Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد
پانکراس ( لوزالمعده )

لوزالمعده  یا پانکراس ( Pancreas ) ،  غده‌ای پهن و دراز است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته‌است. لوزالمعده متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. قسمت سر آن در قوسی از اثنی‌عشر ( دوازدهه ) قرار گرفته‌است. تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیک طحال امتداد دارد. وزن پانکراس حدود صد گرم است .
در ادامه مطلب با پانکراس و عملکرد آن آشنا می شویم .

کارکرد پانکراس


لوزالمعده هم یک غده درون ریز است یعنی غده‌ای که ترشحات آن با نام هورمون وارد جریان خون می‌شوند   و هم یک غده برون‌ریز است یعنی غده‌ای که ترشحات خود را از طریق مجرایی به سطح یا حفرات بدن می ریزد ، به این معنی که آنزیمها و مواد دیگری ترشح می‌کند که مستقیماً وارد محیط روده شده و به هضم پروتئین ، چربی و کربوهیدرات کمک می‌کنند.

دستگاه گوارش

بخش برون‌‌ریز پانکراس


تقریباً  ۹۵% از حجم پانکراس از بافت برون‌ریز تشکیل شده است که آنزیم‌های پانکراتیک برای هضم تولید می‌کنند.
غده پانکراس ترشح خارجی خود را به صورت یک محلول شفاف قلیایی تولید و ترشح می کند. ترشحات پانکراس یا شیره لوزالمعده، اسید معده را که وارد دوازدهه می شود خنثی می کند. پانکراس آنزیم هایی ترشح می کند که در هضم و جذب غذا و محتویات معده و دوازدهه دخالت دارند. آنزیم هایی که باعث هضم پروتئین ها و چربی ها می شود، به این آنزیم ها «آمیلاز»، «لیپاز» و «پروتئاز» می گویند. این آنزیم‌ها شامل تریپسین و کیموتریپسین برای هضم پروتئین‌ها، آمیلاز برای هضم کربوهیدرات‌ها و لیپاز برای شکستن چربی‌ها می‌شوند.
مجرای لوزالمعده ( مجرای ویرسونگ )  به مجرای صفراوی متصل شده و آمپول واتر را تشکیل می دهد که از طریق آن ،  شیرهٔ پانکراس همراه با صفرا به درون قسمت دوازدهه ( قسمت ابتدایی روده باریک ) تخلیه می‌گردد. آنزیم های پانکراس و صفرا در اثنی عشر ( ابتدای روده باریک ) رها می‌شوند و به هضم سریع چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها کمک می‌کنند.
ترشح آنزیم های برون ریز لوزالمعده توسط دستگاه خودگردان پاراسمپاتیک و همچنین هورمون های سکرتین و کوله‌سیستوکینین کنترل می‌گردد. این هورمونها پس از ترشح کیموس معدی به دوازدهه از سلولهای پوششی دوازدهه ترشح می‌شوند. 
ترشح هورمون های سکرتین و کوله سیستوکینین  به وسیله سلول های مخاطی دوازدهه و در پاسخ به محرک های مخصوصی انجام می پذیرد؛ مثلاً اسید موجود در دوازدهه موجب آزاد شدن  سکرتین می شود و چربی ها و پروتئین هایی که از گوارش محتویات مجرای دوازدهه حاصل می شوند باعث آزاد شدن کوله سیستوکینین  می شوند .
آنزیمهای لوزالمعده مانند آمیلاز، فسفولیپاز، لیپاز، ریبونوکلئاز و پروتئاز و الاستاز به تجزیه شیمیایی غذا کمک می‌کنند. اگر این آنزیم‌ها به جای دوازدهه، در داخل بافت پانکراس فعال شوند، شروع به از بین بردن و هضم بافت خود پانکراس کرده که منجر پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده  می گردد .

بخش درون‌ریز پانکراس

عملکرد درون‌ریز پانکراس به تنظیم قند خون کمک می‌کند.
سلولهای پراکنده ای در پانکراس که  اصطلاحا جزایر لانگرهانس نامیده می‌شود تولید و آزاد سازی هورمون‌های درون ریز را انجام می‌دهند. این سلولها فقط دودرصد لوزالمعده را تشکیل می‌دهند. مهمترین هورمون لوزالمعده انسولین است ولی گلوکاگون، سوماتواستاتین و پلی پپتید پانکراسی نیز از این جزایر آزاد می‌شوند.
دو هورمون مهمی که در این بخش از پانکراس تولید می­شوند عبارتند از: هورمون انسولین که باعث پایین آمدن قند خون می‌شود و هورمون گلوکاگون که قند خون ر افزایش می‌دهد. حفظ سطح مطلوب قند خون برای عملکرد صحیح بقیه ارگان‌های بدن مانند مغز، کبد و کلیه‌ها بسیار حیاتی است.
انسولین یک ماده «پلی پپتید» است که در سلول های بتا در پانکراس ساخته و ترشح می شود.
مهم‌ترین عملکرد انسولین این است که واکنش‌های سوخت و ساز بر روی کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، واسیدهای نوکلئیک را تحریک می‌کند. . یک سری مواد مثل «اپی نفرین» هم موجب ترشح انسولین می شوند. همان طور که می دانید اگر وقفه و اختلالی در ترشح انسولین پیش آید می تواند منجر به مرض قند یا دیابت شود .
  در درون بدن چه می گذرد ؟  
  مطالب بیشتر در باره دستگاه های بدن   


مطالب دیگری از سایت

موضوع : در درون بدن چه می گذرد، 
نشانک ها: دستگاه های بدن، دیابت،
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات