارض روحی و عصبی و تخریب سلول های پوششی روده می شود و غالبا تجویز این ویتامین باعث بهبودی  عوارض حاصله اعم از کم خونی ، گوارشی و عصبی می‌گردد.
ویتامین B12 بزرگترین و پیچیده ترین ساختار را در بین ویتامین ها دارد. این ویتامین بصورت طبیعی در محصولات گوشتی یافت می شود و تنها تولید صنعتی آن از طریق سنتز تخمیر باکتریایی انجام می شود.  
در ادامه مطلب اطلاعات کامل تری در باره ویتامین B12 و عوارض کمبود آن می آید .  

ویتامین B12نقش ویتامین B12 در اعمال حیاتی بدن

ویتامین B12 برای رشد و تقسیم سلولی، تولید گلبول های قرمز، سنتز نوکلئوپروتئین ها و میلین ( غلاف پوششی اعصاب ) ضروری است. نقش فیزیولوژیک ویتامین B12 در ارتباط با متیلاسیون است که برای سنتز پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک ضروری است.
ویتامین B12 در تولید و تکثیر سلولهای بدن نقش دارد و نقش آن مانند اسید فولیک   ، شرکت در همانند سازی ژنهای هسته سلول است. اسید فولیک و ویتامین B12 تواما برای عمل بیوسنتز اسید نوکلئیک و انجام هر نوع تقسیم سلولی ضروری هستند. تکثیر سلولی در دستگاه گوارش ، مغز استخوان و بافت عصبی با کمک ویتامین B12 صورت می‌گیرد.

ویتامین B12 در دستگاه گوارش به تولید سلولهای مخاطی دیواره روده کمک می‌کند. اگر ویتامین B12 نباشد پرزهای زبانی از بین رفته و زبان متورم و سرخ‌رنگ می‌شود و اختلالات گوارشی مثل اسهال بروز می‌کند.

 ویتامین B12 در مغز استخوان موجب تولید سلولهای خونی می‌گردد. در صورت کمبود این ویتامین گلبولهای قرمز بزرگتر از حد طبیعی شده، زود از بین می روند و فرد مبتلا به کم خونی مگالوبلاستیک می‌شود.

ویتامین B12 ، تحریک پذیری روده ها را کاهش داده و منجر به افزایش اشتها در کودکان میشود  و موجب می شود بدن در استفاده از پروتئین ها و کربوهیدرات ها  و چربی ها بهتر عمل نماید.

ویتامین B12 در بافت عصبی نقش تولید سلولهای رشته‌های عصبی را عهده‌دار است. کمبود این ویتامین اختلالات عصبی را به همراه دارد که سستی و لرزش بدن است و سوزش در پاها نیز احساس می‌شود.

سنتز ویتامین B12 در چرخه حیاتی موجودات زنده

سنتز ویتامین ب ۱۲  نه توسط گیاهان و نه حیوانات بلکه توسط باکتری‌ها انجام شده سپس در بدن حیوانات ذخیره می‌گردد. در نشخوارکنندگان سنتز ویتامین ب۱۲ توسط باکتری‌های معده ( شکنبه ) صورت گرفته سپس از طریق روده کوچک آنها جذب و در بافت‌هایشان از جمله در کبد ذخیره می‌شود. این ماده سپس با خوردن بافتهای حیوانی به بدن حیوانات دیگر از جمله انسان منتقل می‌گردد.
باکتری‌های تولید کننده ب ۱۲ در دستگاه گوارش انسان نیز از دهان و لثه و حلق گرفته تا روده بزرگ زندگی می‌کنند. روده بزرگ انسان بیشترین مقدار این باکتریها را خود دارد ولی تنها بخش کوچکی از ب۱۲ سنتز شده در روده بزرگ توسط ایلیوم ( انتهای روده باریک ) جذب می‌گردد و بقیه آن همراه مدفوع ، دفع می گردد . بدین ترتیب بدن انسان برای تامین ویتامین B12 مورد نیاز خود محتاج دریافت این ویتامین از منابع غذایی ( حیوانی ) است

چرخه جذب ویتامین B12 در بدن انسان

ویتامین ب۱۲ موجود در غذا در هنگام جویدن غذا ، ابتدا با پروتئینی به نام «هاپتوکورین» Haptocorrin ( فاکتورR یا ترانس کوبالامین یک ) که از غدد بزاقی ترشح می گردد ،  پیوند می‌خورد. «هاپتوکورین» با درست‌کردن یک کمپلکس با این ویتامین از نابود شدن آن توسط اسید معده جلوگیری می‌کند. در هنگام ورود کمپلکس هاپتوکورین و ویتامین B12 به روده باریک ، آنزیمی که از لوزالمعده ترشح شده ،  هاپتوکورین را حل می‌کند و ویتامین B12 را آزاد می‌کند. آنگاه ویتامین B12 با پروتئینی موسوم به " فاکتور داخلی " که بوسیله سلول های جدار معده ساخته شده ، پیوند خورده  و این ترکیب به بخش انتهایی روده باریک ( ایلئوم ) می‌رود و در آنجا وارد سلول‌های جدار روده می‌شود. در داخل سلول‌ها، ویتامین ب۱۲ از فاکتور داخلی جدا شده و به پروتئین دیگری بنام ( ترانس کوبالامین دو ) متصل می گردد و به همین ترتیب به کبد منتقل می‌شود.
این ویتامین در کبد ذخیره شده و میزان ذخیره آن  در کبد بین ۳-۲ میلی‌گرم می‌باشد و چون میزان نیاز روزانه بدن به ویتامین B12 حداکثر 3 میکروگرم می باشد در صورت نرسیدن این ویتامین به بدن یکی چند سال طول می‌کشد تا عوارض کمبود آن ظاهر گردد .
به غیر از این سیستم که سیستم جذب فعال ویتامین B12 نامیده می‌شود یک سیستم جذب ثانوی وجود دارد که به نام غیر فعال یا بی واسطه نامید می‌شود. زیرا به فاکتور داخلی ترشح شده از معده نیاز نداشته و اگر چه کارایی آن یک‌هزارم کارآیی سیستم فعال می‌باشد بازهم در جذب و تأمین ویتامین ب۱۲ بدن نقش دارد.
و بالاخره باید متذکر شد که قسمت اعظم  ویتامین B12  مورد نیاز بدن پس از آزاد شدن از کبد همراه صفرا به روده کوچک رفته و در قسمت انتهایی روده کوچک بازیافت و دوباره جذب بدن می‌گردد. این سیستم که enterohepatic arculation نام دارد یک پروسه بازیافت و استفاده دوباره مواد مختلف ترشح شده در صفرا از جمله ویتامین ب۱۲ می‌باشد.

عوامل کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 به علت اختلال در تولید پروتئین " فاکتور داخلی " :
بیماری‌های مختلف معدی مانند گاستریت‌های مزمن ( التهاب مزمن معده ) و آتروفیک ( کم‌خونی پرنیشیوز )، اعمال جراحی برداشتن کامل یا بخشی از معده، باعث عدم ترشح فاکتور داخلی شده و کمبود جذب ویتامین B12 را  به دنبال خواهد داشت .
کمبود ویتامین B12 به علت مشکلات جذب در روده ها :
تخریب و اختلال عملکرد سلول های مخاطی روده می تواند منجر به اختلال در جذب تمام مواد مغذی و از جمله ویتامین B12 گردد. این وضعیت در انواع بیماری های التهابی روده ( مانند سندرم روده تحریک پذیر  ) ایجاد می گردد که می تواند منجر به کاهش تدریجی ذخایر ویتامین B12 و شروع علائم کمبود این ویتامین گردد . به همین علل کمبود ویتامین B12 در افراد بالای ۵۰ سال معمول تر است، علاوه بر آنکه اسیدیته معده که برای مکانیزم جذب ویتامین B12 لازم است در بزرگسالی کاهش می یابد.
کسانی که با مشکلات روده مانند کولیت، بیماری کرون، بیماری التهابی روده و سندرم روده چکه کن ( نشتی جدار روده )  درگیر هستند خطر کمبود ویتامین B12 در آن ها بیشتر است. افراد مبتلا به بیماری سلیاک هم بر اثر اختلالات روده ای ، در جذب ویتامین B12 مشکل دارند.
مصرف طولانی مدت قرص‌های ضد‌بارداری ( داروهای حاوی استروژن ) موجب اختلال در جذب ویتامین  B12 شده و  فرد را مستعد کمبود این ویتامین می‌کند.
انواع  نوشیدنی‌های الکلی و غیر الکلی به علت کاهش اسیدیته نرمال معده ، جذب ویتامین B12 را مختل کرده و ریسک کمبود ویتامین B12 را افزایش می‌دهد.
باکتری اچ پیلوری به سلول های معده که تولید پروتئین «فاکتور داخلی» را بر عهده دارند، آسیب می زند. بدن بدون این پروتئین توانایی چندانی در جذب ویتامین B12 نخواهیم داشت .
اگر زیاد قهوه می نوشید، ۱۵ درصد ویتامین B12 کمتری نسبت به بقیه خواهید داشت . س

گروه های آسیب پذیر نسبت به کمبود ویتامین B12

    – افراد ۶۰ ساله یا مسن‌تر که از اسید معده کافی برخوردار نیستند.
    – بیمارانی که در آنها بیماری های خود ایمنی مانند سلیاک یا بیماری کرون تشخیص داده شده است.
    – گیاهخوارانی که محصولاتی با منشا حیوانی مصرف نمی کنند.
    – بیمارانی دیابتی  که داروی متفورمین مصرف می کنند. این دارو روی جذب ویتامین B12 تاثیرگذار است.
     - افرادی که HIV مثبت هستند ( مبتلایان به ایدز )

عوارض کمبود ویتامین B12عوارض کمبود ویتامین B12

ویتامین ب۱۲ در کبد ذخیره می‌شود که تا یکی چند سال می تواند نیاز بدن به این ویتامین را تامین کند و اگر فرد به مدت یک سال نیز از این ویتامین استفاده نکند  علائم کمبود محسوسی در بدنش ایجاد نمی‌شود.
کمبود ویتامین ب۱۲ می‌تواند موجب کم‌خونی، احساس ضعف، افسردگی ، زخم دهان و زبان، اختلالات روحی، کاهش حافظه، کاهش وزن و اختلال درتعادل ( آتاکسی )  شود.

ویتامین B12 از عوامل اصلی فعالیت مغز استخوان از نظر تولید گلبول های قرمز و گلبول سفید و پلاکت ها است . بنابر این کمبود مزمن و طولانی مدت ویتامین B12 منجر به کم خونی های شدید و افت شدید پلاکت های خون می گردد که  به نوبه خود منجر به خونریزی های مویرگ های پوستی و ایجاد خود بخود نقاط  خون مردگی در زیر پوست ( اکیموز ) می گردد که گاه از اولین علائمی است که شخص را متوجه بیماری و علت آن می کند

تخلیه شدن ذخایر بدن از ویتامین B12 باعث آسیب رسیدن به عصب‌ها می‌شود. سوزن سوزن شدن دست‌ها و پاها، لرزش در حرکات بدن و راه رفتن نامتعادل، عواقب کمبود طولانی‌مدت ویتامین ب۱۲ هستند.
وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اهمیت زیادی دارد و ممکن است عدم وجود این ماده در بدن آن‌ها موجب عدم جذب مواد مغذی دیگر شود.

رنگ‌پریدگی، زبان قرمز، ملتهب و دردناک و آفت‌های دهانی و زخم  مزمن روی لب از علائم  کمبود ب۱۲ هستند. حدود نیمی از افرادی که دچار کمبود شدید ویتامین B12 هستند ، جوانه‌های چشایی خود را از دست می‌دهند و دچار زبری بروی زبانشان، به‌خصوص در اطراف لبه‌های زبان می گردند.

از دیگرعلائم کمبود ویتامین B12 ،  خستگی، تپش قلب و آشفتگی روانی است . احساس منگی وگیجی یکی دیگر از علام کمبود B12 است.
دربرخی بیماران مسن ، علائم کمبود ویتامین B12  با  علایم آلزایمر مشابهت دارد .

در مواردی کمبود B12 می تواند به عصب باصره آسیب برساند یا روی عروق خونی در شبکیه چشم تاثیر بگذارد، در نتیجه تاری دید، دو بینی، حساسیت به نور، و حتی از دست دادن بینایی اتفاق می افتد. در افراد 50 ساله و بیش تر، مصرف کافی ویتامین B12 برای حفظ بینایی خوب و در برابر دژنراسیون ماکولا محافظت می کند.

کمبود ویتامین ب 12 در کل عملکرد بدن تأثیر می‌گذارد و انتقال اکسیژن را با کندی مواجه می‌کند همچنین می‌تواند موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن  شود. کمبود آن به ویژه در سیستم عصبی و خون‌سازی مؤثر است. این ویتامین در چرخهٔ رشد سلولی نقش متفاوتی دارد و می‌تواند سطح انرژی بدن را کاهش داده و همچنین در تقسیم سلولی و روند رشد تأثیرمنفی داشته باشد .

با توجه به تحقیقی در اکتبر ۲۰۰۴ ، میزان پایین ویتامین B12 در بدن  ممکن است منجر به کاهش تراکم مواد معدنی استخوان و ایجاد پوکی استخوان گردد . بنابراین ممکن است مصرف کافی ویتامین B12 به پیشگیری از پوکی استخوان کمک کند.

اگر به طور مداوم احساس اضطراب دارید و زیاد گریه می کنید، ممکن است با کمبود ویتامین B12 مواجه شده باشید. این ویتامین در تولید هورمون های مربوط به شادی در مغز یعنی سروتونین و دوپامین مرتبط است.

کمبود ویتامین B12 در کودکان جدی است و می تواند با علائمی نظیر کم خونی، مشکلات حرکتی، مشکل رسیدن به نقاط عطف رشد و اختلال رشد همراه باشد که ممکن است منجر به مرگ شود. اگر کودکی تغذیه بدون غذاهای حیوانی داشته باشد یا اگر شیر مادری که گیاه خوار است را بخورد یا بعد از دوران نوزادی همچنان فقط شیر مادرش را بخورد ، ممکن است به عوارض کمبود ویتامین  B12 دچار شود .  مصرف مکمل های B12 توسط مادران در دوران بارداری  می تواند از پیش آمدن این مشکل برای نوزادان جلوگیری کند.
کمبود ویتامین ب ۱۲ می‌تواند باعث افزایش سطح هموسیستین  در خون گردد  بالا بودن مقدار این اسید آمینه در خون در حضور عوامل زمینه ای دیگر، افراد را مستعد بیماری‌های عروقی و انسداد رگ‌ها می‌کند.


کمبود ویتامین ب۱۲ اگر سال‌ها باقی بماند ، باعث آسیب‌های عصبی برگشت‌ناپذیر، مانند از دست دادن حافظه، فقدان آگاهی و ناتوانی در تمرکز خواهد شد. از دیگر عوارض جانبی می‌توان به آسیب‌های عصبی، بی‌خوابی، اختلال نعوذ و حتی اختلالات روده و مثانه اشاره کرد.

عوارض کمبود ویتامین B12

منابع ویتامین B12


این ویتامین توسط باکتریهای موجود در دستگاه گوارشی نشخوارکنندگان و همچنین توسط باکتریهای روده ای انسان سنتز میشود که تنها قسمتی از آن قابل جذب است.
ویتامین B12 یا Cobalamin  در طیف مختلفی از خوراکی های حیوانی از جمله ماهی، گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی و بعضی از محصولات تخمیری یافت می شود ولی منابع  غذای گیاهی عمدتا فاقد این ویتامین می باشند . نمونه هایی از منابع گیاهی محدود دارای ویتامین B12  عبارتند از مخمرهای تغذیه ای، شیر نارگیل تقویت شده، نوشیدنی های سویا و  تمپه ( یکی از فرآورده های سویا ) . همچنین اسپیرولینا که یک جلبک دریایی است ، دارای ویتامین B12 است . به همین علت قرص هایی از اسپیرولینای خشک شده تهیه گردیده که گیاه خواران به عنوان مکمل از آن استفاده می کنند . 
ویتامین ب۱۲ معمولا به همراه سایر ویتامین های گروه B در محلول ها و مکمل های ویتامین B12 استفاده می شود.
رژیم گیاه خواریدر بعضی کشورها ، محصولات غذایی و از جمله غلات با ویتامین B12 غنی می گردند تا مشکل کمبود عمومی این ویتامین در سطح جامعه بهبود یابد .
نیاز روزانه انسان متوسط به ویتامین B12 حدود 3 میکروگرم است. میزان این ویتامین در کبد نشخوارکنندگان به 40 میکروگرم درصد گرم برآورد شده است. ویتامین B12 در گوشت ، شیر ،‌پنیر و تخم مرغ وجود دارد. مواد غذایی گیاهی عاری یا فقیر از این ویتامین هستند.
البته معمولا در پروسه پخت مواد غذایی 70 درصد از ویتامین از دست می رود ؛ به کار گیری روش مناسب پخت بسیار مهم است ، برای پخت هرگز نباید از جوش شیرین استفاده کرد .
احتمالا مصرف بیش از حد دیگر مکمل های ویتامینی  ( ویتامین C و دیگرویتامین های گروه  B ) ،  می تواند موجب کاهش جذب ویتامین B12 در بدن شود .
ویتامین B12 از طریق روده ها جذب شده  و مدتی طولانی درکبد انسان ذخیره می گردد  و دفع آن از بدن به کندی صورت می گیرد . اگر ویتامین B12 دریافت نکنیم ظرف حدود یکسال ذخیره موجود در کبد تمام شده و تولید و تکثیرسلولی در اندامهای یاد شده دچار اختلال می‌شود.

مکمل های ویتامین b12موارد تجویز مکمل های ویتامین B12 

ویتامین B12 برای کمک به درمان  بیماری های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. این ویتامین به درمان بیماری های و مشکلاتی همچون انواعی از کم خونی های شدید ، خستگی، آلزایمر، بیماری های قلبی، سرطان سینه، کلسترول بالای خون و بیماری سلول داسی شکل کمک می کند.  .
مصرف ویتامین B12 همراه با فولیک اسید و ویتامین B6  ، عوارض بینایی ناشی از دژنراسیون ماکولا وابسته به سن ( AMD ) را کاهش می دهد.
وِگان‌ها ( خام گیاه خواران ) که هیچ نوع محصول حیوانی اعم از تخم‌مرغ و لبنیات و عسل نمی‌خورند، در صورتی که بخواهند این رژیم غذایی را در دراز مدت دنبال کنند  باید  از قرص‌های مکمل ویتامین ب۱۲ یا غذاهایی را که با این ویتامین غنی شده‌اند، مصرف کنند.
تقریبا یک نفر از هر ۳۱ فردِ بالای ۵۰ سال با کمبود این ویتامین مواجه است بنابراین تجویز مکمل های B12 در سنین بالا موجب پیشگیری از عوارض ناشی از کمبود این ویتامین خواهد بود . در حقیقت، خیلی از افراد مسن، قابلیت جذب ویتامین B12 از منابع غذایی را از دست می‌دهند و باید  از مکمل‌های دارویی استفاده کنند و اگر باز هم مشکل کمبود این ویتامین در آنها حل نشود، باید از طریق تزریق وریدی این ویتامین را دریافت کنند.
گیاه خواران می توانند از مکمل B12 استفاده کنند تا دچار کمبود این ویتامین نشوند. این مکمل بویژه در دوران بارداری و شیر دهی بسیار اهمیت دارد. بعضی از انواع شیر سویا و سرلاک صبحانه غنی شده از این ویتامین  هستند.
زنان گیاه خوار باردار، نیازمند دقت بیشتری در مصرف مکمل ها هستند و لازم است، از مواد غذای غنی شده استفاده کنند تا این ویتامین از طریق جفت و شیر دهی به بچه انتقال داده شود. نوزادانی که دچار کمبود این ویتامین هستند، ممکن است دچار مشکلات عصبی دائمی و شدیدی شوند.

ادعاهای دیگر در مورد اثرات ویتامین B12
 در سطح جامعه ، مکمل ویتامین B12 به عنوان ویتامین «انرژی» شناخته می شود  و تزریق ویتامین B12 در میان افراد سالم ( بدون کمبود این ویتامین ) محبوب شده است.
 برخی این ویتامین را به عنوان داروی معجزه آسای کاهش وزن نیز در نظر می گیرند و از این رو، در کلینیک های کاهش وزن و اسپاها از محبوبیت قابل توجهی برخوردار شده است طرفداران این رویکرد ادعا می کنند که تزریق منظم می تواند سطح انرژی را افزایش و کمک به کاهش وزن و خلق و خوی نماید.
با این حال، هیچ شواهد برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

متیل کوبالامین ( ویتامین B12 )موارد مصرف مکمل های ویتامین B12

کمبود ویتامین  B12 به دلیل سندرم سوء جذب و آنمی بدخیم، آسیب دستگاه گوارش بدلیل جراحی یا عدم فعالیت، عفونت با کرم نواری ماهی، بدخیمی پانکراس و روده، انتروپاتی ( التهاب روده باریک ) ناشی از گلوتن ، رشد بیش از حد باکتری ها درروده کوچک و گاستروکتومی ( برداشتن معده ) کلی یا جزئی دیده می شود و معمولاً این کمبود همراه با کمبود اسید فولیک است.
همچنین در موارد حاملگی، تیروتوکسیکوز ( التهاب تیروئید ) ، آنمی همولیتیک، خونریزی، بدخیمی ها و بیماری های کبدی و کلیوی نیاز بدن به ویتامین B12  افزایش می یابد.

روش استفاده از مکمل های ویتامین B12

ویتامین B12 تزریقی مستقیما توسط جریان خون جذب می شود، بنابراین برای افرادی نظیر سالخوردگانی که دچار مشکلات گوارشی در جذب ویتامین خوراکی هستند، تجویز ویتامین B12 تزریقی انتخابی بسیار بهتر از مکمل خوراکی B12 است.
 بهترین راه جذب ویتامین B12، مصرف آن به صورت زیرزبانی یا تزریقی است. از آنجا که بسیاری از افراد مصرف تزریقی آن را نمی پسندند، ساده ترین راه مصرف زیر زبانی آن است.  در اینجا مصرف زیر زبانی ، به معنای استفاده از قطره یا قرص های مکیدنی است که در دهان آب می شود. این راه برای افرادی که نمی توانند این ویتامین را به خوبی در معده ی خود جذب کنند، روش موثری است .
در بیماران مبتلا به کم خونی مگالوبلاستیک ( آنمی پرنیشیوز ) ،  تجویز این ویتامین از طریق دهان موثر واقع نگردیده و می‌بایست ویتامین B12 را به صورت تزریق تجویز نمود. در شیره معده شخص سالم عاملی به نام " فاکتور داخلی " ( Intrinsic Factor  ) وجود دارد که سبب جذب ویتامین می‌گردد و این عامل در شیره مبتلایان به این نوع کم خونی مشاهده نمی‌شود. وجود اسید هیدروکلریک شیره معده نیز برای انجام عمل جذب ویتامین ضروری است.
جذب  مکمل های خوراکی ویتامین B12 بستگی به حضور فاکتور داخلی و یون کلسیم دارد. به طور کلی، جذب ویتامین  B12 خوراکی  در موارد سوء جذب و آنمی ( کم خونی )  بدخیم به اندازه کافی انجام نمی گیرد مگر اینکه فاکتور داخلی همراه آن مصرف گردد. پس از یك ساعت به حداکثر غلظت پلاسمایی می رسد.

فرم تزریقی ویتامین B12 به دو صورت سیانوکوبالامین و هیدروکسی کوبالامین وجود دارد .
سیانوکوبالامین از محل تزریق عضلانی و زیر پوستی به سرعت جذب می شود و نیمه عمر آن در خون 6 روز بوده اما نیمه عمر آن در کبد 400 روز است. پس از جذب به طور عمده در کبد ذخیره می شود و به آرامی در اختیار سایر بافت ها قرار می گیرد. 48 ساعت پس از تزریق عضلانی، 50 تا 98 درصد از دوز مصرفی در ادراریافت می شود. پس از مصرف وریدی دفع سریعتر می شود.
هیدروکسوکوبالامین کاملاً شبیه سیانوکوبالامین است اما به مقدار بیشتری به پروتئین های پلاسما متصل می گردد و نیمه عمر طولانی تری دارد.
مکملهای ویتامین B12 به اشکال گوناگون عرضه می‌شوند. هرچند میزان جذب ترکیبات سیانوکوبالامین مورد سوال بوده بهتر است از فرمهای متیل کوبالامین و هیدروکسی کوبالامین استفاده کرد    ، مانند قطره یا قرص زیرزبانی متیل  کوبالامین

آمپول ویتامین B12مقدار و نحوه تجویز ویتامین B12 به صورت تزریقی
در کمبود ویتامین B12  ناشی از هر علتی بجز سوء جذب ناشی از آنمی بدخیم و سایر بیماری های گوارشی:
بالغین:
دوز روزانه: 30 تا 100 میکروگرم، تزریق عضلانی ( بسته به شدت کمبود به مدت 5 تا 10 روز )
دوز نگهدارنده: 100 تا 200 میكروگرم ماهیانه، تزریق عضلانی
كودكان:
دوز روزانه: 1 تا 30 میكروگرم، تزریق عضلانی ( بسته به شدت كمبود به مدت 5 تا 10 روز )
دوز نگهدارنده: 60 میكروگرم ماهیانه، تزریق عضلانی

درآنمی بدخیم یا سوء جذب ویتامین B12 :
بالغین: در شروع، روزانه 100 تا 1000 میکروگرم به مدت دو هفته، تزریق عضلانی، سپس 100 تا  1000 میکروگرم ماهیانه، تزریق عضلانی تمام طول عمر ( درصورتی که عوارض عصبی وجود داشته باشد، به دنبال درمان اولیه باید قبل از شروع رژیم ماهیانه، 100 تا 1000 میکروگرم هر دو هفته یک بار تجویز شود.)

مصرف در بارداری و شیردهی:
ویتامین B12  در شیر مادر ترشح می شود. غلظت آن در شیر تقریباً برابر با غلظت خونی مادر
می باشد. مقدار ویتامین B12  توصیه شده در دوران شیردهی روزانه 6/2 میکروگرم می باشد.

عوارض جانبی مصرف مکمل های ویتامین B12 

مصرف این ویتامین در مقادیر عادی اغلب بی خطر و بدون عوارض قابل توجهی  است ، ولی مانند هر داروی دیگری امکان ایجاد واکنش های حساسیتی ضعیف یا شدید در مورد مصرف ویتامین B12 وجود دارد .  
مصرف مقادیر بالای این ویتامین می تواند باعث جوش صورت شود.
برخلاف ویتامین‌هایی که محلول در چربی هستند و ممکن است در بدن‌ انباشته شده و عوارض جانبی داشته باشند، ب۱۲ به این دلیل که محلول در آب است فقط به اندازه‌ی نیاز بدن جذب می‌شود و مقادیر اضافه‌ی آن به همراه ادرار دفع می‌شود. این برای کسانی که می‌خواهند ذخایر بدن‌شان را از این ویتامین پر کنند ولی نگران مصرف زیاد آن هستند، خبر خوبی است. اما دقت کنید که اگر در یک وعده مقدار زیادی ویتامین ب۱۲ مصرف کنید ، ممکن است مبتلا به اسهال و خارش شوید .
ورم زانو و یا پا عارضه احتمالی  استفاده از ویتامین B12 تزریقی است که نیاز به بررسی پزشکی دارد . در موارد خیلی معدود حساسیت هایی مانند شوک آنافیلاکسی در تزریق ویتامین B12 بوجود می اید .

تشخیص کمبود ویتامین B12

تنها راه تشخیص کمبود ویتامین B12 ، آزمایش خون است
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، میزان کمتر از ۲۰۰ پیکوگرم ویتامین B12 در هر میلیمتر خون را به عنوان کمبود ویتامین‌ ب۱۲ اعلام کرده است.  آزمایش‌های خون معمولا دقیق هستند، اما بعضی از سرطان‌ها، استفاده از قرص‌های ضدبارداری، کمبود اسید فولیک و بارداری ممکن است به اشتباه نتیجه‌ی آزمایش را مثبت نشان دهند. همچنین در افرادی که بیماری‌های مربوط به کبد دارند، کلیه‌های‌شان به خوبی کار نمی‌کنند یا اختلالات خاصی در سلول‌های خونی‌شان دارند، ممکن است نتیجه‌ی این آزمایش به اشتباه منفی نشان داده شود.
تشخیص کمبود ویتامین ب۱۲ مستقیما توسط اندازه‌گیری میزان آن در خون صورت می‌گیرد. ویتامین ب۱۲ در متابولیسم بسیاری مواد و عملکرد بسیار از پروسه‌های حیاتی نقش دارد. کمبود این ویتامین باعث بالا رفتن موادی مانند اسید متیل مالونیک (methyl malonic Acid) و اسید آمینه هوموسیستئین می‌گردد. بالا بودن این دو ماده در خون می‌تواند نشانه ابتدایی کمبود ویتامین در مراحل ابتدایی آن باشد.
مطالب بیشتر در باره ویتامین ها
  مطالب بیشتر در باره مکمل های غذایی
  در درون بدن چه می گذرد ؟موضوع : در درون بدن چه می گذرد، 
نشانک ها: ویتامین ها، مکمل ها،
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،
جمعه 4 بهمن 1398 08:07 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I've really enjoyed browsing your blog posts.
After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!
سه شنبه 24 دی 1398 10:51 ق.ظ
It's amazing to pay a quick visit this web site and reading
the views of all friends on the topic of this piece
of writing, while I am also eager of getting knowledge.
چهارشنبه 11 دی 1398 04:38 ق.ظ
Howdy! I could have sworn I've visited this website before but after going through many of the posts I realized it's new to me.
Regardless, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking it
and checking back frequently!
دوشنبه 25 آذر 1398 11:29 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance
my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!
دوشنبه 25 آذر 1398 08:41 ق.ظ
I'm not certain where you're getting your info, however great topic.

I must spend a while finding out much more or working out more.
Thank you for magnificent information I was in search of this information for my mission.
جمعه 22 آذر 1398 06:03 ق.ظ
Everything is very open with a clear description of the challenges.
It was really informative. Your website is useful.

Thanks for sharing!
دوشنبه 18 آذر 1398 03:45 ب.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you!
However, how could we communicate?
دوشنبه 11 آذر 1398 07:15 ق.ظ
Having read this I thought it was rather enlightening.
I appreciate you spending some time and effort to put this article together.
I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving
comments. But so what, it was still worthwhile!
شنبه 2 آذر 1398 12:47 ب.ظ
Howdy this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.

Any help would be greatly appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو