Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد
تشخیص دیابت ، عوارض دیابتدیابت بیماری عمومی بدن بوده و هیچ عضوی در بدن از تأثیرات نامطلوب و اغلب خطرناک این بیماری در امان نیست. جراحات قلب و عروق، پیدایش قند و پروتئین در ادرار به دلیل نارسایی کلیه‌ها، آسیبهای بینایی در اثر تجمع قند در عدسی چشم و ‌گاه تا حد از دست دادن بینایی، جراحات و اختلالات سیستم عصبی و تأثیرات کلینیکی آن از جمله گزگز شدن، کم حسی یا بی‌حسی اعضای انتهایی بدن، دردهای عضلانی، زخم‌ها و جراحات پوستی بخصوص در انگشتان پا که می‌تواند درطول زمان و عدم رعایت اصول بهداشتی به قانقاریا و قطع پا بیانجامد، ناتوانی جنسی حاصل از اختلالات عصبی و عروقی دستگاه تناسلی در مردان، مشکلات گوارشی از جمله اسهال یا یبوست، اختلال در حرکات دودی و گوارشی معده و روده و اختلال در هضم و جذب غذا از عوارض این بیماری می‌باشند. این‌ها همه در صورت عدم کنترل قند خون و پیشرفت بیماری در طول سالیان است.
در ادامه مطلب ، اطلاعات جامعی درباره عوارض و روش تشخیص
دیابت می آوریم .

عوارض دیابت  را می توان در دو دسته عوارض حاد و عوارض مزمن ، مورد بررسی قرار داد .
عوارض حاد ناشی از دیابت

کتواسیدوز دیابتی :
این عارضه با سه مشخصه بیوشیمیایی کتوز، اسیدوز و هایپرگلیسمی متمایز می‌شود. کتواسیدوز دیابتی می‌تواند به عنوان علامت اولیه در دیابت نوع یک بارز شود ولی معمولاً در بیماران تشخیص داده شده دیابت در موقعیت‌هایی که میزان انسولین خون کمتر از نیاز بدن است ایجاد می‌شود، مانند  فراموش کردن دوز انسولین یا افزایش ناکافی دوز انسولین در وضعیت‌های استرس همچون بیماری و جراحی.  
کتواسیدوز دیابتی با علایم تنفس کاسمال، نفس با بوی کتون، تهوع و استفراغ، دهیدراتاسیون و درد شکم یا کاهش سطح هوشیاری خود را نشان می‌دهد. درمان این وضعیت درمانی تخصصی است که معمولاً نیاز به بستری اورژانس در بخش مراقبت‌های ویژه دارد.  
سندرم هایپراسمولار هیپرگلیسمیک ( شوک یا کومای هایپراوسمولار) :
مشخصه اصلی این عارضه هایپراسمولاریتی خون است. این وضعیت شباهت‌هایی با کتواسیدوز دیابتی دارد با این تفاوت که وجود انسولین مانع از ایجاد کتون‌ها و اسیدوز شدید می‌شود. در این وضعیت هایپرگلایسمی می‌تواند بسیار شدید و گاه بالای ۱۰۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد.  این وضعیت معمولاً در بیماران دیابت نوع دو دیده می‌شود، و معمولاً با وجود مقادیر بالای قند و نبود کتوز قابل توجه در حضور سایر علایم بالینی تشخیص داده می‌شود.  در این بیماران دهیدراتاسیون شدیدتر است و متناسب با افزایش اوسمولاریته پلاسما سطح هوشیاری کاهش پیدا می‌کند. در این عارضه علایم عصبی شامل تشنج و وضعیتی شبیه سکته مغزی مشاهده می‌شود که با تصحیح اوسمولاریتی بهبود می‌یابد. درمان این وضعیت مرگبار باید تهاجمی باشد و شامل تجویز مایعات و انسولین است.
هیپوگلیسمی یا افت گلوکز خون:
افت قند به مقادیر کمتر از مقادیر طبیعی  که در واقع عارضه ناشی از داروهای کاهش دهنده قند خون است. این عارضه می‌تواند در پی افزایش مصرف گلوکز در موقعیت‌هایی همچون ورزش  زیاده از حد، کمبود دریافت غذایی یا مصرف مشروبات الکلی ایجاد شود، این وضعیت می‌تواند شدید باشد و به کما یا تشنج منجر شود. وجود احتمال بروز این عارضه پایین آوردن انتظارات درمانی برای کنترل گلوکز خون را الزامی می‌کند.درمان بسته به شدت علایم می‌تواند با مصرف خوراکی یا تزریقی قند صورت گیرد.

عوارض دیابت

عوارض مزمن ناشی از دیابت

عوارض مزمن  دیابت بطور عمده به دو دسته میکرو واسکولار و ماکرو واسکولار تقسیم می‌شود:

عوارض میکروواسکولارناشی از دیابت :
این عوارض شامل رتینوپاتی ( نابینایی )، نفروپاتی ( آسیب‌های گلومرول و دفع آلبومین ) و نوروپاتی ( کاهش یا ازدست دادن حس درد ) است.

نفروپاتی دیابتی و بیماری‌های کلیه:
بیماری‌های کلیه از یافته‌های شایع در دیابتی‌ها است. حدود نیمی از بیماران دیابتی در طول عمر خود علایم صدمه کلیوی را نشان می‌دهند. بیماری کلیه عارضه جدی است که می‌تواند منجر با کاهش طول و کیفیت عمر شود. نفروپاتی دیابتی شایعترین عارضه کلیوی دیابت است. نفروپاتی دیابتی به افزایش پیشرونده دفع پروتئین از ادرار ( پروتئینوری ) گفته می‌شود که در بیماران مزمن دیابتی دیده شده و منجر به کاهش عملکرد کلیه و در نهایت نارسایی کلیه می‌شود.

رتینوپاتی ( عوارض چشمی ) دیابتی :
دیابت می‌تواند باعث نابینایی شود. به‌طور کلی رتینوپاتی دیابتی به سه شکل دیده می‌شود:
 ۱-آدم ماکولا (  نشت عروقی منتشر یا موضعی در ماکولا )
 ۲-تجمع پیشرونده عروقی: میکروآنوریسم، خونریزی‌های داخل شبکیه
 ۳-انسداد شریانی شبکیه  
 نوروپاتی ( عوارض عصبی ) دیابتی:
بیماران دیابتی ممکن است دچار طیف گسترده‌ای از اختلالات چندگانه اعصاب شوند که انواع اعصاب مختلف حسی و حرکتی را می‌تواند درگیر کند. این عارضه معمولاً طی ۱۰ سال از بروز بیماری و در حدود نیمی از دیابتی‌ها مشاهده می‌شود. افراد مبتلا شده به دیابت نوع یک تا پنج سال پس از بروز بیماری ممکن است دچار نوروپاتی نشوند اما در دیابت نوع دو ممکن است این عوارض از همان ابتدا وجود داشته باشند. زخم پای دیابتی تا حدود زیادی وابسته به نقص حسی ناشی از نوروپاتی دیابتی است که خود عارضه جدی است و می‌تواند منجر به قطع عضو شود. از مشکلات دیگر در نوروپاتی دیابتی دردهای نوروپاتیک است که ناشی از اختلال در اعصاب سمپاتیک است .

عوارض ماکروسکولارناشی از دیابت

سطح بالای قند خون بعد از صرف غذا موجب می‌شود که قندها به یاخته‌ها چسبیده و تبدیل به ماده‌ای سمی  به نام سوربیتول شوند که این ماده به اعصاب و کلیه و رگ‌ها و قلب آسیب خواهد رساند.
بیماران دیابتی از افزایش قابل توجه ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی آترواسکلروزی رنج می‌برند. این شامل سکته مغزی، بیماری عروق کرونر و بیماری‌های عروق محیطی است. ریسک این بیماری ها  در هر دو نوع اصلی دیابت و حتی در سنین پایین افزایش یافته‌است. مشخص شده‌است که در افراد دیابتی جوان ریسک بروز سکته زودرس بیشتر از افراد سالم است.
بیماری عروق کرونر:
علت اصلی مرگ و میر در بیماران دیابتی بیماری‌های قلبی است. ۶۵ تا ۸۰ درصد از دیابتی‌ها در اثر بیماری‌های قلبی می‌میرند. بیماران دیابتی در ریسک بالاتری از بیماری‌های قلبی هستند و این مشکلات در سنین پایینتری ایجاد می‌شود. بیماران دیابتی همچنین ریسک بالاتر ابتلا به ایسکمی قلبی ساکت دارند و یک سوم از سکته‌های قلبی در این بیماران بدون علایم شناخته شده سکته اتفاق می‌افتد .
سکته مغزی:
دیابت یکی از ریسک فاکتورهای قابل تغییر مهم در اولین سکته ایسکمی مغزی است. دیابت ریسک سکته مغزی را در مردان ۲–۳ برابر و در زنان ۲–۵ برابر افزایش می‌دهد. دیابت همچنین ریسک بروز مجدد سکته مغزی را دو برابر افزایش می‌دهد. عوارض سکته مغزی در دیابتی‌ها بدتر از سایر افراد است که این شامل هزینه‌های بیمارستانی، معلولیت‌ها و نواقص عصبی باقی‌مانده، و مرگ و میر در بلندمدت می‌شود.
بیماری های عروق محیطی :
دیابت اولین علت قطع عضو غیرتروماتیک اندام تحتانی به حساب می‌آید. زخم پا در حدود۱۵٪مبتلایان به دیابت نوع دو ایجاد می‌گردد و شایع‌ترین محل آن شست پا می‌باشد.
زخم پای دیابتیزخم‌های دیابتی :
زخم‌های دیابتی، جراحت‌هایی در پوست، چشم، اعضای موکوسی یا یک تغییر ماکروسکوپی در اپیتلیوم نرمال افراد دیابتی تیپ ۱ و ۲ می‌باشد. بیش از ۷۵ ٪ افراد دیابتی، مبتلا به زخم‌های دیابتی هستند که در مقدار قابل توجهی از آنها منجر به قطع عضو می‌شود .زخم‌ها در هنگام بروز، مستعد عفونت هستند . این جراحت‌ها معمولاً به دلیل زخم‌های اولیه، التهاب و عفونت ایجاد می‌شوند .

تشخیص دیابت

بر اساس آخرین معیارهای انجمن دیابت آمریکا تشخیص دیابت با ثبت یکی از موارد زیر قطعی است:
ثبت حداقل یک میزان قند خون تصادفی بالای ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر به همراه علایم کلاسیک دیابت ( پرنوشی، پرادراری، پرخوری )
قند ناشتای پلاسمای بالاتر یا مساوی ۱۲۶ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر ( ناشتا به معنای هشت ساعت عدم مصرف هر نوع کالری قبل انجام آزمایش است )
نتیجه آزمایش هموگلوبین A1C :  بالای پنج تا شش درصد
نتیجه آزمایش تحمل قند ۷۵ گرمی خوراکی دو ساعته :  بالای ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

پایش ( آزمایش ) قند خون

پایش قند خون به دو روش انجام می‌گیرد.
پایش قند خون توسط خود بیمار  .
پایش قند خون توسط پزشک

در خود پایشی، قند خون توسط خود بیمار و با استفاده از یکی از انواع دستگاه‌های خانگی اندازه‌گیری قند خون انجام می‌گیرد در این روش گلوکز پلاسما اندازه‌گیری می‌شود و نمایانگر میزان کنترل قند خون در کوتاه مدت است. ارزیابی کنترل دراز مدت قند خون توسط پزشک انجام می‌گردد که از طریق درخواست آزمایش هموگلوبین A1C صورت می‌گیرد و نمایانگر میزان کنترل قند خون در دو تا سه ماه اخیر است. باید توجه داشت که این دو روش مکمل یکدیگرند و هیچ‌یک جای دیگری را نمی‌گیرد. پزشک در نهایت با مرور اندازه‌گیری‌های مکرر قند خون توسط بیمار و پاسخ آزمایشگاهی هموگلوبین A1C در خصوص نحوه ادامه درمان و مدیریت دیابت تصمیم می‌گیرد.

خود پایشی قند خونخود پایشی قند خون

یکی از وظایف بسیار مهم بیمار در کنترل بیماری دیابت، کنترل قند خون توسط خود بیمار با استفاده از دستگاه سنجش قند خون است. این روش به افراد دیابتی خصوصاً بیمارانی که انسولین تزریق می‌کنند یا بیمارانی که قند خون کنترل شده‌ای ندارند، کمک می‌کند که نظارت دقیق‌تری بر وضعیت خویش اعمال کنند و مسئولیت بیشتری برای اداره امور خود بر عهده گیرند. کنترل قند خون، مزایای فراوانی دارد. برای مثال کنترل قند خون قبل و ۲ ساعت بعد از صرف غذا به بیمار کمک می‌کند تا میزان تأثیر مصرف غذا بر قند خون را دریابد، پی بردن به این مسئله، بیمار را در انتخاب وعده غذایی مناسب یاری می‌دهد. همچنین می‌توان با کنترل منظم قند خون در زمان فعالیت یا در زمان بیماری، میزان انسولین دریافتی را تنظیم کرد و بالاخره اینکه کنترل منظم قند خون، حس اعتماد به‌نفس را در بیمار افزایش می‌دهد که توانسته از خود به‌خوبی مراقبت کند.
مطالب بیشتر در باره دیابت 
   شناخت و شرح بیماری ها      
  تغذیه ناسالم و نقش آن در ایجاد بیماری ها  


موضوع : بیماری ها، تغذیه ناسالم ، 
نشانک ها: دیابت،
پیوندها :

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic