Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی و درون گرایی و انزوا طلبی، احساس گناه و درماندگی و عدم اعتماد به نفس  است که عموما بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیرات منفی محسوسی می گذارد.
افرادی که دارای حالت افسردگی هستند، می‌توانند احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی، شرمساری یا بی‌قراری داشته باشند. ممکن است آن‌ها اشتیاق خود در انجام فعالیت‌هایی که زمانی برایشان لذت‌بخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی‌میل و کم‌اشتها شوند و یا برعکس به پرخوری رو آورند و دچار افزایش وزن شوند ، تمرکز خود را از دست بدهند، در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم‌گیری دچار مشکل شوند، در روابط خود به مشکل برخورد کنند و به خودکشی فکر کرده، قصد آن را داشته باشند و حتی خودکشی کنند. افسردگی هم‌چنین ممکن است باعث بی‌خوابی،
خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، زودرنجی و عصبانیت  ،  سردرد و درد در نقاط دیگر بدن شود.
عده‌ای از مبتلایان به افسردگی به جای اینکه از احساسات اندوه‌بار خود حرف بزنند، مدام از دردهای بدنی مانند سردرد یا ناراحتی‌های معده شکایت می‌کنند.
افسردگی موقت ممکن است یک واکنش طبیعی نسبت به رویدادهای زندگی مانند مرگ اطرافیان، اثرات بیماری‌های بدنی یا عوارض جانبی مصرف بعضی از داروها و درمان‌های پزشکی باشد ، اما در برخی اختلال‌های روحی روانی مانند اختلالات دو قطبی ، افسردگی به شکل یک رویه معمول و مزمن و یا به صورت دوره ای در  زندگی بیمار بروز می کند که بخش قابل توجهی از زندگی وی را تحت تاثیر قرار می دهد .
در ادامه مطلب ، اطلاعات بیشتری در باره افسردگی و راه های درمان آن مطالعه نمائید . 


علل افسردگی

به نقل از سازمان بهداشت جهانی  350 میلیون نفر که 5 درصد جمعیت کل جهان را تشکیل می دهند از بیماری افسردگی رنج می برند. در آمریکا نیز 16 میلیون نفر به افسردگی دچار هستند و تقریبا تنها یک سوم آنها با استفاده از داروهای ضد افسردگی و سایر روش های درمانی درمان می شوند. اگر افسردگی درمان نشود می تواند باعث افزایش احتمال وابستگی به مشروبات الکلی و مواد مخدر شود. همچنین در این صورت است که احتمال خودکشی در فرد بیمار بیشتر خواهد شد.


ناملایمات زندگی

سختی‌های دوران کودکی مانند از دست دادن نزدیکان، شرایط نامطلوب  تربیتی ، سوء استفاده جنسی و جسمی و تبعیض رفتاری والدین با فرزندان به بروز افسردگی در بزرگسالی کمک می‌کند. سوء استفاده‌های جسمی و جنسی در دوران کودکی نقش ویژه و قابل توجهی در احتمال بروز افسردگی در مراحل مختلف زندگی دارد.

رویدادها و تغییر و تحولات زندگی که ممکن است باعث افزایش بروز افسردگی شوند عبارتند از: زایمان، یائسگی، مشکلات مالی، بیکاری، استرس کاری، ابتلا به بیماری ها (
سرطان ، ایدز و غیره )،  از دست دادن یک دوست، بلایای طبیعی، انزوای اجتماعی، تجاوز، مشکلات رابطه‌ای یا زناشویی، حسادت، جدایی و آسیب‌های جبران ناپذیر.
 نوجوانان ممکن است به واسطهٔ عدم پذیرش اجتماعی و یا فشار و قلدری از طرف همسالان در معرض افسردگی قرار گیرند. هم‌چنین کودکانی که در معرض مادرانشان دچار افسردگی هستند ممکن است  رشدشان تا ۱۲ ماهگی به تأخیر افتد.
 
درمان‌های پزشکی و داروها

افسردگی ممکن است ناشی از دورهٔ درمان های پزشکی مانند اینترفرون تراپی و یا از عوارض برخی دارو ها باشد، مانند داروهای  ضد بارداری، ضد تشنج، ضد میگرن، آرام بخش ها و مواد مخدر یا محرک و روان‌گردان ها

ژنتیک

در برخی موارد، اختلالات خلقی و افکار خودکشی‌گرایانه‌ ممکن است زمینه‌ی ژنتیکی داشته باشند، اما ژنتیک فقط یکی از عوامل افزایش‌دهنده‌ی خطر ابتلا به افسردگی است. صددرصد ژن‌های دوقلوهای همسان با یکدیگر تشابه دارند، در حالی‌که فقط سی درصد احتمال می‌رود هر دو نفرشان به افسردگی مبتلا شوند. علائم افسردگی در افرادی که زمینه‌‌ی ژنتیکی دارند، معمولا در سنین پایین‌تر ظاهر می‌شود. ناگفته نماند که علاوه بر عامل ژنتیک، عوامل دیگری نیز مانند شرایط و اتفاقات زندگی در ابتلای این افراد به افسردگی مؤثر هستند.


تغذیه ، عادات رفتاری و بیماری ها ، بارداری و قاعدگی و بحران های نوجوانی و سالخوردگی

خلق افسرده می‌تواند ناشی از برخی بیماری‌های عفونی، کمبودهای تغذیه‌ای، شرایط عصبی و مشکلات فیزیولوژیکی مانند اختلال در  آندروژن ها  در مردان  و یا
قاعدگی و بارداری در زنان ، و یا از عوارض بیماری هایی مانند  بیماری آدیسون،  کوشینگ، کم کاری تیروئید، بیماری لایم،  MS، بیماری پارکینسون، درد های مزمن، سکته مغزی، دیابت  و سرطان باشد.
بسیاری از زنان در دوران قاعدگی دچار تغییرات رفتاری و جسمی مانند احساس افسردگی و تحریک‌پذیری می‌شوند. عده‌ی زیادی از زنان افسرده علائم شدیدتری را در دوران پیش از قاعدگی تجربه می‌کنند. در مبتلایان به سندرم پیش از قاعدگی ( PMS ) و اختلال ملال پیش از قاعدگی ( PMDD )، علائم افسردگی تا زمان آغاز قاعدگی به تدریج شدیدتر می‌شوند.
همچنین برخی از زنان پس از زایمان به اختلالات خُلقی مقطعی و افسردگی پس از زایمان دچار می‌شوند که این عارضه که به فاصله‌ی کوتاهی پس از وضع‌حمل بروز می‌کند و موجب اضطراب، بی‌خوابی، گریه یا افکاری مانند آسیب رساندن به خود یا نوزاد می‌شود .
تمامی کودکانِ در حال رشد به طور طبیعی در مقاطعی با بحران‌های احساسی مواجه می‌شوند، اما گاهی این مقاطع بحرانی در برخی کودکان منجر به افسردگی می‌شود. احتمال ابتلا به افسردگی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم‌توجهی‌ ، بیش‌فعالی، اختلال یادگیری و اضطراب نافرمانی مقابله‌جویانه ( ODD ) بیشتر است. همچنین استرس شدید، تروما یا سابقه‌ی خانوادگی اختلالات خُلقی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز افسردگی را در سنین پایین افزایش می‌دهند.
کودکان افسرده معمولا از وجود درد شکایت می‌کنند و کمتر از احساسات‌شان حرف می‌زنند، اما علائم افسردگی در نوجوانان متفاوت‌تر است. پرخاشگری، رفتارهای پرخطر، مصرف مواد مخدر، اُفت تحصیلی و فرار نمونه‌هایی از این علائم هستند که باید جدی گرفته شوند.
 
افسردگی

درمان افسردگی

افسردگی های موقت  ممکن است به درمان خاصی نیازی نداشته باشند و با بهبود عوامل محیطی ، افسردگی نیز از بین برود . بجز داروهای پزشکی ، مشاوره و روان درمانی ، برخی روش های کمک کننده به درمان افسردگی ها عبارتند از
ورزش ، بهبود سبک تغذیه ای و  استفاده از گیاهان داروئی 

گیاهان دارویی

برخی  گیاهان دارویی مانند زعفران، گل محمدی و
لیمو ترش  می توانند در بهبود و درمان افسردگی کمک کنند .
 مواد مؤثره موجود در زعفران ( کروسین و سافرانال ) تأثیری مشابه داروی فلوکستین داشته و از بازجذب دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین جلوگیری می‌کند و بدین ترتیب اثر ضد افسردگی خود را اعمال می‌نماید.  در مطالعه بالینی که روی ۳۰ بیمار مبتلا به افسردگی در محدوده سنی ۱۸ تا ۵۵ سال برای مقایسه کپسول‌های mg 30 زعفران و کپسول‌های mg 100 ایمی پیرامین به مدت ۶ هفته صورت گرفت نشان داد که هیچ تفاوت معنی داری بین این دو گروه دیده نشد و در هر دو گروه بهبودی چشمگیری مشاهده گردید. همچنین برخی عوارض ایمی پیرامین مانند خشکی دهان در گروهی که زعفران مصرف کرده بودند مشاهده نگردید.
 در مطالعه بالینی دیگر که  بر روی ۴۰ بیمار مبتلا به افسردگی به مدت ۶ هفته و برای مقایسه کپسول‌های mg 30 زعفران در مقایسه با فلوکستین mg20 انجام گرفت نشان داد که بین دو گروه تفاوت معنی داری دیده نشد و در هر دو گروه علایم افسردگی بهبود یافت.  همچنین اثر ضد افسردگی گل محمدی از طریق تغییر رهاسازی آمین‌های موجود در نورون‌های پیش سیناپسی می‌باشد. ماده مؤثر ( ژرانیول ) موجود در گل محمدی اثر مهاری بر روی آنزیم مونو آمینو اکسیداز داشته و از تجزیه مونو آمین‌ها جلوگیری کرده و سبب افزایش رهاسازی مونو آمین‌ها می‌شود. این گیاه از طریق مهار بازجذب نوروترانسمیترهای مونو آمین شامل ۵-هیدروکسی تریپتامین و نورآدرنالین سبب افزایش میزان این نوروترانسمیترها شده و بدین ترتیب خاصیت ضد افسردگی خود را اعمال می‌نماید.
 در طی مطالعات انجام شده با استفاده از آنتاگونیستها و آگونیستهای گیرنده‌های مختلفی مانند گیرنده‌های بنزودیازپینی، سروتونینی، آدرنالینی و دوپامینی و نیز با استفاده از تست‌های رفتاری نشان داده‌است که تأثیر ضد افسردگی اسانس لیمو اساساً به مسیر سروتونرژیکی خصوصاً گیرنده "5-HT1A" مربوط می‌شود. علاوه بر این آنالیز میزان نوروترنسمیترها در نواحی مختلف مغزی نشان داده‌است که اسانس لیمو احتمالاً از طریق تغییر سیستم‌های دوپامینرژیک و سروتونرژیکی فعالیت ضد افسردگی خود را اعمال می‌کند .

متخصصان طب سنتی نسخه هایی برای درمان این مشکل روحی تجویز می کنند که سنبل الطیب در صدر این لیست قرار دارد که خشک شده آن را کوبیده و در آب جوش به مدت نیم ساعت بماند تا خوب دم بکشد و بعد از دم کشیدن آن را از صافی رد کرده و میل کنید.
زعفران هم در آرام بخشی و خواب آوری تاثیر می گذارد و شادی بخش است.
برای افسردگی های خفیف علف چای بیشتر توصیه می شود که هایپریسین موجود در آن آرام بخش است.
بهارنارنج هم یکی از عرقیات شادی آور است که بدون هیچ عوارضی به درمان افسردگی کمک می کند.

اسید چرب امگا 3
این چربی های مفید در ماهی های آب سرد، بذر کتان، روغن تخم کتان، گردو و سایر غذاها یافت می شوند.
مکمل های امگا3 برای درمان افسردگی بکار می روند. 

نقش ورزش و چگونگی تأثیر آن بر افسردگی

 ورزش و تفریحات ورزشی در کاهش افسردگی تأثیرگذار است. طبق تحقیقات انجام شده ، ورزشی که با افزایش ضربان قلب همراه باشد، اثراتی شبیه اثرات داروهای ضد افسردگی خواهد گذاشت.
در افسردگی ناشی از بی تحرکی، میزان رادیکال‌های آزاد خطرناکی به نام «گونه‌های فعال اکسیژن» در مغز افزایش مییابد. در افراد دچار افسردگی ،  ناحیه اَسبَک که اصلی‌ترین قسمت مغز در روند حافظه بلندمدت و با حساسیت بالا به استرس است، به‌طور گسترده مورد حمله گونه‌های فعال اکسیژن قرار می‌گیرد.

 روش های دیگر درمان افسردگی  

روان درمانی :
روان درمانی با  تخلیه فشارهای روحی از طریق ایجاد ارتباط و گفتگو و نیز آموزش  شیوه های جدید فکر کردن و رفتار کردن و تغییر در عادات می تواند به درمان افسردگی کمک کند.

 دارودرمانی:
 داروهای ضدافسردگی، تثبیت‌کننده‌های خُلقی و داروهای آنتی‌سایکوتیک ( ضد روان‌پریشی )

  تحریک مغزی:

 درمان الکتروشوک ( ECT ) و تحریک مغناطیسی جمجمه‌ای تکرارشونده (  RTMS)

  تحریک مغناطیسی جمجمه ( TMS )

 TMS برای کسانی که نسبت به ضد افسردگی ها مقاوم اند، استفاده می شود. در طی TMS، بر روی یک صندلی با سیم هایی که به جمجمه تان متصل هستند، تکیه خواهید داد. سیم ها امواج مغناطیسی ضعیفی برای تحریک سلول های عصبی مغزتان که در افسردگی دخیل هستند، می فرستند.

 نور درمانی:
 در این روش، فرد با استفاده از یک جعبه‌ی نور در معرض طیف کامل نور قرار می‌گیرد تا میزان ترشح هورمون ملاتونین تنظیم شود.

 درمان‌های جایگزین:
 طب سوزنی ، یوگا  ، تغییر در سبک زندگی ، معنویت ،
موسیقی یا هنر درمانی و تغذیه‌ درمانی ( اصلاح رژیم غذایی و استفاده از گیاه خواری )

برخی توصیه های رفتاری برای کمک به درمان افسردگی

- زندگی را آسان بگیرید. درصورت امکان از مسئولیت هایتان بکاهید، و اهداف معقولی را برای خودتان تنظیم کنید. هرگاه احساس بی حالی می کنید به خودتان مرخصی بدهید.

- وقایع روزانه تان را بنویسید. این کار، به عنوان بخشی از درمان، به شما این فرصت را می دهد تا درد، عصبانیت، ترس یا دیگر حالاتتان را بیان کنید.

- در سازمان های مفید و مربوطه عضو شوید. خیلی از تشکیلات، مثل اتحادیه ملی بیماریهای روانی ( NAMI ) و اتحادیه حمایت از افسردگی و اختلال دو قطبی ( DBSA )، خدماتی از قبیل آموزش ، پشتیبانی های گروهی و مشاوره برای کمک به درمان افسردگی ارائه می کنند. برنامه های کمکی به کارمندان و سازمان های مذهبی نیز خدمات و کمک های سلامت روانی عرضه می کنند.

- از جمع دور نمانید. در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید و مرتبا به دیدار دوستان و اقوام بروید.

- از خودتان مراقبت کنید. رژیم سالمی داشته باشید، ورزش کنید و کافی بخوابید.

- راه های
آرامش و کاهش اضطراب را بیاموزید. مثل مدیتیشن، روش های آرام سازی عضلات، یوگا و تای چای.

- برنامه ریزی داشته باشید. برای روزتان از قبل برنامه ای تنظیم کنید. داشتن لیستی از کارهای روزانه ممکن است کمک کننده باشد، از برچسب برای یادآوری یا یک برنامه ریز برای منظم بودن کمک بگیرید.

- وقتی که سرحال نیستید، تصمیمات مهم نگیرید. تا وقتی که دقیقا فکر نکرده اید، اگر احساس افسردگی می کنید از تصمیم گرفتن اجتناب کنید.


 دارو درمانی در افسردگی

 گروه های داروهایی متعددی در درمان افسردگی تجویز می شوند مانند : 

- مهارکننده های بازجذب انتخابی
سروتونین ( SSRIs ) : پزشکان معمولاً با تجویز SSRI شروع می کنند. این داروها بی خطرتر هستند و عوارض کمتری نسبت به دیگر ضدافسردگی ها دارند. فلوکستین ( پروزاک )، پروکستین ( پاکسیل )، سر ترالین، سیتالوپرام و اس سیتالوپرام از این قبیل هستند.

- مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRIs) : مانند دلوکستین، ون لافاکسین، و دسون لافاکسین(پرستیج).

- مهارکننده های بازجذب نوراپی نفرین و دوپامین (NDRIs) :  بوپروپیون ( ولبوترین ) در این گروه بندی قرار می گیرد. یکی از معدود ضدافسردگی هایی است که عوارض جانبی جنسی به همراه ندارد.

- ضد افسردگی های غیر معمول :  این دسته از داروها به هیچ یک از گروه بندی های ضد افسردگی ها تعلق ندارد. ترازودون و میرتازاپین( رمرون ) شامل این دسته هستند. هر دو مسکن بوده و معمولاً توصیه می شود در عصر استفاده شوند. داروی جدید ویلازودون تصور می شود که عوارض جانبی جنسی کمتری به همراه خواهد داشت.

- ضد افسردگی های سه حلقوی :  ضد افسردگی های سه حلقوی ، مثل ایمیپرامین ( توفرانیل ) و نورتریپلین (پاملور ) ، عوارض جانبی شدید تری نسبت به داروهای جدیدتر دارند. بنابراین داروهای سه حلقوی معمولاً تجویز نمی شوند مگر اینکه شما از SSRI ها استفاده کرده و پاسخ نگرفته باشید.

- مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs ) :  MAOIها ، ترانیلسیپرومین ( پارنات ) و فنل زین( ناردیل )  مخصوصاً زمانی تجویز می شوند که دیگر داروها اثری نداشته اند، زیرا می توانند عوارض جانبی جدی ای به دنبال داشته باشند. مصرف این داروها به دلیل تداخلات خطرناک و حتی کشنده با غذاها ( مثل پنیر ، ترشیجات و شراب ها ) و بعضی از داروها ( مثل قرص های ضد بارداری ضد احتقان ها و مکمل های گیاهی )، به یک رژیم سرسختانه احتیاج دارد. سلجیلین( امسام ) که نوعی جدید از خانواده MAOI ها می باشد و برروی پوست چسبیده می شود، ممکن است از سایر داروهای این خانواده عوارض کمتری داشته باشد. لازم به ذکر است که نمی توان این داروها را با  sSSRIها استفاده کرد.

- دیگر داروها : ممکن است از دیگر داروها در کنار ضد افسردگی ها استفاده شوند تا اثر بخشی آنها را افزایش بدهند. پزشک تان می تواند ترکیب دو ضد افسردگی یا داروهایی مثل تثبیت کننده های حالت روانی یا ضد روانپریشی را، توصیه کند. ضد اضطراب ها و محرک ها نیز ممکن است برای مدت کوتاهی توصیه شوند.

در
بارداری یا شیردهی ، بعضی از این داروها ممکن است جنین یا شیرخوار را در معرض خطر قرار دهد. 

بدون تجویز پزشک هرگز از داروهای ضد افسردگی استفاده نکنید. این داروها  در بعضی موارد وابستگی های جسمی  را سبب می شوند. قطع ناگهانی درمان یا استفاده نکردن چندین دوز عوارضی مانند خماری به همراه دارد، و همچنین ممکن است باعث بدتر شدن افسردگی شود. با پزشک تان در کاهش تدریجی داروها مشورت کنید . 

   شناخت و شرح بیماری ها     

  سلامت روحی ، روانی   

مطالب دیگری از سایتموضوع : بیماری ها، سلامت روحی ، روانی، 
نشانک ها:
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات