Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

بیماری های خود ایمنی

بیماری های خودایمنی یا اتو ایمیون ( Autoimmune disease ) به دسته‌ای از اختلالات
سیستم ایمنی بدن  گفته می شود که در آن برخی از سلول‌ها و مولکول‌های درون بدن، بیگانه تلقی شده و به اشتباه مورد حملهٔ دستگاه ایمنی بدن قرار می‌گیرند. به این ترتیب علیه سلول‌های خودی پاسخ ایمنی ایجاد می‌شود و دستگاه ایمنی به مبارزه با آن‌ها می‌پردازد. این واکنش ممکن است در اثر تولید نابه‌جا و نامتناسب پادتن‌هایی ( اتو آنتی بادی ) باشد که علیه پروتئین های سلول‌های بدن بوجود می‌آیند.
در ادامه مطلب ، اطلاعات بیشتری در باره بیماریهای اتو ایمیون  می آید .
در شرایط طبیعی، دستگاه ایمنی بدن به علت مکانیسمی به نام تحمل ( Tolerance ) ، نسبت به پروتئین و مواد بدن ( آنتی ژن های خودی ) عکس‌العمل نشان نمی ‌دهد. عواملی مانند دور نگه داشتن آنتی ژن های خودی از دسترس سلول های دستگاه ایمنی، تنظیم فعالیت لنفوسیت ها توسط سلول های  مهار کننده T و حذف سلول های T حساس به آنتی ژن های خودی ،  در تداوم پدیده تحمل در دستگاه ایمنی دخالت دارند. تغییر در هر یک از عوامل فوق و یا تغییر در آنتی ژن های خودی ( مثلا در پیوند اعضا ) ، سبب تولید آنتی بادی هایی بر علیه آنتی ژن های خودی می‌ گردد که اختلالات حاصله را بیماری های خود ایمنی و در مواقعی پاسخ خود ایمنی می ‌نامند که بسیار متعدد هستند و در اعضای مختلف بدن، مشاهده می‌ گردند.

بیماری های خود ایمنی ، اغلب ، بیماری های  مزمنی هستند که مادام‌العمر با فرد باقی‌مانده و از نظر پزشکی مدرن قابلیت درمان صد در صد ندارند. در مواردی مانند تب روماتیسمی ، بیماری خود ایمنی به صورت حاد بروز می کند، به این معنی که به عنوان مثال اگر کودکی به گلو درد استرپتوکوکی مبتلا شود و سریع درمان نشود، این احتمال وجود دارد که ماهیچه‌های قلبی توسط سیستم ایمنی مورد حمله قرار گیرد و فرد دچار تب روماتیسمی شود.
بیماری‌های خودایمنی زنان را بیشتر از مردان گرفتار می‌کنند و در برخی از خانواده‌ها شایع‌تر هستند (  دارای زمینه ارثی هستند ). علائم این بیماری‌ها رفت و برگشت دارد، ممکن است بیمار مدتی هیچ علامتی نداشته باشد و بعد حمله شدید و ناگهانی بیماری رخ دهد که به آن شعله‌ورشدن بیماری می‌گویند.

علل بیماری های خود ایمنی

علل بروز این اختلال در دستگاه ایمنی بدن هنوز مشخص نیست. عوامل شروع کننده بیماری های خود ایمنی ممکن است در پاسخ به عوامل باکتریایی و یا ویروس ها ، داروها ، محرک های شیمیایی یا محرک های محیطی باشد . مطالعات اخیر نشان داده که وقتی برخی از سلول های دفاعی بدن در دوران زندگی با مهاجمان خارجی برخورد نکنند و به اصطلاح فرد در محیط سالم و استریل از نظر مهاجمان خارجی مثل میکروب ها و انگل ها به سر ببرد، این سلول های ایمنی  فعال می شوند و به خود بدن صدمه می زنند.

علائم  بیماری های خود ایمنی

از آنجا که انواع زیادی از بیماری های خود ایمنی وجود دارد، علائم نیز متفاوتند. با این حال، علائم رایج و عمومی این بیماری ها ، خستگی و ضعف عمومی و کم خونی ، سرگیجه  و دردهای اسکلتی و عضلانی می باشد. . نشانه کلاسیک خیلی از بیماری های خودایمنی وجود التهاب است که می تواند به صورت قرمزی، گرما، درد و تورم نمایان شود.
كم‌خونی از علائم بسیار شایع در تمامی بیماری‌های خودایمنی است كه علل مختلفی دارد:
- وجود آنتی‌بادی علیه سلول‌های خونی
- اختلالات تغذیه‌ای و كاهش اشتها به دلیل التهاب سیستمیك بیماری
- التهاب دستگاه گوارش كه منجر به عدم جذب مواد لازم جهت خون‌سازی می‌شود

 بیماری های اتو ایمیون کدام قسمت های  بدن را درگیر می‌كنند؟

auto immun 15.jpegبیماری‌های خودایمنی به بیماری‌های «كلاژن» و «اسكولار» یا بیماری‌های بافت همبند و عروقی معروف هستند. هر عضو بدن كه بافت همبند و عروق داشته باشد، از ابتلا مصون نخواهد بود و این وضعیت شامل همه اعضای بدن خواهد شد.
- پوست از ارگان‌های بسیار شایع درگیر این بیماری‌هاست. انواع ضایعات پوستی در بیماری‌های مختلف دیده می‌شوند.
- مفاصل از بافت‌های همبند بدن به‌شمار می‌آیند و بیش از صد مفصل در بدن وجود دارد كه می‌تواند دچار التهاب شود.
- باتوجه به نوع بیماری ممكن است سرخرگ‌ها یا سیاهرگ‌ها و همچنین عروق بزرگ مانند آئورت، عروق متوسط مانند عروق كلیه و عروق كوچك گرفتار شوند.
- كلیه و بیضه‌ها و ریه‌ها، مغز و دستگاه گوارش ارگان‌های پر عروق هستند كه شانس ابتلای آنها در بیماری‌های اتو ایمیون زیاد است.
 
درمان بیماری های خود ایمنی

در حال حاضر، درمان بیماری های خود ایمنی بطور عمده  بر تسکین علائم تمرکز دارند چون هنوز علت اصلی مشخص نشده و از نظرطب نوین هیچ درمان قطعی برای آن ها وجود ندارد.
درمان علامتی بیماری های خود ایمنی بر اساس نوع اختلال ایجاد شده متفاوت است. برای مثال دیابت نوع 1 با درمان انسولین سر و کار دارد. بیماری ادیسون ( کمبود ترشح هورمون های غده فوق کلیوی ) نیازمند درمان جایگزینی هورمون  است. بیماری سلیاک با خودداری از مصرف غذاهای حاوی گلوتن مدیریت می‎شود. ارتریت روماتوئید با درمان فیزیکی و استفاده از داروهای ضد التهابی سرکوب ایمنی مدیریت می‎شود.
علاوه بر داروهای ضد التهاب مانند کورتون و داروهای سرکوب کننده ایمنی که بطور معمول در طب نوین برای کنترل نسبی  بیماری‌های اتو ایمیون تجویز می شود، درمان های کمکی و علامتی مانند انتقال خون نیز بر حسب مورد در بعضی از بیماری های خود ایمنی مانند آنمی آپلاستیک انجام می شود .
همچنین بهبود عوامل زمینه ای مانند کاهش استرس هم به بهبودی علائم بیماری های اتو ایمیون کمک می‌کند. مراقبه و خودهیپنوتیسم نیز به برخی افراد کمک می‌کند. افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی باید عادات سالمی مانند انجام مداوم ورزش ، خوردن رژیم غذایی مناسب ، دریافت مکمل ها و ویتامین ها  و داشتن خواب کافی را برگزینند. مصرف روزانهٔ میوه و سبزیجات تازه و مولتی ویتامین برای مهار پاسخ ایمنی مفید است.
راهبردهای طبیعی از جمله کاهش مصرف مواد غذایی التهاب آفرین ( غذاهای سرشار از قند و چربی اشباع ) ، کاهش استرس، کاهش بار سموم، و بهبود دستگاه گوارش نیز شاهد افزایش محبوبیت خود در کمک به درمان بیماری های خود ایمنی هستند.
از دیگراقداماتی که در درمان بیماری‌های اتو ایمیون انجام می‌شود، پیوند مغز استخوان و استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان است. علت استفاده از سلول های بنیادی این است که از یک طرف سلول‌های بنیادی مغز استخوان خودشان موادی ترشح می‌کنند که سیستم ایمنی را مهار می‌کند و از طرف دیگر اگر بتوان آن ها را به سلول‌هایی که توسط بیماری خودایمن تخریب شده‌اند، تمایز داد ، می‌توان آن‌ها را جایگزین بافت آسیب‌دیده کرد .

بیماری های اتوایمیون
انواع و نمونه هایی از بیماری های خود ایمنی ( اتو ایمیون )

بیماری‌های خودایمنی می‌توانند اندام‌ها و بافت‌هایی از جمله گلبول‌های سرخ خون، عروق خونی، غده تیروئید ، لوزالمعده ، عضلات، مفاصل و پوست را درگیر کنند.
 
از جمله بیماری‌های خودایمنی می‌توان اسکلروز چندگانه یا MS ( تخریب پوشش میلینی اطراف سلول‌های عصبی مغز و نخاع ) ، کولیت اولسروز ( التهاب زخمی روده ) ، بیماری کرون ( التهاب روده ها و دستگاه گوارشی ) ، دیابت نوع یک ( تخریب سلول های بتای لوزالمعده )،  آرتریت روماتوئید و روماتیسم قلبی را نام برد.

انواع کم خونی ها  از نوع خود ایمنی
اگر آنتی بادی ها با گلبول های قرمز خود شخص، واکنش نشان دهند، بیماری را کم خونی همولیتیک خود ایمن گویند. یکی از دلایل کاهش تعداد گلبول های قرمز خون، نابوی آن ها توسط آنتی بادی علیه آنتی ژن های سطحی گلبول های قرمز است.
در کم خونی آنمی آپلاستیک ، به علت واکنش های خود ایمنی ، فعالیت خون سازی در مغز استخوان محدود و متوقف می شود .
در کم خونی آنمی مگالوباستیک ، به علت واکنش های خود ایمنی و آسیب معده یا جدار روده ها ، جذب ویتامین B12 از طریق روده ها مختل یا متوقف گشته و در نتیجه فعالیت خونسازی در مغز استخوان کاهش می یابد .

میاستنی گراویس
در این بیماری، آنتی ژن خودی، گیرنده استیل کولین در محل تلاقی ماهیچه‌ ها و رشته ‌های عصبی است. اتصال آنتی بادی به گیرنده استیل کولین مانع ارسال پیام عصبی توسط استیل کولین می‌ شود و باعث ضعف شدید عضلانی و اختلال در عمل بلع و تنفس می‌ شود.

بیماری گریوز
هر چند بیماری گریوز یک بیماری چند عضوی است، اما یکی از مشخصات اصلی آن، پُرکاری غده تیروئید می‌ باشد. این جنبه از بیماری را می ‌توان به عنوان نمونه ‌ای از آنتی بادی هایی که علیه گیرنده یک هورمون ساخته شده‌ اند و به جای ایجاد اختلال در کار آن ، باعث فعال شدن آن می‌ گردند، ذکر نمود.

بیماری مالتیپل اسکلروزیس MSمولتیپل اسکلروز (بیماری MS)
در این بیماری، میلین بافت عصبی تخریب می‌ شود و سیر بیماری را به صورت فلج عود کننده و یا فلج مزمن پیشرونده درمی‌ آورد. این بیماری خود ایمن به وسیله ی لنفوسیت های T ایجاد می ‌شود.

دیابت نوع 1 
در این نوع دیابت، سلول های بتای لوزالمعده طی واکنش های التهابی مزمن، تخریب می ‌شوند.

 بیماری سلیاک 
واکنش سیستم ایمنی بدن به سلول های پوششی روده در پاسخ به حضور گلوتن موجود در گندم  در رژیم غذایی است که باعث آسیب به دیواره روده کوچک می شود.

پزوریازیسپسوریازیس 
نوعی بیماری پوستی مزمن خود ایمنی است. هنگامی رخ می دهد که دستگاه ایمنی بدن سیگنال های اشتباه می فرستد که باعث افزایش سرعت رشد سلول های پوست و زخمی شدن آن می شود .

آرتریت روماتوئیدآرتریت روماتوئید 
در آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم مفصلی ، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی را تولید می کند که به مفاصل بدن حمله می کنند و باعث التهاب ، تورم و درد مفاصل می شوند .

لوپوس
نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن بر علیه بافت های پیوندی خود عمل کرده و به آنها اسیب می رساند . علائم آن ایجاد لکه های سرخ بر پوست بدن است .

تیروئیدیت هاشیموتو
بیماری هاشیموتو  زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به تیروئید، غده ای پروانه ای شکل در مرکز گردن، حمله می کند، که به طور معمول کمبود هورمون های تیروئید ( هیپوتیروئیدیسم ) را به همراه دارد. برخی افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو متوجه تورم در جلو گلو می شوند. از نشانه های دیگر می توان به خستگی، افزایش وزن، مشکلات خلق و خو، عدم تعادل هورمونی، درد عضلانی یا مفصلی، سردی دست ها و پاها، خشکی پوست و ناخن ها، ریزش شدید مو، یبوست، مشکلات ذهنی، و خرخر صدا اشاره کرد. این نشانه ها به طور معمول با دریافت هورمون تیروئید مصنوعی اصلاح می شوند.

سندرم شوگرن
در سندرم شوگرن، سیستم ایمنی به غددی حمله می کند که مسئول تولید اشک و بزاق هستند. این شرایط موجب کاهش در کیفیت و کمیت ترشحات این غدد می شود و به نشانه هایی مانند خشکی چشم ها و خشکی دهان منجر می شود.

اسکلرودرمی
اسکلرودرمی یک بیماری خود ایمنی با رشد غیر طبیعی کلاژن ( دربافت همبند پوست و در رگ های خونی ) می باشد. افراد مبتلا به این بیماری با سخت و ضخیم شدن پوست خود مواجه می شوند که حرکت را برای آنها دشوار می سازد. بافت سخت شده می تواند در کلیه ها، ریه ها، قلب و دستگاه گوارش نیز شکل بگیرد.

ویتیلیگو ( برص یا  لک و پیس )
ویتیلیگو یک اختلال تولید رنگدانه است که در آن ملانوسیتها ( سلولهایی که رنگدانه تولید می کنند ) در پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه براثر واکنش های خود ایمنی تخریب می گردند و در نتیجه لکه های سفید پوست در نواحی مختلف بدن ظاهر می شوند.

بیماری التهابی روده (IBD)
IBD یک بیماری اتوایمیون التهاب مزمن در روده و جدار داخلی دستگاه گوارش است. علایم شامل انقباضات شکمی، نفخ، اسهال خونی، تهوع، و یبوست است.
دو نوع اصلی IBD وجود دارد : بیماری کرون یک التهاب مزمن است که می‎تواند به هر نقطه در دستگاه گوارش از دهان گرفته تا رودۀ بزرگ آسیب بزند، و نیز کولیت اولسراتیو که نوعی التهاب درازمدت رودۀ بزرگ محسوب می‎شود.

بیماری ادیسون
بیماری ادیسون یک اختلال خود ایمنی است که غدد فوق کلیوی قادر به تولید کورتیزول و الدوسترون کافی نیستند. بیماری ادیسون به کاهش فشار خون، خستگی، سرگیجه در هنگام ایستادن، افت قند خون، کم‎آبی بدن، فقدان اشتها، تهوع، و تیره شدن رنگ پوست منجر می‎شود.

سندرم گیلن باره (GBS)
در این بیماری اتو ایمیون ، بدن به شبکه عصبی شما حمله می کند. بازوها و پاها ممکن است ضعیف شوند و احساس سوزن سوزن در آنها داشته باشد، و ممکن است قادر به احساس گرما یا درد نباشید.

 تشخیص بیماری های اتو ایمیون

تشخیص اکثر بیماری‌های خودایمن به بیش از یک آزمایش نیاز دارد. پزشک شما با استفاده از گروهی از آزمایش‌ها و ارزیابی علائم، بیماری را تشخیص می‌دهد.
معمولا زمانی که نشانه‌ها مبنی بر مبتلابودن به بیماری‌های خودایمن باشند، آزمایش‌های «آنتی بادی‌های ضد هسته‌ای» (ANA) از اولین آزمایش‌هایی هستند که پزشکان برای بیمار درخواست می‌دهند. نتیجه‌ی مثبت آزمایش به این معنی است که فرد به یکی از بیماری‌های اتوایمیون مبتلا است، اما تشخیص نوع دقیق بیماری به آزمایش‌های بیشتری احتیاج خواهد داشت.
تشخیص بیماری های اتوایمون آزمایشات زیر برای تشخیص یک بیماری خود ایمنی استفاده می شود

•    آزمایش اتوآنتی بادی: هر یک از آزمایشات مختلفی که برای تشخیص نوع آنتی بادی های خاص در بافت بدن است.
•    تست آنتی بادی ضد هسته: یک نوع از آزمون اتوآنتی بادی که به نظر می رسد برای آنتی بادی هایی است که به هسته سلول در بدن شما حمله می کنند.
•    شمارش کامل خون: اقدامات  که در آن تعداد گلبول قرمز و گلبول سفید در خون شما اندازه گیری می شود، زمانی که سیستم ایمنی شما  به طور فعال و در مبارزه با چیزی است این اعداد از نرمال بیشتر هستند.
•    پروتئین واکنشیCRP : CRP بالا نشانه ای از التهاب در سراسر بدن شما است.
•    سرعت رسوب گلبول قرمز ( ESR ) : این آزمون به طور غیر مستقیم نشان دهنده ی میزان التهاب در بدن شما است.
   شناخت و شرح بیماری ها
  مطالب بیشتر در باره بیماری های خود ایمنی  
  مطالب بیشتر در باره سیستم دفاعی بدن 
مطالب دیگری از سایتموضوع : بیماری ها، 
نشانک ها: بیماری های خود ایمنی، سیستم دفاعی بدن،
پیوندها :

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic