Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد
انواع آنتی بادی ها  آنتی بادی  ،  نوعی پروتئین خونی است که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شود و به عوامل خارجی مثل باکتری و ویروس حمله کرده و اثر آنها روی بدن را خنثی می کند

به عبارت دیگر ، پادتَن یا آنتی‌بادی ( Antibody ) نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی‌ژن خاصی، تولید می‌شود و در خون به گردش درمی‌آید یا در محل تولید باقی میماند تا به آنتی‌ژن (معمولاً اجسام بیگانه مانند باکتری و ویروس ) حمله‌ور شود و آن‌را غیر فعال سازد. هر پادتن بر علیه یک نوع آنتی ژن ساخته می شود . پادتن ها از پلاسموسیت ها ترشح میشوند . پس از برخورد لنفوسیت B با یک آنتی ژن ، این لنفوسیت تقسیم شده و سلول های B خاطره و پلاسموسیت ها به وجود می آیند. سلولهای B خاطره همواره در کمین هستند تا در صورت برخورد مجدد با همان آنتی ژن با سرعت بیشتری تقسیم شوند. پلاسموسیت ها گیرنده آنتی ژنی ندارند و وظیفه آنها تولید پادتن است  . پادتن ها بعد از تولید به خون ریخته میشوند . پادتن آنتی ژن را از بین نمی برد. بلکه آن را خنثی میکند.در ساده ترین روش به آنتی ژن میچسبد و مانع از اتصالش به سلول میزبان میشود.در این حالت علاوه بر غیر فعال کردن آنتی ژن، عمل فاگوسیتوز ماکروفاژ را نیز راحت میکند. پادتن ها در ایجاد آسم و آلرژی و خود ایمنی نقش دارند.یعنی تولید نابه جا و نامناسب آنها باعث ایجاد این بیماری ها میشود. در ادامه مطلب در باره آنتی بادی ها و مکانیسم دفاعی بدن بیشتر بخوانید .


ارسال به دوستان از طریق تلگرام

ایمنی نوع ویژه‌ای از مقاومت است که در طول زندگی فرد بر اثر تماس با مواد خارجی ، بوجود می آید و  بوسیله فعالیت آنتی بادی ها بر علیه عوامل پاتوژن ( آنتی ژن های بیماری زا ) موجب حفاظت فرد در برابر عامل محرک ایمنی برای یک مدت طولانی خواهد شد.

پادتن‌ها  تحت نام کلی ایمنوگلوبولین و یا گاما گلوبولین نیز شناخته می‌شوند، زیرا عضو گروهی از پروتئین‌ها بنام گلوبولینها هستند. آنتی کر ، نام دیگری است که به آنتی بادی ها اطلاق می شود .  

ساختار ایمنوگلوبولین‌ها

ایمونوگلوبولین‏ها در حقیقت گلیكوپروتئین هایی هستند كه از ۸۲تا ۹۶درصد پلی پتپید و ۴تا ۱۸درصد قند تشكیل یافته‏اند. ایمونوگلوبولین‏ها در سرم خون و مایعات بافتی تمام پستانداران یافت می‏شوند و حدود بیست درصد پروتئین‏های پلاسما را در انسان شامل می‏شوند. ایمونوگلوبولین‏ها متنوع هستند ولی واحد ساختمانی در تمام آنها یكسان و شبیه حروف Tو Y از دو زنجیره یكسان پلی پتپیدی بلند یا سنگین و دو زنجیره یكسان پلی پپتیدی كوتاه یا سبك درست شده ‏اند. ایمونوگلوبولین‏ها بر اساس ساختمان اولیه ردیف اسید های آمینه زنجیره سنگین و نیز اختلافات سرولوژی به پنج دسته یا كلاس یا ایزوتاپت تقسیم می‏شوند که به صورت ایمنوگلوبولین  IgE , IgA , IgD , IgM , IgG نشان داده می شوند.

  ایمنوگلوبین G یاIgG که رایج‌ترین گروه پادتن‌هاست و ۸۰٪ ایمونوگلوبولین موجود در خون را تشکیل می‌دهد  و قادر به عبور از جفت و انتقال به جنین است. این پادتن‌ها به محافظت از جنین کمک می‌کنند. ایمنوگلوبین G منحصراً در خون یافت می‌شود، ولی ایمنوگلوبین A یا IgA در تمام مایعات بدن از جمله آب دهان، اشک، شیر، شیره معده و ترشحات مخاطی دستگاه تنفسی و تناسلی وارد می‌شود

 انواع آنتی بادی ها از نظر نوع فعالیت

اگلوتینین‌ها

این گروه شامل پادتن‌هایی است که با آنتی‌ژنهای ذره‌ای ( مانند باکتری ) واکنش نشان می‌دهند و موجب به هم چسبیدن و تجمع آنها می‌شوند. آگلوتینه شدن Agglutination مانع پراکندگی عوامل بیماری‌زا است و هر یاخته بیگانه‌خوار(ماکروفاژ) می‌تواند تعداد زیادی از باکتریهای اگلوتینه شده را یک جا ببلعد.

پرسیپیتن‌ها

این گروه شامل ایمونوگلوبولین‌هایی است که با  آنتی‌ژنهای محلول واکنش نشان می‌دهند و آنها را به رسوبات جامد و غیر فعال تبدیل می‌کنند.   

اوپسونین‌ها

این گروه شامل پادتنهایی است که با اجزا سطحی ساخته‌های میکروبی و غیرمیکروبی ترکیب می‌شوند و محرک بلعیده شدن آنتی ژن‌های مربوطه به وسیله یاخته‌های بیگانه‌خوار هستند. این گروه از پادتنها مثلاً می‌توانند خاصیت بیگانه خواری کپسول استرپتوکوکس نومونیا عامل بیماری ذات‌الریه را خنثی کنند، تا این میکروب‌ها به سادگی به‌وسیله درشت‌خوارها بلعیده شوند.

پادتنهای تثبیت کننده مکمل

این گروه از پادتنها یاخته‌های میکروبی ( بویژه باکتریهای گرم‌منفی ) را در حضور یک سری از پروتئین‌های خون به نام مکمل متلاشی می‌کنند . بدین ترتیب پروتئین‌های مکمل، با تغییر ساختار غشای یاخته‌ای، موجب خروج سیتوپلاسم از یاخته و متلاشی شدن آن می‌گردند.

اوتو آنتی بادی چیست؟

اتو آنتی بادی نوعی آنتی بادی است که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شود و اشتباها به جای حمله و خنثی سازی اثر عوامل خارجی، به یک یا تعداد بیشتری از پروتئین های بدن خود شخص حمله می کند و کار آن ارگان یا دستگاه را مختل می کند. بسیاری از  بیماری های خود ایمنی باعث تولید اتوآنتی بادی در بدن می شود مانند بیماری های لوپوس، آرتریت روماتوئید و تیروئیدیت هاشیموتو.

ساختمان آنتی ژن

بیشتر آنتی ژنها ، مولکولهای درشتی دارند. از لحاظ ترکیب شیمیایی ساختمان آنتی ژنها ممکن است پروتئین ، پلی ساکارید ، چربیها و حتی اسید نوکلئیک هم باشند. یکی دیگر از صفات اختصاصی آنتی ژنها بیگانه بودن آنها نسبت به بدن میزبان است.در غیر این صورت یک فرد می‌توانست از نظر ایمنی نسبت به مواد بدن خود واکنش نشان داده و در نتیجه آسیبهای بافتی پدید آید. در شرایط غیر طبیعی این چنین پیش آمدی رخ می‌دهد و بیماریهایی به نام بیماریهای خود ایمنی ایجاد می‌شود. گرچه موادی که وزن مولکولی کوچک دارند خود غالبا آنتی ژنیک نیستند ولی می‌توانند به عنوان هاپتن عمل کنند.

هاپتن ماده‌ای است که قادر است با آنتی‌کور واکنش نشان دهد ولی نمی‌تواند محرک تولید آنتی‌کور واقع شود.  به عنوان مثال پنی‌سیلین ماده‌ای با وزن مولکولی کم است که به تنهایی خاصیت آنتی ژنی ندارد ولی در بدن مواد حاصل از تجزیه آن به صورت هاپتن عمل کرده و می‌تواند با پروتئینهای درشت مولکول بدن ترکیب یافته و کمپکسهای ناقل هاپتن با خاصیت آنتی ژنی ایجاد نماید. توانایی بسیاری از مولکولهای کوچک در ایجاد خاصیت هاپتن احتمال واکنشهای ایمنی را که علیه مواد بیگانه ایجاد می‌گردد فوق‌العاده افزایش می‌دهد.


  در درون بدن چه می گذرد ؟

  مطالب بیشتر در باره سیستم دفاعی بدن    

  مطالب بیشتر در باره بیماری های خود ایمنی   


مطالب دیگری از سایت

موضوع : در درون بدن چه می گذرد، 
نشانک ها: سیستم دفاعی بدن، بیماری های خود ایمنی،
پیوندها :

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات